BRATISLAVA. Pre podporu Kultúrneho štrajku sa do otvoreného sporu dostalo ministerstvo kultúry už aj s vedením Fondu na podporu umenia, ktoré bolo doteraz napriek zásahom do jeho práce na verejnosti pomerne zdržanlivé.
Fond na svojich sociálnych sieťach v uplynulých týždňoch podporil kultúrny štrajk a do štrajkovej pohotovosti vstúpilo aj 21 zamestnancov fondu. Ministerstvo zapojenie zamestnancov fondu do štrajku kritizovalo.
Fond sa teraz proti kritike ministerstva ohradil s tým, že rezort spochybňuje jeho nezávislosť a nestrannosť. V prípade podpory štrajku totiž nejde o celý fond ako inštitúciu, ale o jednotlivcov.
„Je to jasne komunikované v príspevkoch na sociálnych sieťach, na ktoré ministerstvu kultúry reaguje,“ hovorí pre SME riaditeľ fondu Robert Špoták. Podotýka, že do štrajkovej pohotovosti vstúpili aj desiatky zamestnancov a zamestnankýň samotného ministerstva kultúry.
„Neznamená to však, že doň vstúpilo ministerstvo kultúry ako také, ani ďalšie veci, z ktorých sa ministerstvo pokúša fond obviniť,“ poznamenal.

Na štrajkovú pohotovosť existujú reálne dôvody
Ministerstvo uviedlo, že kultúrny štrajk je „nespochybniteľne podporovaný opozičnými politikmi“, a tak nemôže považovať konanie fondu za nezávislé a nestranné v akejkoľvek oblasti jeho pôsobnosti. „Vedenie fondu by malo brať na zreteľ, že pracuje s verejnými peniazmi všetkých daňových poplatníkov a nie iba istej časti,“ napísal rezort.
Fond na podporu umenia
- Verejnoprávny fond, ktorý podporuje pätnásť oblastí umenia a kultúry – od hudby a literatúry cez múzeá a galérie až po kultúrne centrá.
- V roku 2023 mal fond na prerozdelenie 20 100 000 eur, žiadaná suma presiahla výšku 65 200 000 eur.
- Novela zákona, ktorá platí od 1. augusta, pridala rozpočtu FPU ďalších desať miliónov eur, ktoré majú ísť na obnovu, modernizáciu a výstavbu lokálnej a regionálnej kultúrnej infraštruktúry a ľudovej kultúry.
- Po novom teda FPU rozdeľuje 30 miliónov eur.
- V rozličných výzvach počas roka posudzuje projekty vyše 70 odborných komisií.
- Po novom o podpore už rozhoduje Rada FPU.
- Róbert Špoták je riaditeľom fondu od júla 2023.
- V auguste ministerka menovala do Rady FPU aj výtvarníka Ondreja Zimku, hudobníka Richarda Rikkona, literárneho vedca Júliusa Lomenčíka, pedagogičku Adriánu Tomičovú a riaditeľa sekcie verejného obstarávania a správy majetku v rezorte kultúry Petra Grutku.
Špoták zdôrazňuje, že kultúrny štrajk je organizovaný nezávislou platformou, nie opozičnými ani akýmikoľvek inými politikmi. Podpora zo strany časti zamestnancov fondu je podľa neho vyjadrením solidarity s umelcami a kultúrnymi pracovníkmi. Tí sú zo strany súčasného vedenia rezortu ohrození napríklad stratou zamestnania, nemožnosťou vykonávať svoju prácu a podobne.
Do štrajkovej pohotovosti sa ľudia vo fonde mohli podľa Špotáka zapojiť z viacerých dôvodov. Či už to bol nesúhlas so spôsobom prijímania novely zákona o fonde, kedy chýbal dialóg, alebo manažment kreovania rady fondu a s tým spojená nestabilita a nepredvídateľnosť činnosti štatutárneho orgánu fondu.
„Nič z toho neprispieva k dôveryhodnosti a stabilite inštitúcie, v ktorej pracujú, čo má priamy vplyv na ich prácu,“ pokračoval Špoták.
Mnohí môžu vnímať aj kroky rezortu v iných oblastiach, ktoré vyvolávajú nevôľu a otázky: napríklad stav podpory obnovy pamiatok, či absentujúcu implementáciu stratégie kultúry a kreatívneho priemyslu.
Už začiatkom augusta z dôvodu nesúhlasu s reorganizáciou fondu odišlo z komisií viac ako 20 odborníkov a odborníčok.
„Vedeniu ministerstva by som namiesto účelového spájania iniciatívy umeleckých a kultúrnych pracovníkov s politickou opozíciou odporučil zvážiť možnosť, že existujú reálne dôvody na takéto konanie,“ konštatoval Špoták.

