Vodná trasa je už dlhodobo obľúbenou súčasťou festivalu Biela noc. Prináša nové pohľady na verejné priestory v hlavnom meste na nábreží Dunaja, ale aj dôležité témy súčasnosti, ako sú napríklad tolerancia a ekológia. Tento rok sa na jej vzniku aj vďaka dlhoročnému generálnemu partnerovi JTRE podieľali desiatky umelcov, dizajnérov a performerov.
Biela noc sa za poslednú dekádu stala jedným z najvýznamnejších kultúrnych podujatí v Bratislave (4. - 6. októbra 2024) a Košiciach (11. - 13. októbra 2024). Mestá mení na živé galérie súčasného umenia. S každým ročníkom prináša zaujímavé témy a novátorské pohľady na verejný priestor, vytvára dialóg medzi umeleckými žánrami, spája generácie a vyvoláva otázky. Vodnú trasu v Bratislave bude tento rok tvoriť dvadsať umeleckých inštalácií a opäť poteší milovníkov umenia množstvom diel, ktoré prispievajú k oživeniu mestského kontextu a reflektujú dynamiku súčasného života.
Prvýkrát sa vodná trasa roztiahne medzi dva bratislavské mosty a premiérovo prepojí most Apollo s mostom Lanfranconi prostredníctvom umenia, ktoré prezentuje hodnoty spájania a dialógu. Most Apollo zažije svoju festivalovú premiéru. Kolektív BN Label prostredníctvom laserového mappingu Connection oživí jeho oblúkovú architektúru. Minimalistická symfónia svetla a geometrie má ambíciu reflektovať dôležitú tému otvoreného dialógu a rešpektu k rôznorodosti. Svetelná inštalácia The Future odhalí náznak dvoch mrakodrapov, ktoré sa už o niekoľko rokov môžu stať súčasťou mestskej panorámy. Dva silné lúče vytvoria pôsobivý zásah do prostredia, ktorý bude viditeľný aj zo vzdialenejších častí Bratislavy.
Návštevníci uvidia aj filmový dokument 168, ktorý zachytáva príbeh vzniku Eurovea Tower – prvého slovenského mrakodrapu. V jeho blízkosti, vo fontáne pri Eurovei, sa predstaví novovzniknutý objekt Zuzana a starci od Doroty Sadovskej, ktorej inštalácia sa zaoberá mocenským zneužívaním žien prostredníctvom techniky rozstrihania a ohýbania fotografií. V Eurovei bude možné vidieť už obľúbený nafukovací objekt Beanstalk od umelcov Filthy Lukera a Pedra Estrellasa, ktorý odkazuje na svet rozprávok a poteší najmä deti. Interaktívna inštalácia ANIMALS od Iva Opla a Surena Manvelyana prenesie návštevníkov festivalu do sveta prírody a divočiny cez viac ako dvadsať párov zvieracích očí.
Novinkou bude aj loď Harmónia, na ktorej sa deti môžu tešiť na najlepšie animované filmy roku 2024 od festivalu Fest Anča, ktoré im prinesú nezabudnuteľné vizuálne a príbehové zážitky. Popri premietaní sa bude konať aj workshop, kde si budú môcť vlastnoručne vyrobiť lietadlo, ktoré nielenže poletí, ale aj zasvieti.
Diváci zažijú aj premiéru multimediálnej tanečnej performance Beautiful Lecture. Kolektív Radical Empathy skúma vplyv technológie na identitu a vnímanie v súčasnej spoločnosti. V budove Slovenského národného múzea bude site-specific svetelná inštalácia Analemma od japonského umelca Yasuhiro Chidu, ktorá transformuje priestor prostredníctvom svetelných javov a minimalistických nylonových nití. Laco Sabo a jeho interaktívna inštalácia Modrá nádej II & Bubny sa dotkne aktuálnych tém prostredníctvom monumentálnych objektov a Head Lights od Emila Taschku bude žiariť na pomedzí sochy a dizajnu, pričom spojí remeslo a estetiku v jednej originálnej kompozícii.
Na námestí pri Propeleri bude dominovať novovzniknutý multimediálny objekt FLOW od Jána Šicka, ktorý umožní návštevníkom ovplyvniť jeho vizuálny charakter intuitívnym ovládaním. Na nádvorí Slovenskej národnej galérie sa predstaví Pavilón 2024, videoinštalácia od Slovenskej komory architektov, ktorá ponúkne prehľad nominovaných diel na ocenenie CE ZA AR. Na Rybnom námestí sa premiérovo predstaví audiovizuálna inštalácia Biomimetics od novovzniknutého štúdia Void Sleepers, ktorá preskúma prepojenie prírody a vedy cez proces výroby piva, pričom zachytí interakciu organizmov a chemických procesov.
Kriss Sagan premietne na fasádu Bratislavského hradu animovanú symfóniu, ktorá skúma koncepty chaosu a usporiadanosti. Námestie v River Parku ožije inštaláciou Potopa 1850 od Moniky Pascoe Mikyškovej. Pomaly sa topiaca veľká ľadová kryha v sebe skrýva autorské maľované riečne kamene a pripomína historické povodne v hlavnom meste. V tesnej blízkosti ľadovej inštalácie sa návštevníci budú môcť ponoriť do laserovej projekcie, ktorá pracuje s motívmi rieky, hladiny, vodného živlu a jeho vzťahu s mestom.
Na mieste budúceho zeleného Lanfranconiho námestia bude možné zažiť interaktívnu inštaláciu Grow od Ľuboša Zbranka, ktorá obsadí jeden zo stromov na nábreží Dunaja a pomocou interakcie s návštevníkom vytvorí zvukovo-svetelný dialóg s prírodou. Netradičnou bodkou vodnej trasy bude bezpochyby dielo SYNCHROSCOPE. V plavárni Lanfranconi v budove FTVŠ sa bude konať unikátna multimediálna performancia synchronizovaného plávania, ktoré spojí šport s umením a prinesie dôležité posolstvo o neustálom ponáraní a vynáraní sa hodnôt v dnešnej spoločnosti.
Biela noc 2024 v Bratislave sľubuje fascinujúci víkend plný inšpirácie, umeleckých zážitkov a unikátnych interakcií. Príďte a objavte magické prepojenie medzi umením a mestom!
Kompletný program Bielej noci bude postupne zverejnený na: https://www.bielanoc.sk a sociálnych sieťach festivalu. BN PASS je možné zakúpiť online na www.bielanoc.sk. Počas festivalu bude dostupný aj na vybraných predajných miestach.
Programové tipy z Bielej noci

