SME

Zarecitoval na barikáde Ševčenkove verše a zastrelili ho. Básnik je dnes na Ukrajine symbolom boja za slobodu

Na Slovensku po 60 rokoch vychádza knižne najdôležitejší básnik Ukrajiny Taras Ševčenko.

Zhanobený Ševčenkov pamätník s prestreleným spánkom v Boroďanke pri Kyjeve.Zhanobený Ševčenkov pamätník s prestreleným spánkom v Boroďanke pri Kyjeve. (Zdroj: Národné múzeum Tarasa Ševčenka v Kyjeve)

Mal len dvadsať rokov. Mal rád karate, poéziu a chcel študovať herectvo. Bol jediným dieťaťom arménskych rodičov, ktorí utiekli pre vojnu v Náhornom Karabachu, narodil sa na Ukrajine, mal silné humanistické presvedčenie a ľudí vo svojom okolí vyzýval, aby neboli ľahostajní.

Spoločne s ďalšími protestoval na Majdane proti ruskému zovretiu a autokracii a za smerovanie krajiny do Európy. Serhija Nigojana kamera zachytila, ako na barikádach recituje verše Tarasa Ševčenka, potom zdvihne zaťatú päsť.

Proruskí policajní ostreľovači ho zastrelili ráno 22. januára 2014. Bol prvým zastreleným počas protestov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Serhij Nigojan nerecitoval Ševčenkove verše náhodou. Na Ukrajine dnes jeho básne o ruskom imperializme, proti despotizmu a o túžbe po slobodnej Ukrajine rezonujú s mimoriadnou razanciou.

Na Slovensku vychádzajú verše tohto najdôležitejšieho ukrajinského básnika v novom preklade po desaťročiach.

Atmosféra si žiadala Ševčenka

„Pre nové vydanie básní Tarasa Hryhorovyča Ševčenka sme sa rozhodli, pretože nie je, takpovediac, zakonzervovaný klasik, ktorého básne sa len zriedka čítajú. Ukrajinci sa k jeho poézii obracali vždy, keď im bolo ťažko, keď sa Ukrajina ocitla v ohrození, vo vojne. Pre Ukrajincov je Ševčenko vždy naporúdzi, jeho poézia zaznie v ten pravý čas. Treba ho brať ako národného hrdinu a symbol Ukrajiny. A v tom treba vidieť aj návrat k Ševčenkovej poézii,“ hovorí garant novej knižky, prozaik a prekladateľ ukrajinskej literatúry Ivan Jackanin.

SkryťVypnúť reklamu

Dodáva: „Na Slovensku sme sa k Ševčenkovej poézii vrátili po vyše 60 rokoch. Mám pocit, že súčasná spoločenská atmosféra na Slovensku si priam žiada Ševčenkovo slovo.“

Útla knižka má názov A žijem ďalej a vydal ju Spolok ukrajinských spisovateľov na Slovensku. Nové vydanie prináša Ševčenkovove lyrické verše, ale aj úryvky z poémy Kaukaz, z ktorej recitoval pred smrťou demonštrant Serhij Nigojan.

Básne vyberal a preložil Marián Heveši. „So Ševčenkom som sa prekladateľsky stretol kedysi dávno, v rokoch začínajúcej normalizácie, keď sa na nás začali valiť témy povinnej radosti a šťastia a donekonečna vyspevované slovo úsmev. Slová smútok či trápenie boli dosť nežiaduce,“ spomína Heveši.

„Ševčenkov bezbrehý smútok sa mi vtedy videl akoby nedotknuteľný, a tak som ho sporadicky prekladal až do dneška. Ak teda počujem, že knižka obsahuje netradične aktuálnu poéziu, tak len podotknem, že to možno dokladá fakt o Ševčenkovej permanentnej a univerzálnej aktuálnosti.“

SkryťVypnúť reklamu

Cena slobody

Žil 47 rokov: z toho 24 rokov ako nevoľník, 10 rokov vo vyhnanstve a štyri roky pod policajným dozorom. Keď Ševčenko písal o slobode, jej cenu veľmi dobre poznal.

Žil v období temného a nacionalistického ruského cárizmu pod vládou Mikuláša I., v autokracii, ktorá sa viac ponášala na európsky stredovek než na 19. storočie. Cárizmus sa vyznačoval represiami voči každej snahe o nahliadnutie do slobodnejšieho sveta aj neochotou zrušiť nevoľníctvo.

Autoportrét z roku 1843. (zdroj: Národné múzeum Tarasa Ševčenka v Kyjeve (PRE ZVÄČŠENIE KLIKNITE))Autoportrét z roku 1843. (zdroj: Národné múzeum Tarasa Ševčenka v Kyjeve (PRE ZVÄČŠENIE KLIKNITE))

Aj Ševčenko sa v roku 1814 narodil v Kyjevskej gubernii ako nevoľník, bez možnosti rozhodovať o svojom živote. Navyše ako dieťa osirel. Bol dedinským pastierom, neskôr lokajom u pána.

