BRATISLAVA. Na ministerstve kultúry potichu vzniká plán na zlúčenie kultúrnych inštitúcií, ako sú múzeá a galérie. Zasahuje aj také erbové inštitúcie, ktoré sú staršie než samotná Slovenská republika - Slovenské národné múzeum či Slovenskú národnú galériu.
Informoval o tom bývalý šéf analytickej jednotky Inštitút kultúrnej politiky (IKP) Marcel Čas. Inštitút podľa neho v júni dostal zadanie vypracovať analýzu realizovateľnosti návrhu na značnú reorganizáciu zbierkotvorných inštitúcií. Prevažne múzeí, galérií a pamätných izieb na Slovensku.
Analýza, ktorú Čas predstavil na stredajšej tlačovej konferencii Kultúrneho štrajku, ukázala, že schéma má viacero problémov. Návrh rozdelenia, ktorú osobne vytvoril generálny riaditeľ Sekcie kultúrneho dedičstva a štátneho jazyka Peter Lukáč, je jedným z možných plánov na reorganizáciu inštitúcií.
Najväčšia reorganizácia od vzniku republiky
“Výsledkom by bolo aj bezdôvodné zrušenie a vypitvanie erbových kultúrnych inštitúcií, ako sú Slovenské národné múzeum založené v 1893, Slovenská národná galéria založená v 1948 a Pamiatkový úrad SR založený v 1951,” zdôraznil Čas.
Generálny tajomník služobného úradu rezortu Lukáš Machala mal podľa Časa zdôrazňovať, že inštitúcií je na Slovensku priveľa. Táto myšlienka sa niekoľkokrát objavila aj na tlačovkách ministerstva. Od októbra minulého roka bolo podľa Časa na poradách vedenia neustále komunikované, že v rezorte kultúry bude všetko inak: že sa bude rušiť, centralizovať a reorganizovať.
Vraj má ministerstvo príliš veľa inštitúcií, stačilo by ich menej, napríklad desať. “Čomu by redukcia mala prispieť, sme sa už nedozvedeli,” opísal Čas na tlačovej konferencii.

Kultúrne inštitúcie, múzeá, galérie či pamätné domy na Slovensku by mali zlučovať štyri nové subjekty: Štátne múzeá Slovenskej republiky, Štátne umelecké zbierky Slovenskej republiky, Štátne hrady a zámky a Štátna správa národných kultúrnych pamiatok.
"Išlo by sa pritom o najväčšiu reorganizáciu kultúrnych inštitúcií od vzniku SR a spätnú centralizáciu zbierkotvorných inštitúcií na Slovensku," konštatoval Čas.
Všetko pritom údajne prebieha v tichosti a bez diskusie s odbornou obcou či dotknutými inštitúciami.
Rezort v stredu podvečer reagoval, že "v žiadnom prípade nepotvrdzuje správnosť údajov, ktoré boli bývalým zamestnancom Marcelom Časom komunikované ako hotový plán ministerstva kultúry ku zmenám v zriaďovateľských inštitúciách."
"Možná reštrukturalizácia inštitúcií je predmetom odborných analýz a ministerstvo kultúry bude prípadné zmeny komunikovať v prvom rade s organizáciami v zriaďovateľskej pôsobnosti rezortu kultúry," komentovala vedúca komunikácie ministerstva kultúry Petra Bačinská.