Úryvok z knihy Muž, ktorý prekážal Mečiarovi. Príbeh podnikateľa a filantropa Petra Vajdu, ktorý založil denník SME.
Málokto si to dnes už pamätá, ale bývalý československý a neskôr český prezident Václav Havel sa priamo zapojil aj do kupónovej privatizácie na Slovensku. A zase bol pri tom aj Peter Vajda.
V januári 1993 sa stal Václav Havel držiteľom šiestich akcií popradského výrobcu práčok Whirlpool Tatramat, ktoré mu odovzdalo vedenie podniku vďaka intervencii jedného z akcionárov spoločnosti – nebol ním nikto iný ako Peter Vajda a jeho Prvá slovenská investičná skupina (PSIS).
Práve tento moment a prejav dôvery zo strany medzinárodne rešpektovanej osobnosti mal (aspoň symbolicky) pomôcť tomu, aby americký investor prevzal v roku 1996 úplnú kontrolu a sto percent akcií popradského závodu na výrobu práčok.
Američania vydržali v Poprade do roku 2023, keď ohlásili odchod z nášho trhu a podnik prebrali noví, tureckí majitelia.
Majiteľ SME ponúkal finančnú pomoc Ruskovi a jeho Markíze
Pred parlamentnými voľbami v roku 1998 ponúkal Peter Vajda finančnú pôžičku spolumajiteľovi TV Markíza Pavlovi Ruskovi, aby mu pomohol počas majetkových sporov so Silviou Volzovou a následne Marianom Kočnerom, ale Rusko ho odmietol. TV Markíza v kampani silne pomáhala novému politickému subjektu Strane občianskeho porozumenia, ktorá po voľbách vstúpila do vlády a v rámci politických dohôd sa stal šéf SOP Rudolf Schuster koaličným kandidátom na post prezidenta Slovenskej republiky a neskôr aj prvou priamo zvolenou hlavou štátu v roku 1999.

Na rozdiel od Pavla Ruska, ktorý neskôr svoj mediálny vplyv kapitalizoval a svoje mocenské ambície realizoval založením vlastnej politickej strany ANO, vstupom do vládnej koalície a postom ministra hospodárstva v druhej vláde Mikuláša Dzurindu, Peter Vajda zostával v ústraní.
Hoci investíciu do médií nikdy neoľutoval, nikdy ju ani nevyužil na svoju prezentáciu a presadzovanie svojich záujmov. Čím bol nenápadnejší, tým väčšiu pozornosť ako spolumajiteľ vplyvných a kritických novín však pútal. Drvivá väčšina politikov a silná skupina podnikateľov pôsobí a podniká vo svete, kde vždy niekto tam hore rozhoduje o všetkom a má právo posledného slova. Aj preto si kritické články denníka SME dotknutí politici a podnikatelia spájali s niečím a najmä niekým, kto stojí za tým všetkým.
Konšpiračné teórie o sivej eminencii v pozadí
Neviditeľnosť Petra Vajdu nahrávala temným konšpiračným teóriám o sivej eminencii v pozadí, a preto bol práve on v hľadáčiku záujmu vládnych politikov. Platilo to za vlád Vladimíra Mečiara, ale čiastočne aj Mikuláša Dzurindu.
Málokto z politikov a podnikateľov si vedel predstaviť, že novinári o ňom píšu „len tak“, pretože politicky, morálne alebo trestnoprávne zlyhal. Nie, musel to predsa niekto riadiť. To boli deväťdesiate roky a to bol svet Vladimíra Mečiara a jeho verných. A ak to niekto neriadil, nemohol predsa akceptovať a tolerovať, aby noviny kritizovali prozápadnú a reformnú vládu, pretože tým spochybňovali prozápadné a proreformné smerovanie celej krajiny. To boli nulté roky 21. storočia a takéto „uhly pohľadu“ zase postihli svet Mikuláša Dzurindu a jeho najbližších.
A áno, Peter Vajda bol vždy prvý na rane tohto zvláštneho druhu záujmu, ten v pozadí, kto stelesňoval denník SME pre špičkových politikov aj podnikateľov. Čím menej bol Vajda vidieť, tým viac vecí si s ním prostredníctvom článkov v SME mohli spojiť.
Čítali ste úryvok z knihy Muž, ktorý prekážal Mečiarovi. Príbeh podnikateľa a filantropa Petra Vajdu, ktorý založil denník SME.
Kto bol Peter Vajda?
Založil úspešnú investičnú skupinu - Prvá slovenská investičná skupina (PSIS), mal možnosť stať sa ministrom financií, vybudoval hodnotnú umeleckú zbierku, podieľal sa na vzniku denníka SME. Vládna moc mu úspech neodpustila a zo Slovenska musel odísť. Jeho príbeh je pre širšiu verejnosť absolútnou neznámou, no kniha Petra Vavra Muž, ktorý prekážal Mečiarovi má ambíciu to zmeniť. Začítajte do knihy plnej nebezpečných paralel s dneškom.