SME

Bubny, rapkáče, píšťalky. Nebudeme ticho, skandovali ľudia na pochode Za budúcnosť kultúry

Ľudí neodradila od pochodu ani zima.

Na podporu kultúry sa konal v Bratislave pochod a koncert. Autor: TASR

BRATISLAVA. Šimkovičová za Dunaj, Slobodné múzeá, Pozor padá kultúra, či Kultúra nie sú iba halušky. Tak znelo niekoľko transparentov na pochode Za budúcnosť kultúry.

"Nebudeme ticho! Držíme spolu! Martina odstúpiť!" skandovali ľudia, ktorí vo štvrtok podvečer prechádzali od Námestia SNP na Námestie Slobody v Bratislave.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pochod, na ktorom sa podľa odhadu organizátorov zúčastnilo viac ako päťtisíc ľudí, doprevádzali rapkáče, bubny či píšťalky. Išlo o "protestnú notu", ktorá symbolizovala, že „devastácia kultúry sa týka všetkých“.

SkryťVypnúť reklamu

Ľudí neodradila ani zima.

Pochod organizovala platforma Otvorená kultúra!, ktorá spolu s hnutím Kultúrny štrajk požaduje odborné a kompetentné riadenie ministerstva kultúry a zastavenie politických zásahov do umeleckého sektora.

Dve petície, no stále likviduje

„Martina Šimkovičová musí byť jediná ministerka kultúry na svete, ktorej odchod z vedenia rezortu žiadalo v dvoch petíciách po sebe zakaždým takmer 200-tisíc ľudí. Napriek tomu zotrváva na svojom poste a neprestáva likvidovať kultúrne hodnoty našej spoločnej krajiny,“ povedal z pódia herec Slovenského národného divadla Martin Huba.

Dav, ktorého počet narástol, na jeho slová reagoval skandovaním: "Odstúpiť!" Medzi ľuďmi sa mihli aj transparenty miest, odkiaľ sem prišli: Trenčín, Humenné, Trnava, Bardejov či Banská Bystrica.

SkryťVypnúť reklamu

Od leta ministerka Šimkovičová (nom. SNS) odvolala vedenie Bibiany – Medzinárodného domu umenia pre deti, Slovenskej národnej galérie (SNG), Slovenského národného divadla (SND), Slovenského národného múzea (SNM) či Pamiatkového úradu.

Súvisiaci článok Ak Šimkovičová nesplní ich požiadavky, väčšina zamestnancov SNG plánuje podať výpovede Čítajte 

Odvolávanie a vymenúvanie nových riaditeľov a riaditeliek vyvolalo znepokojenie naprieč kultúrnou scénou. Novou šéfkou Bibiany sa stala Petra Flach, ktorá je Šimkovičovej známou. Vedecká rada časopisu Bibiana revue obvinila Flachovú z cenzúry.

V SNG sa od leta vystriedali už traja riaditelia. Posledným je Jaroslav Niňaj, s ktorým nesúhlasí väčšina zamestnancov galérie. Pre dianie v SNG zvažujú v januári hromadné výpovede.

Huba pokračoval, že kultúrna obec organizovala petície, protesty, podávali hromadné pripomienky k navrhovaným zákonom, snažili sa vyjednávať s politikmi naprieč straníckym spektrom, komunikovali s verejnosťou a médiami.

SkryťVypnúť reklamu

A hoci sa Otvorená kultúra! opakovane snažila o stretnutie s ministerkou kultúry, tá ich neprijala.

Šimkovičová a Machala musia odísť

Herec Robert Roth uviedol, že sa na prvý pohľad môže zdať, akoby kultúrna obec boj s politickou mocou prehrávala.

„Že nás čaká totálne podrobenie si kultúry ľuďmi, ktorí jej nielenže nerozumejú a nevedia ju spravovať, ale priamo sa proti nej stavajú svojimi hulvátskymi prejavmi rasovej neznášanlivosti, homofóbie a nacionalizmu. Že pod zásterkou polarizujúcej rétoriky postupne rozdajú kultúrne trafiky hŕstke poslušných,“ pokračoval.

Súvisiaci článok Členovia Rady FPU nepoznajú ani uznávaných umelcov, nemajú radi počítače a internet Čítajte 

Kultúra sa však podľa Hubu viac ako kedykoľvek predtým dostala do centra spoločenskej diskusie a ľudia, ktorí v nej pracujú, odborne a zomknuto obhajujú hodnotu svojej práce pre spoločnosť.

SkryťVypnúť reklamu

„Neprestávame žiadať, aby ministerstvo kultúry viedli ľudia, ktorí bojujú za kultúru, a nie proti nej. Martina Šimkovičová a Lukáš Machala musia odísť. Trváme na tom, aby sa skončila ideologická cenzúra, ktorou ministerstvo a jeho nominanti a nominantky podmieňujú finančnú podporu organizáciám a projektom,“ vyhlásil Huba.

Kultúrna obec sa nevzdáva

Namiesto nezmyselných kultúrnych vojen sa ministerstvo kultúry musí podľa Rotha venovať reálnym problémom svojho rezortu: investičnému dlhu, obnove pamiatok a spravodlivému finančnému ohodnoteniu pracujúcich v kultúre.

Zároveň poďakoval širokej verejnosti za podporu kultúry. „Stojíme však proti hrubej moci a teraz potrebujeme zabrať ešte viac,“ zdôraznil. Huba ho doplnil, že kultúrna obec sa nevzdáva.

