SME

Hlasujte, kto bude talentom Bratislavských jazzových dní

Vypočujte si ukážky z tvorby talentov a rozhodnite, koho chcete počuť na hlavnom pódiu Bratislavských jazzových dní v roku 2025.

Víťaza Pódia mladých talentov 2024 - Drahoslav Bango&FriendsVíťaza Pódia mladých talentov 2024 - Drahoslav Bango&Friends (Zdroj: Viktor Hlavatovič)

Pódium mladých talentov sa uskutoční vo štvrtok 17.10. o 18.30 h v priestoroch Jazztikot na Bielej ulici 5.

Predstavia sa finalisti súťaže - Andrej Farkaš Quartes, Iako Bei, Lenka Gálisová Quartet a Peter Palaj Quartet.

Víťaz súťaže bude otvárať Bratislavské Jazzové Dni 2025. Vstup na podujatie je bezplatný.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

O víťazovi môže rozhodnúť aj váš hlas v online hlasovaní na kultura.sme.sk.

Hlasovanie končí o polnoci 16. októbra 2024.

Hlasujte v ankete na konci článku.

1. Iako Bei

Iako Bei má za sebou dva albumy, Pursuits in 1ife: Cortex Labyrinthus (2018) a Pursuits in 2ife: Vortex Fragoris (2023). Prvý album bol v roku 2019 nominovaný na debut roka v rámci Radio_Head_Awards a v tom istom roku odohrali live set v rámci relácie Headbanger Rádia_FM.

SkryťVypnúť reklamu

Hoci kapela štýlovo zapadá viac do kategórie prog rock, svojim nástrojovým zložením (basa, bicie, klávesy a spev) dosahuje unikátny zvuk, ktorým sa nepodobá na žiadnu známu kapelu či už na Slovensku alebo v zahraničí.

Načítavam video...

2. Lenka Gálisová Quartet

Lenka Gálisová Quartet je jazzová formácia, ktorá za svoje pomerne krátke pôsobenie získala niekoľko významných ocenení - Objav roka, Cenu za presvedčivý vokálny výkon a zrelý interpretačný výkon (Nové tváre slovenského jazzu 2020), cenu Live Performance na súťažnej prehliadke Jazz Start Up 2022, ktorá im otvorila cestu koncertovania na popredných slovenských jazzových festivaloch ako napr. Pet Jazz Festival, Trnavský Jazzyk, Sobotský Jazztival, Mikulášsky Jazzový Festival a Medzinárodný Jazzový Festival v Košiciach.

SkryťVypnúť reklamu

Repertoárovo zoskupenie siaha po známych kompozíciách jazzových ikon, ako Ella Fitzgerald, George Gerschwin, Miles Davis, Ornette Coleman, Chick Corea a mnohých ďalších. V novembri 2023 uzrel svetlo sveta ich debutový album V Znamení Návrat.

Načítavam video...

3. Peter Palaj Quartet

Kapela hrá originálnu autorskú tvorbu a prevzaté skladby - jazzové štandardy. Peter Palaj je absolventom Janáčkovej Akadémie Múzických Umení v Brne. Okrem toho, že pôsobí ako profesionálny hudobník je aj pedagóg.

V roku 2019 nahral svoj debutový album News For Peter a v roku 2024 vydal svoj druhý album Second Avenue Stroll. V roku 2008 sa stal objavom festivalu na súťaži Nové Tváre Slovenského Jazzu a v roku 2015 na tej istej súťaži získal cenu za inštrumentálny výkon a pôvodnú autorskú tvorbu.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

4. Andrej Farkaš Quartet

Andrej Farkas sa narodil do hudobníckej rodiny, študoval na konzervatóriu J. L. Bellu v Banskej Bystrici, kde študoval vážnu hudbu u popredného slovenského klaviristu a pedagóga Aleša Solárika. Neskôr bol prijatý na Janáčkovu akadémiu múzických umení v Brne, kde študoval klavír u renomovaného klaviristu, aranžéra, skladateľa Ľuboša Šrámeka.

Počas štúdia sa zúčastnil celoslovenskej súťaže Nové tváre Slovenského jazzu, kde získal cenu za sólový výkon. Počas štúdia a po štúdiu sa Andrej podieľal spolu s Josefom Fečom na projekte Young Generation. Neskôr spolupracoval na albume Mladý Slovenský Jazz pod záštitou Real Music House. Spolupracoval s hudobníkmi ako napr. Josef Feco, Robert Ragan, Peter Solárik, Marián Ševčík, Andy Middleton, Mattia Müller, Roberta Genna, Sandor Molnar, Krisztian Pecek Lakatos, David Hodek a mnohí iní.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 2024 vyšiel jeho debutový album Andrej Farkas Quartet feat. Sandor Molnar, Krisztian Pecek Lakatos & David Hodek pod záštitou hudobného fondu, ktorý je orientovaný na mainstreamový post-bebopový štýl s prvkami jazzovej moderny ovplyvnenej Herbie Hancockom, Michaelom Breckerom a inými velikánmi doby rozkvetu jazzu.

