„ Vo všeobecnosti máme tendenciu vravieť, že deti nemáme zaťažovať žiadnymi ťažkými témami, že zložitým veciam neporozumejú, ale deti nie sú slepé ani hluché a vnímajú všetko, čo sa okolo nich deje," vraví umelecká šéfka Bratislavského bábkového divadla KATARÍNA AULITISOVÁ.
To sa po desiatich rokoch rekonštrukcie vrátilo na svoju pôvodnú adresu na Dunajskej ulici a jeho otvorenie je spojené aj s novým divadelným festivalom PRIENIKY.
V rozhovore sa dočítate:
- Ako súbor a diváci znášali desať rokov trvajúcu rekonštrukciu divadla a ako často sa stávalo, že učiteľka s celou triedou prišla inam.
- Ako vyzerá moderné bábkové divadlo a prečo nie je iba pre detského diváka.
- Ako vyzeralo historické pouličné divadlo a prečo by dnes pôsobilo šokujúco.
- Ako bude vyzerať nový festival PRIENIKY.
Bratislavské bábkové divadlo sa do svojich priestorov na Dunajskej ulici vracia po desiatich rokoch. Aké je to pre divadlo nemať vlastný priestor?
Nie je to príjemné, ale mám pocit, že sme to obdobie preklenuli, nepoľavili sme a že sme v tomto zmysle obstáli so cťou. Dokopy sme počas tých desiatich rokov vystriedali tri rôzne priestory.
Najskôr sme mali útočisko na Malej scéne, neskôr sme sídlili v dnes už zbúranom Istropolise a naposledy sme boli v priestoroch Radošinského naivného divadla. Myslím, že môžem povedať, že aj v zložitých podmienkach sme robili kvalitné divadlo.
Ako toto viacnásobné sťahovanie vnímali diváci a ako súbor?
Pre súbor bolo náročné najmä to, že nikto nemal svoje zázemie a všetci sme si neustále museli všetky veci nosiť a baliť. Pre niekoho to môže byť ťažko predstaviteľné, ale nemať ani svoj stolík a každý deň sa nanovo vybaľovať a baliť je veľmi nepríjemné.
Čo sa divákov týka, dochádzalo k rôznym situáciám. Veľmi sme sa snažili našu aktuálnu adresu zdôrazňovať.
Na webovej stránke, na sociálnych sieťach aj na vstupenkách bolo vždy veľkými písmenami uvádzané: Pozor, hráme tam a tam. Napriek tomu sa stávalo, že niekedy celá trieda prišla do budovy na Dunajskej, kde bolo už niekoľko rokov stavenisko.
Na druhej strane to ukazuje, ako pevne sa Bratislavské bábkové divadlo spája so svojou domovskou adresou.