BRATISLAVA. Deväť vedúcich zamestnancov a zamestnankýň Slovenskej národnej galérie podalo v piatok popoludní výpovede na protest proti nekompetentnému vedeniu. Sú medzi nimi štyria riaditelia úsekov, dlhoročný kurátor či šéf digitalizačného oddelenia. Výpovede sa netýkajú len Bratislavy, ale aj vysunutých galérií v Pezinku, Zvolene a Ružomberku.
Pod vedením v poradí už tretieho povereného generálneho riaditeľa Jaroslava Niňaja zažívajú podľa vlastných slov nátlak, chaos a rozklad inštitúcie. SNG je podľa nich pred kolapsom.
Navyše čelí reputačnému škandálu, po prvý raz v moderných dejinách Slovenska zahraničné inštitúcie odstúpili od spolupráce na medzinárodnej výstave a hrozí aj stiahnutie exponátov z aktuálnych výstav.
„Vyčerpali sme už všetky možnosti. Toto je naša reakcia, dúfam, že prispeje z zmene,“ hovorí riaditeľka úseku expozícií a výstavnej produkcie Ľubica Orechovská. Podľa informácií SME budú z radov zamestnancov SNG nasledovať ďalšie výpovede.
Denník SME sa spojil s viacerými zamestnankyňami a zamestnancami, ktorí v dali výpoveď. Hovorili o svojich dôvodoch aj o podmienkach, v ktorých v ostatnom čase pracovali.
Vyčerpali všetky ostatné možnosti
„Nadobudli sme pocit, že sme vyčerpali všetky ostatné možnosti, ktoré by naznačili našim nadriadeným na ministerstve kultúry, že situácia speje k deštrukcii organizácie. Nevieme takto ďalej pracovať, a nejde to ani technicky na základe príkazov povereného riaditeľa Jaroslava Niňaja," povedala pre SME Orechovská.
Kto podal výpoveď v SNG
- senior kurátor Dušan Buran,
- riaditeľka úseku správy zbierok a fondov Mária Bohumelová,
- riaditeľka úseku finančných operácií a infraštruktúry Gabriela Hamalová,
- riaditeľka úseku expozícií a výstavnej produkcie Ľubica Orechovská,
- šéf digitalizačného oddelenia Michal Čudrnák,
- riaditeľka kurátorka galérie Ľudovíta Fullu v Ružomberku Zuzana Gažíková,
- riaditeľka vysunutého pracoviska SNG na Zvolenskom zámku Erika Trnková,
- Spolu s Trnkovou odchádza aj jej zástupkyňa Ľubica Líšková,
riaditeľka Schaubmarovho mlyna v Pezinku Veronika Němcová.
„V momentálnej situácií nie sme schopní garantovať akúkoľvek dôveryhodnosť inštitúcie. Nielen preto, že bola odvolaná štatutárka, ktorá garantovala tieto spolupráce. Partneri vedia, že situácia je neistá, že sa neustále hovorí o personálnych čistkách. Tí najskúsenejší senior kurátori sú pod hrozbou výpovede, dostávajú disciplinárne konania. Je tak napádané srdce našej inštitúcie,“ konštatuje.
Pre súčasnú situáciu je chod galérie podľa nej pred kolapsom. „V podstate by sme tu nemuseli byť už ani teraz,“ hovorí na margo výpovedí.
Tie ovplyvnia chod galérie aj tým, že nebude možné rozbiehať akékoľvek nové projekty, či dokončovať tie, ktoré sú rozbehnuté. Podľa zamestnancov budú tiež ochromené činnosti spojené so správou zbierkových predmetov počínajúc ich akvizíciou, cez evidenciu, reštaurátorské ošetrenie, výpožičky, digitalizáciu až po ich uloženie, vystavovanie a publikovanie. A to až do opätovného obsadenia týchto miest kvalifikovanými pracovníkmi.
Riaditeľky úsekov svoj odchod avizovali už v novembri v otvorenom liste ministerke Šimkovičovej. Písali jej už po prvom stretnutí s Niňajom, ktoré "bolo plné zastrašovania, vyhrážok a vyšetrovania".
Ministerka ich predtým mala osobne ubezpečiť, že má vôľu riešiť situáciu v galérii a že cíti zlú atmosféru. „Používal slová ako „pokojne dajte výpovede“, „holubník“, „posvietim si na vás“. Takáto komunikácia hneď na prvom stretnutí nás presvedčila o tom, že toto nie je riešenie, ktoré situáciu upokojí,“ písali ministerke v otvorenom liste.
Dodali, že už viac nedokážu v takýchto podmienkach niesť zodpovednosť za chod erbovej inštitúcie a sú nútení podať výpovede.