BN Label: Resonance
Bratislavský hotel Kyjev prebudí monumentálny laserový mapping, ktorým kreatívci z BN Label vzdajú svetelnú poctu ikonickej stavbe a streetartu Lousy Aubera, ktorý už niekoľko rokov kraľuje hotelovej fasáde. Minimalistická hra svetla a geometrie navyše vstúpi do dialógu s interaktívnou projekciou na stene susedného obchodného domu.

Emma Zahradníková, Matej Viskupič: Dancing with Myself, Dancing with My Cells
Imerzívna inštalácia pozýva do tanca s bunkami tela. Analógovo vytvorené a abstraktne zobrazené bunky reagujú na dotyk návštevníkov, ktorí tak môžu počuť a vidieť, ako na ich prítomnosť odpovedia. Dielo tak pútavo zvýrazňuje význam haptickej interakcie v rozvíjaní povedomia o telesných procesoch.

fuse*: Onirica ()
Onirica () je audiovizuálnou interpretáciou zbierky 28 748 snov, ktoré sa snívali dobrovoľníkom vo výskumoch prebiehajúcich na univerzitách v talianskej Bologni a v Santa Cruz v Kalifornii. Sny sú roztriedené do kategórií podľa fyzických parametrov účastníkov, ich jedinečných motívov, ale aj fáz a cyklov spánku, v ktorých sa ľudia prebúdzali a svoje sny zaznamenávali.

Guillaume Cousin: Le silence des particules
Ponorte sa do poetického ticha plynúcich častíc... Francúzsky umelec Guillaume Cousin prináša multimediálnu inštaláciu, vzdušný objekt, ktorý putuje časom a priestorom, vzniká, rastie, spomaľuje, rozpadá sa – a divákov pohlcuje svojím jemným, dymovým, organickým charakterom. Dielo pritom stojí na mohutných základoch algoritmov a neprehliadnuteľného stroja, ktorý je priznanou súčasťou inštalácie. Kde je hranica skutočného?

Inwaterwethrust: SYNCHROSCOPE
Vizuálne prenikavá multimediálna performance je výsledkom medziodborovej spolupráce medzi plavkyňami synchronizovaného plávania, tanečníkmi, choreografmi Monikou Thüringerovou (trénerka slovenskej reprezentácie) a Addy (tanec), svetelnými dizajnérmi zo štúdia CTRL_space, poetkou a performerkou Zuzanou Husárovou, architektkou Elenou Šoltésovou a hudobníkom Ľubomírom Panákom.

Ivo Opl & Suren Manvelyan: Animals
Interaktívna land-artová inštalácia vás pozýva tešiť sa krásou prírody cez zvedavé oči viac ako šestnástich živočíšnych druhov vrátane šimpanza, muflóna či kajmana. Ako v skutočnom živote, tak aj v inštalácii sú zvieratá citlivé na rozruch a pokiaľ nebudete dostatočne ticho, skryjú sa alebo zaútočia.

Ján Šicko: Flow
Veľkoplošná interaktívna projekcia vám cez intuitívne ovládanie dovolí ovplyvniť jej vizuálny charakter. Môžete tak vstúpiť do dynamiky generovanej grafiky, ktorá neustále plynie, vyvíja sa a mení.

Kristian Németh: Herbár Času
Minimalistická a dôsledne umiernená inštalácia má snahu zachytiť moment, zastaviť čas. Ústredným motívom výstavy sú kvety. Kristian Németh nás vracia do obdobia pred vädnutím – dáva sa do pozície konvertora ich dočasnej krásy, presnejšie, stará sa o jej uchovanie.

Patrícia Koyšová & Matúš Lelovský: Searching
Site-specific inštalácia Searching je vyústením spolupráce Patrície Koyšovej a Matúša Lelovského, ktorá v atmosférických priestoroch opusteného hotela Kyjev hľadá novú formu. Použitý materiál – izotermická fólia, odkazuje na pátranie po stopách života vo vesmíre.

Void Sleepers: Biomimetics
Audiovizuálna inštalácia spracúva tému prírody a vedy v zdanlivo jednoduchom námete z každodenného života – výroby piva. Dizajnové štúdio Void Sleepers kombinuje syntetickú hudbu so simuláciami fyziky a s algoritmami, pre ktoré čerpá inšpiráciu v prírodných javoch, v ich vzťahu k človeku a vplyve na umenie a pokrok.