BENÁTKY, BRATISLAVA. Astrologička Luciana de Leoni neveští budúcnosť. Ponúka návod, ako nájsť naplnenie v živote alebo ho aspoň zmeniť k lepšiemu. Nájsť v sebe stratenú lásku k manželovi. Oslobodiť sa od egoistickej matky. Zamilovať sa. Postarať sa o sebe samého aj bez pomoci starnúcich rodičov.
Používa pri tom počítač, mapu aj zažltnuté hrubé knihy. Pomocou nich hľadá súradnice, kam sa má jej klient vybrať, aby sa mu to, čo si želá, splnilo. Libanon. Brazília. Taiwan.
Dokumentárny film, ktorý dostal medzinárodný názov Wishing on a Star, mal koncom augusta premiéru na festivale v Benátkach. Vznikol v Taliansku, hovorí sa v ňom po taliansky, ale nakrútil ho slovenský režisér Peter Kerekes.

Autorka námetu a scenáristka Erica Barbiani nechcela do tandemu nikoho iného a nakoniec ho aj presvedčila.
Kerekesa postavenie planét nikdy nezaujímalo a jeho vplyvu na život človeka nikdy neveril, no keď stretol Lucianu de Leoni, pochopil, že by mohol prísť o veľa, keby túto ponuku odmietol.
Keď môže byť veštcom Depardieu...
Luciana de Leoni sa javí ako absolútna profesionálka. Je už v dôchodkovom veku, za sebou má evidentne dlhú prax, takže pred kamerou je taká uvoľnená a prirodzená, že diváci môžu hádať, či je to herečka, alebo skutočná astrologička.
Nie, nie je herečkou, a skutoční sú aj klienti, ktorí ju vo filme navštevujú. Že film do veľkej miery funguje tak, ako keby bol hraný, je vďaka niečomu inému. Taliani sú prosto majstrami konverzácie.
V ich krajine sa bežne tyká. To prospieva priamosti a úprimnosti každého ľudského kontaktu a to aj Peter Kerekes dokázal veľmi nenásilne a čarovne využiť.
Pred siedmimi rokmi sa podobnou témou zaoberala legendárna režisérka Claire Denis vo filme Vnútorné slnko, kde mala hlavnú rolu Juliette Binoche. Niekoľkominútová scéna, kde jej Gérard Depardieu v úlohe jasnovidca veští budúcnosť s neznámym mužom, by mohla nabádať k predpokladu, že to bude paródia.
Nebola. Vnútorné slnko je mimoriadne citlivý príbeh o vnútorných bojoch v pokročilom veku, najmä o hľadaní lásky a životnej rovnováhy.
Tým je naplnený aj Kerekesov dokument Wishing on a Star. Nie je v ňom nič, čomu by sa dalo smiať. Vtip v ňom, samozrejme, je. No sila príbehov, ktoré Luciana denne počúva, tkvie predovšetkým v tom, že v sebe zrkadlia aj životy tých, čo sa na ne dívajú.


Je múdrejšia, ako klientom ukáže
Prestížny festival v Benátkach a svetové médiá, ktoré ho pokrývajú, uvádzajú Petra Kerekesa ako známeho a úspešného režiséra.
Pripomínajú jeho filmy 66 sezón, Ako sa varia dejiny a, samozrejme, hraný debut Cenzorka. Za tento príbeh zo ženskej väznice v Odese získal práve tu, spolu s kolegom Ivanom Ostrochovským, cenu pre najlepší scenár v sekcii Horizonty.
Wishing on a Star
- Taliansko, Slovensko, Česko, Rakúsko, Chorvátsko, 2024, 99 min.
- Réžia: Peter Kerekes
- Scenár: Erica Barbiani, Peter Kerekes. Kamera: Martin Kollár. Hudba: Lucia Chuťková. Strih: Marek Šulík. Zvuk: Michal Gábor.
- Svetová premiéra: 31. augusta v Benátkach.
- Premiéra v SR: na festivale Cinematik (10. - 15. septembra v Piešťanoch).
- V slovenských kinách: od 26. septembra.
S dokumentom Wishing on a Star sa jeho pozícia určite upevní. S eleganciou inscenuje a komponuje obraz, premyslene pracuje s veľkosťou záberov a duchaplne dávkuje informácie, ktoré postupne vytvárajú plastický profil všetkých, čo vo filme vystupujú.
Zároveň sa obdivuhodne zorientoval v taliančine a primal spolupracovať aj niektorých rodinných príslušníkov klientov - a to napriek tomu, že ich klienti pred Lucianou ohovárajú a sťažujú sa na nich.
Z fotografií zo svetovej premiéry je dobre viditeľné, aká je Luciana de Leoni drobná pani. Zato osobnosť je to mimoriadna. Ukrýva v sebe oveľa väčšiu životnú múdrosť, ako zvyčajne pred ľuďmi prejavuje.
Jej astrologická perspektíva spočíva v tom, že ich v deň narodenín posiela na cudzie miesta. Nie sú to náhodné miesta. Výpočtami si overí, kde budú ich životne dôležité planéty v tej najlepšej konštelácii, respektíve, v oveľa lepšej, ako boli pri ich narodení. To im, údajne, zaručí reštart a obrodenie.
Inými slovami, Luciana, ľudová psychologička, im radí, aby sa symbolicky druhýkrát narodili, tentoraz však pod prajnejšími hviezdami.
Ráta sa aj autosugescia
Aj keď to znie ako čistý nezmysel, jej koncept sa nedá úplne odvrhnúť. Napokon, preto s ňou aj Kerekes strávil svoj pracovný čas.
Keď je človek vytrhnutý zo svojej rutiny, nezaoberá sa každodennými starosťami a má viac času, otvára sa mu myseľ, viac vníma to, čo chce a potrebuje, dovolí si snívať a naberá na to novú energiu.

A kto nemá možnosť vycestovať do Vladivostoku a byť tam prezenčne, môže to skúsiť autosugesciou.
Film Wishing on a Star sa bude o pár dní premietať aj v Toronte na najväčšom festivale v Severnej Amerike. Slovenskú premiéru bude mať na Cinematiku, ktorý sa v Piešťanoch začne 10. septembra, a v bežnej distribúcii bude o dva týždne neskôr.
Je to v týchto vypätých časoch veľmi dobré načasovanie. Luciana a jej klienti vytvárajú celkom iný obraz o svete, ako by sa dal odčítať z verejných diskurzov, striktne zameraných na politiku, moc, peniaze.
Tento obraz vzniká z nášho intímneho a autentického prežívania, a to je oveľa jednoduchšie a aj hlbšie zároveň.