„Keď som študoval materiály, prekvapilo ma, že Vladimír Mečiar tam hovoril pomerne málo. Niekto môže očakávať, že bol celý čas prítomný, metal hromy a blesky, ale nie je to celkom pravda. Celú prvú časť, teda zasadanie ustanovujúcej schôdze Národnej rady, v rámci ktorej všetkých opozičných poslancov preradili do výboru pre životné prostredie, v podstate vybavila Oľga Keltošová,“ vraví o udalostiach z 3. a 4. novembra 1994 Mário Drgoňa. Neskôr do povedomia vstúpili ako Slovenská noc dlhých nožov.
Hnutie za demokratické Slovensko na čele s Vladimírom Mečiarom spolu so Slovenskou národnou stranou a Združením robotníkov Slovenska vtedy brutálne prevzali moc nad štátom. V priebehu jedinej noci koaliční poslanci odvolali 38 osôb z kľúčových pozícií a dosadili do nich svojich ľudí a porušili demokratický princíp pomerného zastúpenia členov parlamentných výborov. Všetko sa to dialo v zmysle Mečiarovho výroku: „Zvyknite si, je po voľbách.“
Tridsať rokov od tejto udalosti pripravuje Mário Drgoňa spolu s umeleckým zoskupením Schwarzes Loch Europas zážitkovú inscenáciu, ktorá bude udalosti Slovenskej noci dlhých nožov čiastočne rekonštruovať. Divákom chce priniesť nielen ponor do udalosti, ktorej ozveny možno v slovenskej politike počuť dodnes, ale aj atmosféru 90. rokov.

Počas noci dlhých nožov niektorí tvorcovia ani neboli na svete
V inscenácii Re: Slovenská noc dlhých nožov sa diváci stanú „poslancami“ a „poslankyňami“ a v dobovom prostredí petržalského Domu kultúry Lúky budú v centre udalostí spred tridsiatich rokov. Účastníci predstavenia budú mať možnosť zapojiť sa do hlasovania a sledovať, ako sa formujú politické rozhodnutia.
Zároveň si budú môcť vypočuť ikonické slovenské hity 90. rokov a vychutnať retro občerstvenie parlamentného bufetu. Platforma Schwarzes Loch Europas má zatiaľ naplánované dve predstavenia, ktoré sa uskutočnia 10. a 11. novembra.
Napriek dôrazu na atmosféru však platforme Schwarzes Loch Europas nejde o zľahčovanie. Naopak, chce vytvoriť dielo, ktoré je založené na princípoch dokumentárneho divadla a má priniesť poctivú analýzu príčin aj ich následkov.
Keď sa Mečiar počas noci dlhých nožov ujal moci, mal Mário Drgoňa iba tri mesiace. Iní spolutvorcovia inscenácie v tom čase ešte ani neboli na svete. Napriek tomu túto udalosť vníma ako zásadnú spoločenskú traumu, s ktorej dôsledkami sme sa ako národ nikdy dôsledne nevyrovnali.
Nápad inscenovať ju mal už niekoľko rokov. „Túto tému som chcel robiť už asi pred dvomi rokmi, ale keďže ide o náročný projekt, potreboval som čas na to, aby som vystihol správny čas na jeho realizáciu. Napokon sa ukázalo, že tridsiate výročie je aj vzhľadom na aktuálne udalosti veľmi vhodné načasovanie,“ vraví Drgoňa. Nápomocní mu pri realizácii boli v pozícii dramaturgov rovesníčka Tereza Trusinová a o generáciu starší Peter Pavlac.
Opozičný poslanec Robert Fico
Re: Slovenská noc dlhých nožov
- Koncept a réžia: Mário Drgoňa.
- Dramaturgia: Tereza Trusinová, Peter Pavlac.
- Asistenti réžie a dramaturgie: Alex Mihalík, posl. VŠMU a Silvia Matejčíková, posl. VŠMU.
- Scéna a kostýmy: Magdaléna Vrábová.
- Hudba: Juraj Bielik.
- Rešere a ďalšie spracovanie podkladov: Jakub Molnár.
- Účinkujú: Kristína Kanátová, Katarína Šafaříková, Adam Marenišťák, Daniel Ratimorský, Kristóf Melecsky, Peter Ondrejička, Márk Mezőszallási, posl. VŠMU a ďalší.
- Plánovaná premiéra: 10. a 11. novembra 2024.
Inscenácia Re: Slovenská noc dlhých nožov vzniká s príspevkami od Fondu na podporu umenia a Nadácie mesta Bratislava a v koprodukcii s Divadelnou fakultou VŠMU, ale vzhľadom na koncept si vyžaduje vyššie náklady než iné projekty nezávislých združení. Preto sa tvorcovia rozhodli spustiť aj crowdfundingovú kampaň.
Pri príprave vychádzali najmä z textových dokumentov, ktoré udalosti v parlamente zachytili.
„Zo zasadnutí neexistujú audiovizuálne záznamy, pretože vtedy ešte nebolo v platnosti povinnosť robiť záznamy zo zasadnutí Národnej rady. Celý text teda vychádza zo stenografických prepisov schôdze,“ objasňuje režisér. Záznamy z 23-hodinovej schôdze síce museli tvorcovia radikálne zhutniť a ponechať len najdôležitejšie momenty, aj tak sa však tento materiál ukázal byť ako veľmi tvárny.
„Keď som s textom pracoval, veľmi rýchlo sa ukázalo, že je to dobrý divadelný materiál. Sú tam dramatické situácie, výrazné postavy aj dva doslova shakespearovské monológy Vladimíra Mečiara.“
Okrem Mečiara budú na javisku prítomné aj ďalšie postavy vtedajšej, ale aj súčasnej politiky. Oľga Keltošová, Milan Kňažko, Anton Hrnko, František Mikloško, Ivan Gašparovič, Ján Ľupták aj vtedy 30-ročný Robert Fico. Ten bol jediný z opozície, kto aj po absurdnom vyslovení nedôvery vláde v demisii napokon celú noc zostal pozorovať dianie v sále.
Nechcú zostať pri dvoch predstaveniach
„Moja pôvodná myšlienka bola taká, že by sa inscenácia urobila jedna k jednej. No to by znamenalo, že by trvala 23 hodín s jednou desaťminútovou prestávkou a účinkovalo by v nej 150 hercov. To by bolo produkčne, finančne i divácky veľmi náročné,“ hovorí Drgoňa. Presnú minutáž inscenácie dnes tvorcovia ešte nevedia odhadnúť, predpokladá sa, že to bude okolo piatich hodín.
Ambíciou tvorcov pritom je, aby na tvorbu náročný projekt nezostal iba pri dvoch uvedeniach, ale mal väčší presah. Jedno z predstavení sa teda bude naživo streamovať a toto vysielanie poslúži aj na tvorbu audiovizuálneho záznamu, ktorý bude neskôr uverejnený na webovej stránke spolu s ďalšími materiálmi, ktoré pri tvorbe inscenácie tvorcovia zhromaždili.
