Ekonomický riaditeľ SND sa vzdal svojej funkcie. Autor: SME/Dávid Zimmermann
BRATISLAVA. Ekonomický riaditeľ Slovenského národného divadla Matej Bošňák sa vzdal svojej funkcie.
Oznámil to v piatok na tlačovej besede v SND.
Necelé dva týždne po tom, čo ministerka kultúry Martina Šimkovičová zo SNS odvolala z postu šéfa SND Mateja Drličku, tak národné divadlo zostáva nielen bez štatutára, ale aj bez druhého najvyššieho člena vedenia.
Zatiaľ nie je jasné, kto ich vo funkciách nahradí, ani ako bude divadlo krátko pred štartom novej sezóny fungovať.
Ako Bošňák uviedol, požiadal aj o ukončenie pracovného pomeru. "Bohužiaľ ako ekonomický riaditeľ nemám kompetenciu ani mandát určiť zamestnanca, ktorý by túto funkciu namiesto mňa plnil. Nemám ani mandát niekoho poveriť," povedal.
Medzi ním a ministerkou nie je žiadny prienik, konštatoval. Zároveň oznámil, že krátko pred začiatkom sezóny je ohrozená prevádzka SND.
Bošňák prišiel do SND ako súčasť Drličkovho tímu v roku 2021. Dovtedy pôsobil v komerčnej sfére, naposledy viedol konzultačnú spoločnosť EY.
Kto riadi divadlo, nie je jasné
Matej Bošňák
- Ekonomický riaditeľ SND bol od januára 2021.
- Vyštudoval odbor kybernetika v telekomunikáciách na Vysokej škole dopravy a spojov v Žiline.
- V rokoch 1994 až 1999 pôsobil ako finančný poradca a asistent audítora v spoločnosti Coopers & Lybrand, neskôr ako senior manažér v PricewaterhouseCoopers Slovensko.
- Od roku 2004 pracoval v spoločnosti Ernst & Young Slovakia. Najskôr ako senior manažér a od roku 2006 ako audit partner. Posledných šesť rokov predtým, ako prišiel do SND, viedol EY na Slovensku.
SND je deviaty deň bez generálneho riaditeľa či dočasného vedenia. "Ja som 8. augusta žiadal ministerstvo kultúry, aby prišlo usmernenie, ako má SND bez vedenia konať," povedal Bošňák na tlačovej besede. Žiadal aj vysvetlenie, ako majú konať v iných prípadoch. Externé zmluvy, či iné úkony totiž zabezpečuje štatutár. Na svoju žiadosť žiadnu odpoveď ani usmernenie nedostal. Jemu osobne nie je zo žiadneho právneho predpisu zrejmé, ako má SND postupovať. "Otázkou je, kto je štatutár, kto je zastupujúci generálny riaditeľ," povedal Bošňák. Na túto otázku tiež odpoveď z rezortu kultúry nedostal.
Pokračoval, že spor o tom, kto je, a nie je štatutárom v tejto situácii, zákon nerieši. Myslí si, že minister, či hociktorý člen vlády, môže konať len tak, ako mu zákon či ústava umožňuje. Nie je si vedomý, že je niekde predpísané, že štatutárom SND je ministerka kultúry. Tá minulý týždeň podpísala výplaty zamestnancom SND ako štatutárka.
Na otázku, či očakáva viacero výpovedí zamestnancov SND odpovedal: "Toto mi neprináleží komentovať. Nevedieme tento "súboj" formou spálenej zeme. Ja a a ostatní riaditelia sa snažíme zabezpečiť chod inštitúcie, no chceme postupovať podľa legislatívy," vysvetlil.
V debate sa neposunuli
Bošňák sa spoločne s riaditeľkou Činohry SND Miriam Kičiňovou a riaditeľom Opery SND Martinom Leginusom stretli v pondelok 12. augusta s ministerkou kultúry.
"Debata nevybočovala z rámcov slušnosti, bola pokojná," ohodnotil debatu Bošňák.
„Napriek takmer hodinovej debate sme sa výrazne neposunuli. Ministerstvo vraví, že výsledky a merateľné ukazovatele nie sú zlaté teľa, na ktoré by sme sa mali upínať. Z debaty nám nie je jasné, čo je vlastne výsledok, sme mierne zmätenejší, než sme boli, keď sme tam išli. Dozvedeli sme sa, že na ministerstve sa buduje nejaká stratégia,“ opísal v pondelok ekonomický riaditeľ SND.

Nespokojná verejnosť aj opozícia
Minulotýždňové odvolanie Drličku aj riaditeľky SNG Alexandry Kusej viedli k veľkej vlny podpory nielen zamestnancov a zamestnankýň SND a SNG, no širokej kultúrnej obce a verejnosti.
Zároveň vznikla výzva za odvolanie ministerky Šimkovičovej s názvom Na obranu kultúry, ktorú zatiaľ podpísalo takmer 180-tisíc ľudí. Jej iniciátormi sú výtvarník Martin Šútovec, herečka Zuzana Fialová, spisovateľ Michal Hvorecký a herec Richard Stanke.