Keď ho prosil, aby mohol maľovať, dal ho za učňa k maliarovi izieb. Vo voľnom čase však maľoval obrazy a náhodou si ho všimol študent výtvarnej akadémie, ktorý ho vzal do spoločnosti umelcov. Tí ho napokon vykúpili z nevoľníctva za 2500 rubľov získaných za aukčný predaj obrazu.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Zbraňou vo vojne proti Rusku je aj hudobný nástroj. Ukrajinská bandura Čítajte 

Jeho talent sa čoskoro prejavil, popri maľovaní sa však začal čoraz viac obracať k poézii. V neslobodnom Rusku si tým – na rozdiel od žánrových krajiniek či portrétov – mohol vyrobiť len problémy.

„Dobre som vedel, že maliarstvo je moja budúca profesia,“ spomínal na sklonku života. „Ale namiesto toho, aby som si osvojoval jeho hlboké tajomstvá, radšej som písal básne, za ktoré mi nikto nedal ani groš a ktoré ma nakoniec pozbavili slobody a ktoré napriek tomu, nehľadiac na všemocný, neľudský zákaz, ukradomky smolím.“

Ševčenkova olejomaľba Katarína z roku 1842 podľa vlastnej poémy.  (zdroj: Národné múzeum Tarasa Ševčenka v Kyjeve (PRE ZVÄČŠENIE KLIKNITE))Ševčenkova olejomaľba Katarína z roku 1842 podľa vlastnej poémy. (zdroj: Národné múzeum Tarasa Ševčenka v Kyjeve (PRE ZVÄČŠENIE KLIKNITE))

Slávnou sa stala už jeho prvá básnická zbierka Kobzar z roku 1840, týmto názvom sa neskôr začala označovať celá jeho literárna tvorba. Svojou poetikou kládol základy ukrajinskej identity a zohral zásadnú úlohu pri formovaní ukrajinského národa.

SkryťVypnúť reklamu

Ivan Jackanin približuje: „Veľmi dojímavé a zároveň rezolútne sú jeho básne vo vzťahu k vlasti. V jeho poézii je vyjadrený aj jeho vzťah k utláčaným, nikdy nebol ľahostajný k osudu svojho národa. Častým motívom sú obyčajní ľudia, napríklad aj ťažký osud žien. Vracal sa do minulosti, v jeho prírodnej lyrike sa zasa nachádza krása rodnej zeme, často sú to aj motívy o nádeji, o túžbe po novom svete, po novom živote.“

Súvisiaci článok Namiesto stratenej generácie má Ukrajina vystrieľanú Čítajte 

Ani na Slovensku nebol Ševčenko neznámy. „Pamiatka na časy predošlé slávnej Ukrajiny roziskrila ňadrá študujúcej mládeže rusínskej – slávia pamiatku svojho kriesiteľa,“ písali v roku 1866 Pešťbudínske vedomosti vychádzajúce v Pešti. „Tak sa preslávil, že stal sa baťuškom národa.“

V roku 1911 chválili básnika v literárnom časopise Prúdy: „Ševčenko je ľudový pevec, spieva ako kozák pri Done. Taras vyrástol na šírošírej stepi a tá ho už za mladi naplnila túžbou za širokou voľnosťou.“

SkryťVypnúť reklamu
Grafika Starec pri cintoríne z roku 1859. (zdroj: Národné múzeum Tarasa Ševčenka v Kyjeve (PRE ZVÄČŠENIE KLIKNITE))Grafika Starec pri cintoríne z roku 1859. (zdroj: Národné múzeum Tarasa Ševčenka v Kyjeve (PRE ZVÄČŠENIE KLIKNITE))

Proti útlaku

Neprehliadnuteľný v Ševčenkovej tvorbe je vzdor proti útlaku, despotizmu a poddanstvu. Keď sa napríklad nadšene písalo o ruskom dobytí Kaukazu, Ševčenko v rovnomennej básni horko ironizoval imperialistickú ruskú náruč.

Jackanin pripomína: „Je len málo príkladov, keď básnické dielo vyše poldruha storočia nestráca svoju politickú aktuálnosť a morálnu ostrosť, ba znie, akoby bolo napísané v súvislosti s tým, čo sa deje dnes.“

Kolízia s režimom prišla v roku 1847. Zatkli ho po udaní spolu s členmi tajného zoskupenia Bratstvo Cyrila a Metoda, ktoré sa snažilo o presadzovanie reforiem v zaostalom Rusku. Uškodili mu najmä rukopisy, ktoré našli pri domovej prehliadke.

Za satirické verše, v ktorých kritizoval a vysmial cársku moc, ho znenávidel samotný cár. Odsúdili ho na doživotné vyhnanstvo.

SkryťVypnúť reklamu
Oheň v stepi, obraz z roku 1848. (zdroj: Národné múzeum Tarasa Ševčenka v Kyjeve (PRE ZVÄČŠENIE KLIKNITE))Oheň v stepi, obraz z roku 1848. (zdroj: Národné múzeum Tarasa Ševčenka v Kyjeve (PRE ZVÄČŠENIE KLIKNITE))

Na slobodu sa dostal po desiatich rokoch, no zdravie mal podlomené, sledovala ho polícia, trpel samotou a o štyri roky zomrel. Len niekoľko dní po jeho smrti vyhlásili zrušenie nevoľníctva.

