S filmom Ľud vs. Larry Flynt bol americký herec WOODY HARRELSON najväčšou hviezdou druhého ročníka 35mm Vis Film Festivalu na chorvátskom ostrove Vis. Tento rok bol festival zameraný na diela režiséra Miloša Formana.
Film, v ktorom Harrelson stvárnil hlavnú rolu a v roku 1996 bol za to nominovaný na Oscara, uviedol osobne spolu s manželkou zosnulého režiséra Martinou Formanovou a s organizátorom festivalu, producentom Rudolfom Biermannom.
Po premietaní sa herec stretol s vybranými novinármi, medzi ktorými bol aj zástupca denníka SME. Neformálny rozhovor pokračoval na festivalovej večeri.
Na otázku, či vníma presah hereckého povolania, akým bolo napríklad to, ako ľudia v divadlách za komunizmu čakali na protirežimové narážky hercov, odpovedal príkladom zo súčasnosti.
„Nakrúcam teraz v Maďarsku. Poznám tam dvoch vynikajúcich hercov, ktorí sa vyjadrili proti vláde premiéra Viktora Orbána a teraz sú na blackliste a nemajú dosť pracovných príležitostí. Áno, to je hrdinské a aj v tomto je herecké povolanie dôležité,“ zhodnotil Harrelson pre SME.
V rozhovore sa dočítate:
- či považuje všetky svoje filmy za deti,
- ktoré obmedzenia vníma najcitlivejšie,
- akú dôležitú lekciu sa naučil v šoubiznise,
- či by si zahral v slovenskom filme.
Stvárnili ste mnoho postáv. S ktorou ste sa dokázali najviac stotožniť?
S Larrym Flyntom som mal silné spojenie. Aby som ho pochopil, musel som sa vžiť do jeho myslenia, čo ma priviedlo k tomu, že som bol prvýkrát zatknutý za aktivizmus. Stalo sa to potom ešte niekoľkokrát.
Aj pri filme Takí normálni zabijaci (Natural Born Killers) som sa snažil dostať do hlavy svojej postavy, čo bolo až zvláštne. Postavy na vás vplývajú a ostávajú s vami, aj keď sa ich nakoniec snažíte zo seba striasť.
A ktorú máte z tých mnohých postáv najradšej?
Ľud vs. Larry Flynt je jedným z mojich obľúbených filmov. A mám rád Miloša Formana. Jeho šarm, jeho prístup k práci – už len byť v jeho prítomnosti robilo človeka šťastným. Jeho pozdrav, objatie. Bol brilantný a zanietený človek.
Mám tiež veľmi rád film Šampióni (Champions, 2023, réžia: Bobby Farrelly), ktorý je príjemný a povzbudivý. Pravdepodobne budeme robiť aj jeho pokračovanie. Ale všetky moje filmy sú ako moje deti.
Keď ste boli nominovaný na Oscara za stvárnenie Larryho Flynta, skutočný Larry Flynt nebol pozvaný na ceremoniál odovzdávania Oscarov. Pozvali ste ho ako svojho hosťa. Ako ste sa cítili, keď ste s ním kráčali po červenom koberci?
Film čelil veľkým problémom. Bola proti nemu rozpútaná kampaň, ktorá ho chcela zdiskreditovať. Ja som však bol vždy nesmierne hrdý na to, čo Larry a aj náš film dosiahli.
Takže áno, pozval som ho, aby šiel so mnou na udeľovanie cien Akadémie. A on prišiel.
Vo filme hral skutočný Flynt sudcu, ktorý Larryho Flynta odsúdil. Pýtal si od vás nejaké rady? Nemal trému?
Nezdalo sa mi, že by mal trému, bol veľmi dobre pripravený. Chceli, aby bol na pľaci už o siedmej ráno, ale povedal som im, že Larryho o siedmej ráno neuvidia, ani na obed. Samozrejme, prišiel až popoludní.
Film poukazuje na obmedzovanie slobody v rôznych formách. Ktoré obmedzenia vnímate vy najcitlivejšie?
Obmedzenie slobody prejavu.
Možno ste už počuli o iniciatíve dôveryhodných médií, ktorú spustila BBC. Zapojili sa do nej mnohé spravodajské médiá zo Západu vrátane facebooku a instagramu (ktoré majú rovnakého vlastníka). Samé si určujú, čo je dezinformácia, a teda nezverejnia niektoré veci, o ktorých si myslím, že by mali byť v správach...
Čo je v kontexte dnešných médií obscénne?
Vojna je pre mňa obscénna. Viete, keby nebola taká lukratívna, pravdepodobne by nebola taká častá.
V Amerike sa zdá, že vláde neustále chýbajú peniaze. Hovoria, že nemajú dosť peňazí na toto, nemajú dosť na tamto. Ale na vojnu majú vždy dosť peňazí. Áno, je to znepokojujúce.
Aká je najdôležitejšia lekcia, ktorú ste si odniesli zo šoubiznisu?
Asi to, že sa nedá ovplyvniť, či ľudia film uvidia a či bude dobre distribuovaný. Človek dúfa, že ho prijmú. Ale všetko, čo môže urobiť, je snažiť sa nakrútiť najlepší film.
Ak by vás oslovil producent a režisér Rudolf Biermann, ktorý organizuje festival na Vise, kde ste hosťom, a ponúkol vám kvalitný scenár, zahrali by ste si v slovenskom filme?
Áno, ak by som dostal kvalitný scenár a Rudo by ten film osobne produkoval a režíroval, určite by ma to zaujímalo. Videl som jeho film Vojna policajtov (v angličtine uvádzaný ako Once Upon a Time in the East, pozn. red.), je to výborný film. Rudo nie je len schopný producent, ale aj dobrý režisér.
