Článok je zaktualizovaný o dnešné (8. október) stanovisko Činohry SND a jej riaditeľky Miriam Kičiňovej k zrušeniu hosťovania Studia hrdinů.
BRATISLAVA. Měsíční kámen, alebo „príbeh chlapca, ktorý nikdy nebol“, je inscenáciou, ktorú malo v Slovenskom národnom divadle (SND) predstaviť Studio hrdinů. Práve 21. októbra si ju mali pozrieť návštevníci a návštevníčky festivalu Drama Queer.
Inscenácia však uvedená nebude, riaditeľka SND Zuzana Ťapáková nepodpísala zmluvu o nájme a spolupráci. Informoval o tom prvý Denník N. Riaditeľ festivalu Róbert Pakan pre SME uviedol, že organizačné prípravy s činohrou SND prebiehali od marca tohto roka.
„Tvrdí, že zmluvu mala len dva týždne, čo však nie je pravda. Je to aj nezmysel v tom, že ona sama je poverená riadením divadla niečo vyše mesiaca. Predtým bolo SND tri týždne bez štatutárneho zástupcu, tak neviem, ako chcela o hosťovaní vedieť pol roka dopredu,“ hovorí Pakan.
Ťapáková, ktorú vymenovala ministerka kultúry Martina Šimkovičová 27. augusta ako dočasnú riaditeľku SND, im mala sprostredkovane odkázať, že sa inscenácia hrať nebude. „Vznikla z tohto pachuť cenzúry, diskriminácie a medzinárodnej hanby,“ pokračuje Pakan.

O hosťovaní sa môžu zhovárať v budúcnosti
Měsiční kámen je sondou do vnútorného sveta osamelého anti-hrdinu, ktorého osud určuje sexuálna orientácia aj chýbajúce rodinné zázemie. Hlavným a všetko prestupujúcim motívom je však sloboda a nezávislosť jedinca, ktorý svoju „inakosť“ – po islandsky hinsegin – prijíma ako prirodzenosť a dokáže žiť ako autonómna ľudská bytosť, bez ohľadu na hodnotenie a súdy okolia.
Divadelný festival Drama Queer oslavuje 12. rok. Prostredníctvom prehliadky divadelných inscenácií s LGBTI+ tematikou rozpráva a zviditeľnuje životy kvír ľudí v spoločnosti. Zmierňuje homofóbiu/transfóbiu/bifóbiu.
V rámci festivalu je v programe aj inscenácia Sme v pohode, ktorú SND uvedie 19. októbra.
„S takýmto hrubým diskriminačný zásahom sme sa ešte v SND nestretli, práve naopak, vždy sme tam mali vľúdne, prijímajúce prostredie a maximálny profesionálny prístup na všetkých úrovniach,“ hovorí Pakan. Festival mal od roku 2018 s divadlom partnerskú spoluprácu.
Ťapáková pre Denník N uviedla, že ako štatutár má zodpovednosť za fungovanie celej inštitúcie: ide o množstvo zmlúv a zásadných rozhodnutí. Konštatovala, že určite nebude podpisovať zmluvy dva-tri týždne pred akýmkoľvek hosťovaním či účasťou na festivaloch. Ide podľa nej o neprípustné veci pre divadlo, kde sa plánujú veci pol roka či dva vopred.
Rovnako bude postupovať aj pri ďalších podujatiach. Ťapáková zároveň pre denník tvrdila, že v prípade českého divadla nejde o zrušenie predstavenia. O hosťovaní sa môžu zhovárať do budúcnosti: plánujú rozšíriť spoluprácu aj s divadlami, ktoré sú z okolitých krajín.

Rozhodnutie sa neopiera o dialóg s Činohrou
"Čas na podpis zmluvy - viac ako štyri týždne pred udalosťou - je pomerne dostatočný," uviedla riaditeľka Činohry SND Miriam Kičiňová v stanovisku Činohry k zrušeniu hosťovania Studia hrdinů.
Pokračovala, že to vedia to z dlhoročných skúsenosti z podobných podujatí a spoluprác, ktoré v Činohre SND realizujú. „Rozhodnutie generálnej riaditeľky bolo jej vlastné a neopiera sa o dialóg s Činohrou SND,“ poznamenala Kičiňová.
Šéfka činohry konštatovala, že komunikáciu s festivalom a divadlami, ktoré v SND hosťujú majú vždy veľmi korektnú. Zároveň sa snažia hosťujúcim subjektom vyjsť v divadle v ústrety. „Informáciu o hosťovaní sme na pracovné plány zaradili už 23. mája a mali sme za to, že je to pre nás neklamný znak potvrdenia spolupráce,“ vysvetľuje.
Samotná zmluva bola na podpis pripravená 18. septembra s vedomím, že je to presne mesiac do podujatia a teda ho bez problémov môžu procesne zvládnuť.
„Ako Činohra sa v prvom rade ospravedlňujeme za rozhodnutie, ktoré zmarilo hosťovanie a stojíme za našimi partnermi z Drama Queer i Studia hrdinů. Ak to okolnosti dovolia, pokúsime sa inscenáciu uviesť v náhradnom termíne,“ vraví Kičiňová.
Zároveň je táto udalosť pre Činohru SND podľa nej citlivá aj preto, lebo s režisérkou inscenácie Měsíčni kámen Kamilou Polívkovou má Činohra za sebou predchádzajúcu spoluprácu a práve v tejto sezóne má opätovne v Činohre SND režírovať.
„Takéto kroky nás môžu dostávať do pozície nestabilných inštitúcií, ale našim cieľom je byť zodpovedný partner na tvorbu a dialóg, s dobrými podmienkami pre tvorcov a tvorkyne a s témami, ktoré sa pre verejnosť stávajú podnetnými a prinášajú nielen klasiku, ale aj nové optiky,“ dodala Kičiňová.
Inscenáciu nevedia nahradiť
Podobné zrušenie hosťovania organizátori festivalu nezažili. „Vždy sme mali s SND len dobré skúsenosti, veľmi ústretový prístup, férové podmienky. Inscenácie, ktoré sme odohrali, boli vždy dramaturgiou činohry odobrené, čiže nejde o nejaký jednostranný výber,“ povedal Pakan.
V tomto roku dali na výber z viacerých inscenácií. Zhodli sa na hosťovaní práve inscenácie Měsiční kámen od Studia hrdinů, pretože spĺňala vysoké umelecké kvality.
Inscenácia je priestorovo veľmi náročná. „Nevieme ju uviesť v inom priestore, pretože iný vhodný priestor je už buď v tomto čase obsadený, alebo sa tam inscenácia technicky nedá realizovať,“ vysvetľuje Pakan.
Pokračoval, že ide o zásadný škrt z dramaturgického plánu. Inscenáciu v takom krátkom čase nevedia nahradiť podobne veľkou a umelecky hodnotnou inscenáciou.
Podľa neho sa javí, že má riaditeľka problém s festivalom, ktorý sa programovo venuje kvír divadelnému umeniu. „V kontexte súčasnej situácie na Slovensku voči LGBTI+ komunite je to zarážajúce. Dva roky po vraždách dvoch mladých kvír ľudí by som očakával aspoň bazálnu mieru citlivosti, a nie takéto hrubé diskriminačné rozhodnutia namierené ako útok proti LGBTI+ ľuďom,“ poznamenal.
Na Slovensku sa podľa neho kvír ľudia, kultúra a umenie idú vymazávať z verejného priestoru. Myslel si, že v roku 2024 nebude musieť obhajovať význam kvír umenia a umelectva.