Nemyslí si, že právo na štrajk je v rozpore s fungovaním
Rezort spomínal, že zverejnenie informácie na sociálnej sieti o tom, že inštitúcia podporuje Kultúrny štrajk, považuje za „otvorenú provokáciu v rozpore so všetkými princípmi, v zmysle ktorých má tento fond fungovať“.
Špoták vysvetľuje, že nevie, o ktorých princípoch ministerstvo hovorí. V každom prípade si nemyslí, že ústavné právo na štrajk by mohlo byť v rozpore s princípmi fungovania verejnoprávnej inštitúcie.
Zároveň poukázal na to, že štatutárnym orgánom fondu je rada, v ktorej majú dominantné zastúpenie nominanti ministerstva kultúry. „Rada rozhoduje o vnútorných predpisoch, výzvach, podporených projektoch a podobne. Nezávislosť a nestrannosť fondu tak svojím rozhodovaním zabezpečuje práve rada,“ hovoril Špoták.
Zamestnanci a zamestnankyne fondu zodpovedajú za administratívnu agendu a postupujú striktne podľa zákona a ďalších predpisov.

Rada stále nepracuje v plnom zložení
Pôsobnosť a konanie fondu podľa Špotáka neohrozuje štrajková pohotovosť, ale činnosť rady fondu. „Rada stále nepracuje v plnom zložení podľa zákona, jej členovia vymenovaní súčasnou ministerkou sú v krátkom čase zasa odvolávaní alebo sa vzdávajú funkcie, prípadne sa nezúčastňujú na zasadnutí alebo bez uvedenia akýchkoľvek dôvodov nehlasujú za niektoré návrhy vnútorných predpisov,“ vysvetlil.
Na ich rozhodovaní je pritom závislý celý chod fondu a má to dosah aj na samotných žiadateľov o finančnú podporu.
Príspevky, ktoré sa týkajú štrajkovej pohotovosti, zo sociálnych sietí fondu odstránené nebudú. Špoták na to nevidí dôvod. „Ide o informáciu, že zamestnanci sa pripojili k štrajkovej pohotovosti, na čo majú plné právo, pričom toto nijako nezasahuje do činnosti fondu ani ju nijako inak neovplyvňuje,“ dodáva.
Stanovisko zamestnanectva Fondu na podporu umenia k vyjadreniam MK SR
Zamestnanectvo Fondu na podporu umenia sa ohradzuje voči vyjadreniam Ministerstva kultúry SR spochybňujúcim nezávislosť a nestrannosť Fondu na podporu umenia ako verejnoprávnej inštitúcie z dôvodu vstúpenia časti zamestnanectva FPU do štrajkovej pohotovosti. Do štrajkovej pohotovosti v rámci Kultúrneho štrajku vstúpilo 21 zamestnancov a zamestnankýň FPU – nie fond ako inštitúcia.
Vstúpenie do štrajkovej pohotovosti bolo slobodné rozhodnutie jednotlivých zamestnancov, ktorým vyjadrujú nesúhlas s krokmi vedenia rezortu a jeho zástupcov. Viaceré kroky vedenia rezortu kultúry majú priamy dosah na prácu zamestnancov fondu a vytvárajú nestabilné pracovné prostredie. Zamestnanci a zamestnankyne vstúpením do štrajkovej pohotovosti vyjadrujú tiež solidaritu kolegom a kolegyniam z iných verejných kultúrnych inštitúcií, na ktorých prácu majú rozhodnutia MK SR negatívny dosah.