Protestné zhromaždenie v Bratislave. ZDROJ: SME/DÁVID ZIMMERMANN
BRATISLAVA. Na občiansky protest na podporu Kultúrneho štrajku s názvom Slovensko drží s kultúrou prišlo do Bratislavy približne 3500 ľudí. Zhromaždenia sa konali celkovo v 14 slovenských mestách.
Ich cieľom bolo vyjadriť podporu ľuďom v štrajkovej pohotovosti a odmietnuť deštruktívne kroky vedenia ministerstva kultúry.
"Umenie vo všetkých jeho formách je od ľudí a pre ľudí," vyhlásil herec Činohry SND Tomáš Maštalír. Divadlo podľa neho slúži ako zrkadlo spoločnosti a kultúra umožňuje prežívanie emócií, ktoré v nás vyvolajú citlivosť a empatiu.
"Sme nútení žiť od projektu k projektu bez akejkoľvek istoty. Čelíme pritom útokom a urážkam," doplnila ho Verona Stepanovič z nezávislého kultúrneho centra P*AKT.
Divadlo je súčasť sebavyjadrenia a kultúrnej tvorivosti. "Čím sme rozmanitejší, tým sú naše hranice otvorenejšie," hovoril Maštalír.
Pokračoval, že kultúra nie je zábava ani voľnočasová aktivita, ale ide o prácu pre tisíce ľudí a inštitúcií. Vládna koalícia sa podľa neho celej spoločnosti arogantne vysmieva do tváre. Konštatoval, že šíria klamstvá a ničia ich prácu.
Dav na námestí mu búrlivo tlieskal, povzbudzoval a skandoval: "Hanba!" Viacerí ľudia mali transparenty. "Fašizmus sa lieči čítaním, rasizmus cestovaním," hlásal jeden z nich. "Umelci, ste pre nás ako raky v potokoch. Vďaka za vás", vyjadroval podporu ďalší.
Stretnutia sa zatiaľ nedočkali
"Vidíme likvidáciu kultúrnych inštitúcií, hromadné prepúšťania a manažérske zlyhania vo vedení," hovorí Denisa Havrľová, ktorá na pódiu čítala vyhlásenie výboru Kultúrneho štrajku. Pokračovala, že paralyzované sú aj dotačné schémy a mnoho inštitúcií nemá prostriedky na svoje fungovanie.
Konštatovala, že to znamená, že knižnice nebudú mať nové knihy, kultúrne podujatia sa nebudú konať, odborníci a odborníčky v kultúre budú prepúšťaní a historické pamiatky budú chátrať.
"LGBTI+ ľudia nebudú môcť na niektorých akciách vystupovať. Verejnoprávne médiá možno nebudú prinášať nezávislé informácie, ale účelovo zmanipulované správy. Kým na verejných budovách budú viať slovenské vlajky, kultúra bude upadať," hovorila s tým, že kultúra je naším bohatstvom.
Protesty nadväzujú na prebiehajúcu celoslovenskú koordinovanú akciu – Kultúrny štrajk. Tisícky pracujúcich v kultúre a kreatívnom priemysle vyhlásili 5. septembra štrajkovú pohotovosť. K dnešnému dňu sa do nej zapojilo viac ako 3 500 ľudí z 362 organizácií v 93 mestách.
"Upozorňujeme na problémy v rezorte vizuálnymi symbolmi, vyhláseniami a zásahmi do verejného priestoru. Sme pripravení stupňovať naše aktivity, aby sme témy Kultúrneho štrajku komunikovali širokej verejnosti," konštatovala Havrľová.
Ľudia počas jej prejavu tlieskali a ďakovali. Havrľová poznamenala, že stále čakajú na stretnutie s politickou reprezentáciou, no ich žiadosť zostáva bez odozvy.
"Nevzdávame sa však, pretože ohrozená je nielen kultúrna obec, ale aj kultúra a spoločnosť ako taká. Našimi požiadavkami sú: odborné vedenie rezortu, zastavenie ideologickej cenzúry s ekonomickými dopadmi a stabilizácia sektora s dôrazom na zlepšenie finančných podmienok pracujúcich," povedala Havrľová.
Vyzvala zároveň ľudí z kultúrnej obce, aby sa nebáli žiadať dôstojné pracovné podmienky.
"Nebojte sa vzoprieť nespravodlivosti! Sme pripravení poskytnúť vám verejnú podporu aj sprostredkovať ekonomickú a právnu pomoc. Vyzývame verejnosť: Pridajte sa k nám! Občiansky sa aktivizujte! Hláste sa k našej kultúre! Len takto raz budeme krajinou, ktorá si ctí odbornosť, ľudský potenciál a prácu nás všetkých. Kultúra sme my všetci a my všetci držíme spolu," dodala.