SkryťVypnúť reklamu

„Chceme sa obrátiť na všetkých, ktorým kultúra patrí – na vás. Chráňme si svoju kultúru, chráňme si našu krajinu! Zmyslom štátu a poslaním jeho vlády je starostlivosť o občanov a občianky bez rozdielu, o kultúrne a prírodné dedičstvo, nie ochrana politikov a političiek a podpora systému ,našich ľudí‘,“ uviedla herečka Rebeka Poláková.

Následne sa na námestí odohral Koncert za budúcnosť kultúry, ktorý spoluorganizoval festival Pohoda. Na koncerte vystúpili napríklad Puding pani Elvisovej, Vec, Denis Bango, Pavol Habera s Jurajom Tatárom, z Česka prišiel Michael Kocáb, ktorý stál za odsunom sovietskych vojakov z Československa.

Súvisiaci článok Šimkovičová hovorí o závažných zisteniach auditu. Zamestnanci SNG ho odmietajú Čítajte 

Pochodeň v 22 mestách

Protestu predchádzala akcia pod názvom Slovenská kultúrna pochodeň. Štafetový protest putoval z Humenného do Bratislavy naprieč 22 mestami.

SkryťVypnúť reklamu

Svoju cestu odštartoval v nedeľu 17. novembra, na 35. výročie Nežnej revolúcie symbolicky v meste Humenné, ktoré je tento rok slovenským hlavným mestom kultúry.

„Naša pochodeň symbolizuje svetlo nádeje a jednotu kultúrnej obce. Veríme, že spoločne dokážeme ochrániť hodnoty, ktoré tvoria základ našej spoločnosti,“ uviedla Veronika Němcová, členka platformy Otvorená Kultúra! a výboru Kultúrneho štrajku.

Súvisiaci článok Július Barczi: V Betliari kríza nie je, ale ministerstvo ju tam vytvorí Čítajte 

Silné protesty z leta

Naposledy sa konali protesty Slovensko drží s kultúrou 19. septembra v 14 mestách. Chceli vyjadriť podporu ľuďom v štrajkovej pohotovosti a odmietnuť deštruktívne kroky vedenia ministerstva kultúry.

Platforma Otvorená kultúra! ich zvolanie vtedy odôvodnila „letom plným deštrukcie, personálnych čistiek a diskreditačných útokov na ľudí z kultúry“.

SkryťVypnúť reklamu

Ešte silnejší bol protest z 12. augusta, keď kultúrne organizácie a umelci protestovali proti krokom ministerky kultúry. Na proteste vyzvali Šimkovičovú a Machalu na okamžité odstúpenie.

Podľa vtedajších odhadov polície sa na Námestí SNP zišlo deväťtisíc protestujúcich. Umelecká obec sa predtým stretla v Slovenskom národnom divadle, ministerka Šimkovičová ich pozvanie odmietla.

Súvisiaci článok Kusá musí odísť, zamestnanci robia politické zhromaždenia. Nový šéf SNG nenechá, aby niekto poškodil galériu Čítajte 

Štrajková pohotovosť, nie však ostrý štrajk

Otvorená Kultúra! zastrešovala v priebehu roka viacero aktivít. Iniciatíva 5. septembra oznámila, že kultúrna obec na Slovensku vstupuje do štrajkovej pohotovosti. Dôvodom boli kroky ministerky kultúry.

V štrajkovej pohotovosti je aktuálne 4084 ľudí na Slovensku a v zahraničí. Okrem toho je 416 organizácií, v ktorých je zamestnanectvo pohotovosti a 163 miest, v ktorých sú pracovníci a pracovníčky z kultúry v pohotovosti.

SkryťVypnúť reklamu

Do štrajkovej pohotovosti sa zapojili aj zamestnanci a zamestnankyne najväčších kultúrnych inštitúcii – Slovenského národného divadla (SND), Slovenskej národnej galérie (SNG), ako aj samotného ministerstva kultúry či Slovenskej televízie a rozhlasu.

Pohotovosť sprevádzali interakcie do umeleckých produkcií, predstavení, koncertov, premietaní alebo čítačiek. Počas predstavení, koncertov či prehliadok sa čítali napríklad požiadavky štrajku.

Súvisiaci článok Sirény počas predstavení, obracanie obrazov. Umelci vstupujú do štrajkovej pohotovosti Čítajte 

Neznamenalo to však vstup do ostrého štrajku. SND naďalej hralo, SNG zostala otvorená pre návštevníkov. Práce v kultúrnych inštitúciách sa nezastavili.

Odvtedy však už vo viacerých kultúrnych organizáciách, zriaďovaných ministerstvom kultúry dospeli pracovné podmienky do stavu, že sú naplnené podmienky vstupu do ostrého štrajku.

SkryťVypnúť reklamu

Kultúrny štrajk bude pokračovať aj v nasledujúcom období formou protestných aktivít. Hlavnou požiadavkou naďalej ostáva odvolanie ministerky i jej pravej ruky Machalu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 398
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 966
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 541
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 706
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 622
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 129
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 571
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 308
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 657
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 347
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 167
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 135
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 11 135
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 322
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 8 905
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 5 823
  1. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  2. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  3. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  4. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  5. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  6. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  7. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  8. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
SkryťZatvoriť reklamu