Duna: Proroctvo
BRATISLAVA. Začiatkom roka 2024 ovládla kiná Duna v podaní režiséra Denisa Villeneuva. Oslovila hereckým obsadením, hudobnou aj vizuálnou veľkoleposťou. A len niekoľko dní po svojej premiére sa Duna: Časť druhá zaradila medzi najlepšie filmy tohto roka. A Villeneuve už pripravuje tretie pokračovanie sci-fi vesmírneho príbehu.
No aby Duny nebolo málo, prichádza šesťdielny seriál Duna: Proroctvo. Odohráva sa vo vesmíre Duny, sleduje predovšetkým Bene Gesserit – mocné sesterstvo, ktorého členky prešli intenzívnym fyzickým tréningom a duševnou prípravou, aby získali nadľudské schopnosti.
Seriál divákov a diváčky vracia desaťtisíc rokov späť, ako sa Paul Atreides pridal k Fremenom a viedol povstanie na Arrakise s cieľom zničiť rod Harkonnenovcov. Seriálová novinka sa tak zameriava na sestry Valyu a Tulu Harkonnenové, ktoré založili tajný ženský rád Bene Gesserit.
Villeneuova Duna predstavovala filmové sci-fi hodné 21. storočia. Aký je teda prequel, ktorý vyrozpráva pôvod rádu s nadprirodzenými silami a Hlasom, ktorý ťahá za nitky v pozadí vesmírnej politiky?

Denník SME videl prvé štyri časti seriálu Duna: Proroctvo, ktorý práve štartuje na streamingovej platforme Max.
Katastrofa sa nekoná
Prequely nie sú žiadnou novinkou, no málokedy sa vyplatia. Doplatil na to napríklad seriál Prstene moci z prostredia Pána Prsteňov, a o svoju reputáciu bojuje aj Rod draka, ktorý je predchodcom Hier o tróny.
Duna: Proroctvo hlásil problémy už počas nakrúcania. Menili sa producenti a herečka Shirley Henderson, ktorá mala hrať Tulu, musela pre harmonogram projekt opustiť. Takéto signály sú zvyčajne predzvesťou neúspechu.
Duna: Proroctvo (2024)
Tvorcovia: Alison Schapker, Diane Ademu-John.
Réžia: Anna Foerster, John Cameron, Richard J. Lewis.
Scenár: Diane Ademu-John.
Kamera: Pierre Gill.
Hudba: Volker Bertelmann.
Hrajú: Emily Watson, Shirley Henderson, Indira Varma, Sarah-Sofie Boussnina, Chloe Lea, Aoife Hinds, Shalom Brune-Franklin, Travis Fimmel, Mark Strong, Jodhi May a ďalší.
Premiéra: 18. novembra 2024 na MAX.
Tento seriál je však, zdá sa, výnimkou. Od začiatku je jasné, že už nie sme na Arrakise a že nejde o veľkolepý kinofilm s nezabudnuteľnou hudbou od Hansa Zimmera.
Aj keď Proroctvo rozpráva svoj vlastný príbeh, odkazuje na mená veľkých rodov, ktoré sú stále relevantné aj v tomto čase, rovnako ako cenné korenie zvané Melanž, či boj o moc a machinácie. Sesterstvo ešte nemá vplyv na takej úrovni, ako je známe vo filmoch, no snaží sa ovplyvňovať šľachtické rodiny, ktoré vládnu galaxii.
Dej sa odohráva v temnejšom a komornejšom prostredí, no tvorcovia stále pokračujú vo Villeneuovej estetike kostýmov, architektúry či vizuality prostredí.
Existenciu sestier v počiatkoch však ohrozuje tajomný, charizmatický vojak Desmond Hart, ktorý má tiež výnimočné schopnosti. Zrazu je mu naklonený aj cisár Javicc Corrino, ktorý dovtedy počúval rady Sesterstva.
Čo sú ochotné spraviť sestry, aby získali prevahu a posilnili kontrolu? Zabíjať, klamať a urobiť čokoľvek, aby dosiahli svoje pre väčšie dobro? Kde sú však hranice medzi ich vlastnými ambíciami, egom a túžbe po moci?

Úlohy, ktoré neprichádzajú tak často
Práve tieto dilemy výstižne odzrkadľujú výkony herečiek Emily Watsonovej a Olivie Williamsovej, ktoré hrajú Valyu a Tulu. Obe majú za sebou divadelnú minulosť a spájajú ich skúsenosti v anglickom Royal Shakespeare Company.
Poznajú sa pritom desaťročia, no nikdy spolu nehrali, až doteraz. Ich sesterská chémia je uveriteľná, rovnako ako aj stvárnenie charakterov v galaktickom prostredí. „Tento typ herectva má miernu teatrálnosť,“ povedala Watsonová, ktorá dodáva postave tú správnu charizmu.

