SME

Lákadlá televízneho Silvestra: Menšík a premiéra slovenskej hymny

Novoročný prípitok s Marcinom, Danglom, Kandráčom a Menšíkom.

Silvester 2024: Možné je všetko. Silvester 2024: Možné je všetko. (Zdroj: TV Markíza)

Diváci túžiaci po legendárnych televíznych Silvestroch, aké moderoval Vladimír Menšík, sa konečne dočkajú. Nie však nových častí, ale reprízy z roku 1977.

Najväčším prekvapením televízneho Silvestra tak môže byť nová slovenská hymna po polnoci.

Na Nový rok večer si o jej vzniku ale aj o zrode myšlienky a realizácie nového hudobného poňatia pôvodného nápevu môžeme pozrieť dokument na Dvojke.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Silvester hravý a dravý je názov druhého z troch najpamätnejších česko-slovenských Silvestrov z roku 1977 režiséra Jána Roháča, v ktorom sa v scénkach a pesničkách predstavil výkvet českých socialistických zabávačov.

SkryťVypnúť reklamu

Popri Menšíkovi, Horníčkovi, Gottovi či Vondráčkovej sa v ňom zo Slovenska objavili aj Oldo Hlaváček, Ivan Krajíček, Eva Máziková a Karol Duchoň. Uvedie ho od deviatej večer Markíza Klasik.

Súvisiaci článok Vianočné premiéry 2024: Každý vianočný hit bol raz nový Čítajte 

Na výrobu podobného typu programu, ktorý sa pripravoval celý rok a stál významnú časť celého rozpočtu na vlastnú tvorbu, už televízie dávno rezignovali, takže v posledný deň v roku ponúkajú v premiére osvedčené špeciálne vydania tradičných zábavných programov, zostrihy a stand-upy.

Všemožná Markíza

Robí to tak aj Markíza, výnimkou je nová stand-up šou, ktorá sa jej osvedčila už minulý rok, keď uviedla šou stand-up komičky Simony Salátovej Donaha. Spolu so špeciálnym silvestrovským vydaním Možné je všetko sa stali najsledovanejšími programami Silvestra 2023.

SkryťVypnúť reklamu

Aj tentoraz ponúkne Markíza pred polnocou Danglovu šou v silvestrovskej premiére, v ktorej sa okrem moderátora objaví Anna Jakab Rakovská, Jana Kovalčiková, Petra Polnišová, Jakub Jablonský, Juraj Loj, Michal Kubovčík či Juraj Kemka. Pre Adelu Vinczeovú to bude aj posledné účinkovanie pre Markízu.

Pred nimi odštartuje večernú televíznu zábavu o 20:30 opäť šou stand-up komika. Tentoraz ním bude menej známy Jakub Ťapák alias Zitron, ktorý je, podobne ako predtým Simona Salátová, už dávnejšie dostupný na Voyo.

Zostrihová Jojka

Aj Jojka vyskúša na Silvestra stand-up, ponúkne ho však iba neskoro večer na Pluske. Bude to spoločný špeciál Michaela Szatmaryho a Tomáša Hudáka Konečne spolu.

Obaja sú známymi tvárami televízie, niekoľko sezón glosujú udalosti v relácii Sedem. Aj v tomto prípade ide o titul, ktorý už mali možnosť vidieť diváci streamovacej platformy Joj Play.

SkryťVypnúť reklamu

Silvester bude na hlavnom vysielacom okruhu JOJky v znamení výberu toho najlepšieho z celoročnej zábavy – teda programov Inkognito, Všetko, čo mám rád, Česko-Slovensko má talent či Vtip za stovku.

Práve na Silvestra si diváci môžu pozrieť to najvtipnejšie a najlepšie z týchto relácií. Nanovo sa natáčal iba vstup Ondreja Kandráča a Štefana Skrúcaného.

Premiérový program odvysiela Jojka až na Nový rok v podobe rozprávky Perinbaba a dva svety.

Čakanie na hymnu

Verejnoprávna jednotka už po tretíkrát zopakuje na Silvestra overenú trojicu novonakrútených silvestrovských špeciálov zábavných programov Záhady tela, Milujem Slovensko a Neskoro večer.

Milujem Slovensko aj tento rok Silvestrom odštartuje novú sériu jarnej sezóny 2025. V tíme Adely Vinczeovej budú súťažiť Dominika Mirgová, Tomáš „Lasky“ Šedivý a Juraj Podmanický a v tíme Dana Dangla zas Emma Drobná, Lukáš Adamec a Peter „Šarkan“ Novák.

SkryťVypnúť reklamu

V silvestrovskej epizóde programu Petra Marcina budú pomáhať udržiavať veselú náladu až do polnoci prešovská hudobná skupina Hrdza, raper Koloman Magyary alias Kali, herec a hudobník Juraj Bača a domovská kapela tohto programu – Back2Back.

No a potom, po odpočítaní polnoci, by mala zaznieť nová verzia slovenskej hymny od Oskara Rózsu. Večer na Dvojke je potom naplánovaný Novoročný koncert Slovenskej filharmónie, ktorý bude v polovici o 21. 00 prerušený programom Nad Tatrou sa blýska.

Je to názov dokumentu o štátnej hymne SR (2025) a anotácia avizuje, že pôjde o prierez dejinami a podobami slovenskej hymny až po súčasnosť, vrátane zrodu myšlienky a realizácie nového hudobného poňatia pôvodného nápevu hymny SR.

Po tom iste dobre padne vrátiť sa k novoročnému koncertu Slovenskej filharmónie, ktorá prinesie obľúbené belcantové árie v interpretácii vokálnych sólistiek Simony Houda Šaturovej a Jany Kurucovej. Diriguje Rastislav Štúr.

SkryťVypnúť reklamu

Text písaný pre programový magazín TV OKO/TV SVET.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 253
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 12 811
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 678
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 154
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 873
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 458
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 253
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 206
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 45 511
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 29 983
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 20 978
  4. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 746
  5. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 19 012
  6. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 10 973
  7. Miroslav Ferkl: Magor Magor Magor 10 409
  8. Ivan Mlynár: Nové útoky Roberta Fica na Jána Čurillu, môžu úzko súvisieť s Mona Lysou, alebo so sochou Michelangelovho Dávida. 8 723
  1. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  3. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  4. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  5. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  6. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  7. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  8. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
SkryťZatvoriť reklamu