Pochovali ho v mohyle na brehu Dnepra neďaleko Kaniva, tak ako si to prial v básnickom testamente: „Jak umru, to pochovajte mene na mohyli, sered stepu šyrokoho, na Vkrajini mylij.“

Význam Ševčenka pre ukrajinskú kultúru sa zavše prirovnáva k tomu, čím je Shakespeare pre Angličanov.

„Nemožno ho však tak celkom porovnávať so Shakespearom, pretože Shakespeare bol anglickým básnikom v Anglicku a Ševčenko sa z vlastnej vôle stal ukrajinským básnikom v Ruskej ríši. Tá sa už od čias Petra I. snažila zakázať a zničiť všetko ukrajinské – to je prvý rozdiel,“ pripomína profesor Felix Shteinbuk, ktorý pôsobí na Katedre rusistiky a východoeurópskych štúdií Univerzity Komenského v Bratislave.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Ukrajinská literatúra chýba na našom trhu vyše tridsať rokov. Nezmenila to ani vojna Čítajte 

„Druhý je ten, že Shakespeare sa primárne zaoberal univerzálnymi problémami, zatiaľ čo Ševčenko sa primárne venoval národným problémom. Podarilo sa mu vyjadriť dušu Ukrajincov, vo svojej poézii dokázal na jednej strane ukázať cárskym orgánom, že Ukrajinci existujú, na druhej strane ubezpečiť Ukrajincov, že majú svoj jedinečný ukrajinský hlas.“

Ukrajinistka Ľubica Babotová oceňuje aj jeho jazyk: „Vychádzal z materinského nárečia a tvorbu obohatil aj o iné nárečia. Aj iné národy majú svojich velikánov, ale sotva sa medzi nimi nájde niekto, kto by po takom dlhom období od vzniku nepotreboval preklad do modernejšej podoby. Ševčenko preklad do súčasného jazyka nepotrebuje, je stále aktuálny a čitateľný, jeho básne sú melodické, ľahké s príchuťou smútku, ale aj impozantnej sily. Bol geniálny kúzelník slov.“

SkryťVypnúť reklamu

Je s bojujúcimi Ukrajincami

Na dnešnej Ukrajine Ševčenko silno rezonuje. Na Slovensku podobne rezonoval básnik 19. storočia naposledy počas druhej svetovej vojny, keď boli verše Sama Chalupku Mor ho! hymnou antifašistov.

„Keďže Ukrajinci stále bojujú o svoju existenciu, Ševčenko zostáva s nimi,“ podotýka Shteinbuk. „Rovnako ako pred 200 rokmi, pomocou svojej kreativity, ukrajinského slova a nezdolného ducha pomáha moderným Ukrajincom nevzdávať sa a zvíťaziť.“

Po ruskej agresii sa stal doslova popkultúrnym hrdinom a steny v rôznych ukrajinských mestách zdobia grafity s jeho portrétom.

Digitálne zbierky Národného múzea Tarasa Ševčenka v Kyjeve zahŕňajú jeho pôvodné diela, olejomaľby, grafiky, kresby, lepty a skice, ale aj diela, ktoré inšpirovala jeho tvorba.

SkryťVypnúť reklamu

Sú to fotografie z krajiny zmietanej vojnovým konfliktom. On maľoval madonu, vedľa je dnešná ukrajinská madona s novorodencom, s ofačovanou hlavou a tvárou plnou zranení po ruskom útoku. Podobne fotografia Ševčenkovej busty na podlahe charkovskej budovy rozbombardovanej ruskými vojskami.

Ako symbol ho vnímajú aj Rusi. Po oslobodení mesta Boroďanka pri Kyjeve našli Ševčenkov pamätník s prestreleným spánkom. Básnikova busta bola najpravdepodobnejšie zámerne zhanobená ruskými okupantmi a záber na pamätník medzi troskami sa stal symbolom vysokej ceny, ktorú platí Ukrajina za slobodu.

Súvisiaci článok Gejrópa, ukrobydlo a krajina 404. V Rusku nastúpil jazyk tvrdej ruky Čítajte 

Ukrajinský literárny vedec Bohdan Tycholoz, ktorý označuje Ševčenka za prvého ukrajinského Európana, tvrdí, že básnik prišiel na majdan ako prvý, keď tam ešte nikto nebol, ba dokonca ani majdanu nebolo.

SkryťVypnúť reklamu

A Ševčenkove verše z poémy Kaukaz, ktoré pred smrťou recitoval na barikáde Serhij Nigojan, dnes hrdina Ukrajiny, zneli: „Bojujte, a zvíťazíte, nech vám Pán Boh pomáha - za vami je pravda, sláva aj sloboda svätá.“

Načítavam video...

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 12 969
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 965
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 424
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 637
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 585
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 127
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 502
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 883
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 622
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 313
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 155
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 20 916
  5. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 305
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 8 806
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 7 246
  8. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 6 165
  1. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  2. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  3. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  4. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  5. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  6. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  7. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  8. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
SkryťZatvoriť reklamu