Kto by dnes o obchodnom dome Slimák v bratislavskej časti Nové Mesto povedal, že v čase vzniku patril odvážnym špirálovitým tvarom k významným počinom modernistickej architektúry?
Pre necitlivé zásahy je v súčasnosti stavba ďaleko vzdialená tej, ktorú kedysi ako svoju prvotinu navrhol architekt Ivan Matušík.
Platí to aj pre jeho obchodný dom Tesco, pôvodne Prior, na Kamennom námestí v Bratislave. Oblepený plagátmi, zanedbaný a spolovice prázdny.
Možno si podobne ako Ivan Matušík, prechádzajúc okolo, niekedy povzdychnete: Bože môj, bože môj...
„Ak sa nám ako spoločnosti nepodarí zachovať aspoň to, čo zostalo z kvalitných stavieb zo začiatku druhej polovice 20. storočia, časť našej histórie a kultúrnej pamäti bude raz a navždy vymazaná,“ hovorí Vladimír Brož (Vladimir 518), jeden z autorov dokumentu o architektúre z čias socializmu, ktorý v súčasnosti prichádza do kín.
Dvojhodinová snímka je hlbším exkurzom do povojnovej architektúry a rozvíja príbehy veľkých stavieb, ktoré v tom čase postavili na území Česka a Slovenska.
Podľa mnohých sa architektúra v rokoch 1958 – 1989 vzhľadom na ideologický komunistický režim musí zaobísť len s prídavkom „socialistická“. Podľa Vladimíra 518 a režiséra dokumentu Jana Zajíčka je však aj brutálne krásna a najmä brutálne zabudnutá.
Inšpirácia Západom
V dokumente sa objavuje približne štyridsať ikonických stavieb od významných architektov z bývalého Československa, ktoré nájdete v Karlových Varoch, Liberci, Prahe, Bratislave, Piešťanoch, Ružomberku, Nitre či Banskej Bystrici.