Medzi jeho vzory patria umelci ako je Jackie Byard, Red Garland, Lennie Tristano, Wynton Kelly, Kenny Kirkland, Herbie Hancock, Brad Mehldau, Joey Calderazzo… Jeho hra je ovplyvnená be-bopom, avantgardou a modálnym jazzom.

Načítavam video...
Anketa:
Hlasujte za kapelu, ktorá by si podľa vás zaslúžila vystúpiť na hlavnom pódiu Bratislavských jazzových dní v roku 2025.
Iako Bei
920
Lenka Gálisová Quartet
826
Peter Palaj Quartet
137
Andrej Farkaš Quartet
239
Hlasovalo: 2122

Anketa už bola ukončená.

Hudobné festivaly

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. V ich džemoch je viac vitamínov ako v domácich
  2. Digitálne sebavedomie pre novú generáciu: kto sú digiPEERS?
  3. Od Araratu po Karibik. Tieto zájazdy prebudia chuť objavovať
  4. Projekt, ktorý mení životy tisícke slovenských pacientov
  5. Odchod detí je veľký zlom, sloboda je často len ilúzia
  6. Úspech firemnej elektromobility: eFleet Day 2025 Truck&Bus&Van
  7. Andrej Viceník, VÚB: Samosprávy potrebujú partnera, nielen banku
  8. Keď sa z brigády stane kariéra
  1. Digitálne sebavedomie pre novú generáciu: kto sú digiPEERS?
  2. V ich džemoch je viac vitamínov ako v domácich
  3. Najprv rozhadzovali, teraz drancujú. Koľko vám vzali?
  4. Fejtón o móde od Emmy Tekelyovej a TOP trendy na jeseň a zimu
  5. Od Araratu po Karibik. Tieto zájazdy prebudia chuť objavovať
  6. Projekt, ktorý mení životy tisícke slovenských pacientov
  7. Cédečka sa predávali ako teplé rožky. Prežili, lebo predvídajú.
  8. Po oslavách storočnice sa košický maratón pozerá do budúcnosti
  1. Projekt, ktorý mení životy tisícke slovenských pacientov 13 169
  2. Odchod detí je veľký zlom, sloboda je často len ilúzia 11 938
  3. Keď sa z brigády stane kariéra 6 110
  4. Cédečka sa predávali ako teplé rožky. Prežili, lebo predvídajú. 4 047
  5. Od Araratu po Karibik. Tieto zájazdy prebudia chuť objavovať 3 594
  6. Pacienti s akútnou myeloidnou leukémiou čakajú na moderné lieky 2 496
  7. Firma z Nitry robí miliónové projekty pre Teslu či TikTok 2 234
  8. Po oslavách storočnice sa košický maratón pozerá do budúcnosti 1 424
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Filip Svetlošák: Nechajte sa zavrieť do truhly alebo poďte hľadať bratislavské neóny
  2. Samuel Ivančák: Ako je to medzi nebom a zemou? Bratislavské publikum zažilo premiéru novej piesne Petra Lipu
  3. Roman Kebísek: Clementisová: Po poprave manžela jeho popol vysypali do stoky
  4. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (13. - 19.6.1925)
  5. Eva Gallova: Vyšetrovanie podozrivej smrti slávneho maliara Raffaela Santi a druhý raz bol slávnostne pochovaný
  6. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  7. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  8. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  1. Ján Valchár: Fantastické správy z Ukrajiny (a Ruska, hahaha!) 20 097
  2. Peter Franek: Zlá správa pre Uhríka s Mazurekom. 17 158
  3. Jan Dermek: 26.9. - Sviatok svätého Farizeja 12 837
  4. Monika Albertiová: Konsolidácia? Ľudia nemajú čo žrať, a Kuffa? Ide sa na gardistov hrať! 10 128
  5. Radoslav Záhumenský: Tento hrad je len hodinu od Bratislavy a patrí medzi najkrajšie zrúcaniny Slovenska! 🏰 8 598
  6. Radko Mačuha: Muž, ktorý nehajloval. 8 257
  7. Ján Valchár: Niečo k situácii v Slavjansku a ruským ponorkám 5 039
  8. Ján Valchár: Gerasimova doktrína a jej posledná možná fáza 4 841
  1. Anna Brawne: Martinka Vzácna, vašim jediným úspechom je, že tá kultúra napriek vám stále žije!
  2. Roman Kebísek: Vincent van Gogh kreslil steblami trstiny, ktoré sám zbieral a orezával
  3. Věra Tepličková: Keď vo filme hasiči, skĺznu dole po tyči,
  4. Marian Nanias: "Tí zlí Bruselskí úradníci....."
  5. Dušan Koniar: Za čem númera? vsjo jásno
  6. Roman Kebísek: Povstalec Šulek pred popravou r. 1848 poslal pozdrav sestre – starej mame Štefánika
  7. Dušan Koniar: Kam by chcel, tam ho nepozvú. Kam áno, tam nejde
  8. Věra Tepličková: Tam, kde ide o korytá, budúcnosť je neurčitá
SkryťZatvoriť reklamu