Deštrukcia pamiatok
V Bratislave vystúpili aj Martin Varga z občianskeho združenia Hrad Uhrovec, bývalý riaditeľ Inštitútu kultúrnej politiky na ministerstve kultúry Marcel Čas, režisér Peter Kerekes, či Ráchel Rimarčíková a Lukáš Mráz za Študenstvo za Otvorenú Kultúru!
Čas hovoril o údajnom pláne ministerstva kultúry na reorganizáciu zbierkotvorných inštitúcií. Zopakoval svoje tvrdenia zo včerajšej tlačovej konferencie o tom, že generálny tajomník služobného úradu Lukáš Machala vyhlasoval, ako stačí desať inštitúcií, pretože ich máme veľa a je ich potrebné zredukovať.
Zlučovanie kultúrnych inštitúciíoznačil za deštrukciu kultúry a pamiatok. Čas pokračoval, že na ministerstve kultúry potichu vzniká plán na zlúčenie kultúrnych inštitúcií, ako sú múzeá a galérie. Zasahuje aj také erbové inštitúcie, ktoré sú staršie než samotná Slovenská republika - Slovenské národné múzeum či Slovenskú národnú galériu.
Rezort v stredu podvečer reagoval, že "v žiadnom prípade nepotvrdzuje správnosť údajov, ktoré boli bývalým zamestnancom Marcelom Časom komunikované ako hotový plán ministerstva kultúry ku zmenám v zriaďovateľských inštitúciách."
"Možná reštrukturalizácia inštitúcií je predmetom odborných analýz a ministerstvo kultúry bude prípadné zmeny komunikovať v prvom rade s organizáciami v zriaďovateľskej pôsobnosti rezortu kultúry," komentovala vedúca komunikácie ministerstva kultúry Petra Bačinská.
Čas na zhromaždení kritizoval SNS, na čo ľudia hlasno skandovali. "Máme informácie zvnútra ministerstva kultúry a vieme, že tento tlak cítia. Preto je dôležité, že ste prišli," poďakoval sa Čas účastníkom a účastníčkam.

Šírte lásku, hrady prežijú aj vás aj mňa
Slovensko-maďarský filmový režisér Peter Kerekes zdôraznil, že územím národa je jazyk a kultúra.
"Aký ma zmysel štát bez kultúry? V takomto prípade je to len ohraničenie priestoru, z ktorého sa vyberá výpalné," povedal režisér Kerekes s tým, že svoju národnosť nemáme v krvi, ale v kultúre.
Kroky súčasnej vlády podľa neho ohrozujú všetkých občanov. Spomenul odvolanie riaditeľky SNG Alexandry Kusej, či výmenu vedenia v SND. Podľa neho nie je kultúra ohrozená len v Bratislave, ale aj v iných mestách.
"Apelujem na vás občanov: uvedomte si, bez kultúry národ zanikne," vyhlásil. Požiadal ľudí, nech idú do divadla, múzeí a galérií. "Kupujte knihy, kým sa to dá," povedal.
Varga z občianskeho združenia Hrad Uhrovec zasa zdôraznil, že ministerstvo kultúry brzdí obnovu pamiatok. "Sme pripravení kultúru na Slovensku nielen budovať, ale aj za ňu bojovať," hovoril Varga s tým, že ministerstvo pod vedením Šimkovičovej a Machalu nemalo priestor včas vyhodnotiť dotácie. Dav mu odpovedal búrlivým bučaním.
"Náš hrad nemá tento rok šancu realizovať obnovu v takom rozsahu, ako by si zaslúžil," pokračoval. Nemajú peniaze na drevo, vápno, či piesok. Z občianskeho združenia nemajú z čoho platiť ľudí, ktorí sa o hrad starajú.
"Šírte lásku, hrady prežijú aj vás aj mňa," odkázal ministerke kultúry Varga.
Protesty sa uskutočnili v Bratislave, Košiciach, Nitre, Žiline, Banskej Bystrici, Rimavskej Sobote, Spišskej novej vsi, Lučenci, Trnave, Rožňave, v Partizánskom, Martine, Bardejove, Liptovskom Mikuláši. V Humennom, Trebišove, Poprade a Nových Zámkoch sa konali ďalšie podporné podujatia.
V Bratislave na záver protestu prečítali zoznam miest a obcí, kde sú ľudia v štrajkovej pohotovosti.