"Svoju nekompetentnosť a absolútny nedostatok rešpektu v umeleckej obci sa od začiatku svojho pôsobenia usiluje prekryť len šikanovaním, dehonestáciou a prenasledovaním pracovníkov v oblasti kultúry. Vedie otvorenú vojnu nielen voči svojim kritikom, ale aj proti odborníkom, ktorí robia svoju prácu, ako najlepšie vedia," píše sa v online výzve.
Odvolania vyústili do dvoch protestov, ktoré sa uskutočnili v úvode tohto týždňa. Jeden organizovala iniciatíva Otvorená kultúra a prišlo naň takmer desaťtisíc ľudí.
Kultúrne organizácie a umelci protestovali proti krokom ministerky a na proteste vyzvali ministerku Šimkovičovú a jej pravú ruku Lukáša Machalu na okamžité odstúpenie. Umelecká obec sa predtým stretla v SND. Na ďalší deň zvolali protestné zhromaždenie opozičné SaS a PS. Na Námestie SNP v Bratislave prišlo približne 18-tisíc ľudí.
V ten istý deň vydali spoločné vyhlásenie bývalí ministri kultúry Ladislav Snopko, Milan Kňažko, Rudolf Chmel, Marek Maďarič a Silvia Hroncová.
„Odmietame kroky súčasnej ministerky kultúry, ktorými sa snaží znormalizovať kultúru, ponižuje jej zahraničnopolitický význam, devastuje kontinuitu, degraduje odbornosť, zastrašuje jednotlivcov, manipuluje a falošne rozdeľuje spoločnosť na normálnych a nenormálnych,“ zhodli sa bývalí ministri a ministerka kultúry.
Anonymný list
Vedenie SND sa v piatok tiež ohradilo voči zneniu anonymnému listu, ktorý bol adresovaný ministerke kultúry Šimkovičovej. Vo štvrtok na telegrame napísala, že otvorený list je od nespokojných zamestnancov Opery SND o praktikách jej súčasného riaditeľa Martina Leginusa. „Vyzvali ma v ňom, aby som zabránila úpadku umeleckej úrovne opery,“ napísala Šimkovičová.
Leginus počas piatkovej tlačovej besedy vyjadril poľutovanie nad tým, že sa ministerka venuje tomuto anonymnému listu.
"Tým legitimizuje list, ktorý je svojím obsahom spochybniteľný. V každej inštitúcií sa nájde niekto, kto je nespokojný," povedal. Ministerstvo by sa podľa neho malo zamerať na prevádzku divadla. Momentálne je SND v situácii, ktorá je podľa neho nepredvídateľná.
Podľa PR manažérky SND Jany Alexovej fakt, že sa autor nechcel priznať k tomuto listu, spochybňuje dôveryhodnosť jeho obsahu. „Vedenie SND vníma s veľkým znepokojením, že pani ministerka Šimkovičová na svojej včerajšej tlačovej konferencii legitimizovala text so spochybniteľným obsahom, pod ktorým nefiguroval jediný podpis zamestnanca SND napriek zavádzajúcemu názvu,“ uviedla.
Tým, že sa rezortné vedenie na tento list odvoláva, vzbudzuje podľa Alexovej dôveru v jeho obsah bez ohľadu na overiteľnosť faktov a uľahčuje nespokojným zamestnancom, aby sa s jeho obsahom stotožnili. „Z údajov vo výročnej správe vyplýva, že v medziročnom hodnotení činnosti súborov dosahuje Opera SND percentuálny nárast vo všetkých merateľných ukazovateľoch,“ vysvetľuje.
Čo sa udialo v kultúre za posledný týždeň:
- V utorok 6. augusta odvolala ministerka kultúry Martina Šimkovičová z SNS riaditeľa SND Mateja Drličku.
- O deň neskôr, v stredu 7. augusta, odvolala aj šéfku SNG Alexandru Kusú.
- V pondelok 12. augusta šéfka Činohry SND Miriam Kičiňová a šéf Opery SND Martin Leginus rokovali s ministerkou na ministerstve kultúry.
- Kultúrne organizácie a umelci 12. augusta protestovali proti krokom ministerky Martiny Šimkovičovej. Na protest prišlo 9000 ľudí.
- V rovnaký deň sa stretla aj umelecká obec v Slovenskom národnom divadle.
- V utorok 13. augusta ministerka kultúry odvolala troch členov Rady Fondu na podporu umenia. Ide o Alžbetu Lukáčovú, Katarínu Kövesdi Cvečkovú a Rastislava Steranku, ktorí boli do rady dávnejšie vymenovali ministri kultúry.
- Ministerka v utorok vymenovala opäť do funkcie šéfky Baletu SND Ninu Polákovú.
- V utorok sa v Bratislave konal opozičný protest proti krokom ministerky Martiny Šimkovičovej, na ktorom sa zúčastnilo takmer 20-tisíc ľudí.
- Ministerka vo štvrtok 15. augusta vymenovala nových členov Rady FPU, Ondreja Zimku, hudobníka Richarda Rikkona, literárneho vedca Júliusa Lomenčíka, filozofa Jána Hrkúta, pedagogičku Adriánu Tomičovú a za ministerstvo kultúry Petra Grutku.
- Ekonomický riaditeľ SND Matej Bošňák v piatok 16. augusta rezignoval.