Valya je inteligentná, manipulatívna, silná, vždy o krok napred a hnaná vlastnými ambíciami. Watsonová si splnila domácu úlohu a možno je to len výhoda britských hercov a herečiek, ktorým divadelné dosky pridávajú väčšiu dôveryhodnosť v postavách, ktoré hrajú na obrazovke.
Williamsová zase konštatovala, že rolu prijala, pretože Tula bola typ úlohy, ktorá sa naskytne len zriedka. „Ženy v strednom veku, ktoré chcú ovládnuť vesmír, neprichádzajú tak často,“ povedala.
V tomto svete sa ho však snažia ovládať tajne, za oponou, prostredníctvom hovorkyne pravdy, ktoré Valya a Tula vychovávajú. Pripomínajú Bene Gesserit z budúcnosti: či už čiernymi a mystickými rúchami, posunkovou rečou, alebo dokonca aj Hlasom, ktorý vynájde práve Valya.

Chce vymazať sesterstvo
Hlas núti ľudí robiť to, čo im Valya prikáže. Všetko sa zmení s príchodom Desmonda, ktorý dokáže Hlasu vzdorovať. „Čo chceš?“ pýta sa ho Valya. „Vymazať každú stopu po sestrách z našich svetov. Preto som získal veľkú silu,“ odpovedá jej Desmond, ktorému sa v očiach zaleskne divokosť.
Výkon Travisa Fimmela je rovnako výborný, ako jeho hereckých kolegýň. Najviac ho preslávil seriál Vikingovia, kde hral Ragnara Lodbroka, no úloha Desmonda mu padla ako ušitá: ide o svojského, nepredvídateľného človeka so šialenstvom a víziou v očiach, ktorého Fimmel dokáže predať.
Nevieme, čo sa skrýva za jeho nenávisťou a posadnutosťou zničiť Sesterstvo. Stačí však, že v deji zamieša karty a stáva sa dôstojným protivníkom.

Vesmírne Game of Thrones?
Mnohými postavami, intrigami, zvratmi, politikou pripomína Proroctvo vesmírne Game of Thrones. Čo však Proroctvu chýba, sú sympatie k postavám príbehu.
Počas pozerania sa vynorí otázka, na kom divákovi vlastne záleží. Je to princezná Ynez? Constantine Corrino, ktorý je nelegitímnym synom cisára a túži po jeho uznaní? Šermiar Kieran Atreides, ktorý sa zamiluje do princeznej? Či študentky Sesterstva?
O postavy sa skrátka divák nebojí, nie je ich fanúšikom, neprežíva s nimi napätie. Niekedy sú málo výrazné, niekedy pôsobia až ako komparz na rozohranom poli Sesterstva. Seriálu chýba silná osobnosť, ako je filmový Paul Atreides, okolo ktorého by sa všetko dialo a ktorý by bol jadrom príbehu. Niežeby Sesterstvo na to nemalo, no rozohranie dejových liniek potrebuje viac než len šesť častí.
Postavy, ktoré sú tie najzaujímavejšie, sú tie, s ktorými diváka nespájajú sympatie, no ich vystavaný charakter, stvárnenie a komplexnosť. Preto je zaujímavé sledovať mladšie verzie Tuly a Valye, spoznávať ich motivácie, osobnosti a momenty, ktoré ich formovali.
Seriál práve v tomto ohľade hľadá svoj „Hlas“. No ak bude pokračovať aj druhou sériou, azda ho nájde.
Nespôsobil krivdu Dune
Nevieme, aká je jeho budúcnosť, no stačí dúfať, že sa do konca prvej série podarí vyskladať príbeh bez toho, aby kríval alebo bol zbytočne natiahnutý, ako napríklad druhá séria Rodu draka.
Preto je plusom, že seriál si uvedomuje svoju komornosť a vie, že nebude sci-fi trhákom plným akcie, bitiek, krvi či akčných scén. Stavia práve na svojej chladnej atmosfére a berie na cestu do temných kútov ľudskej mysle, postáv, ktoré nie sú perfektné a cieľom sú ich ambície, intrigy, politika a moc.
Zároveň vie ukázať nové lokality, architektúru a detaily neznámeho sveta s nástupom mystického Sesterstva. Nespôsobil tak krivdu filmovej Dune a zaujme aj bez svetových mien v hlavných úlohách.