Slávek Jelínek mal síce dvadsaťosem rokov, no ešte býval u rodičov. V ten večer mu mama podala večeru, do ktorej sa pustil súčasne s tým, ako si ešte čosi študoval a chystal sa do roboty.
Jeho otec, Slavomír Jelínek starší, sedel za ním na lavici a s neprítomným pohľadom sa kýval zo strany na stranu. Zrazu vstal s úsmevom, ako keby práve dostal skvelý nápad, a šiel za svojou manželkou do spálne.
Odtiaľ sa čoskoro ozval divný tupý zvuk.
Keď do izby vstúpil syn, uvidel mŕtvu matku a nad ňou otca, ktorý sa ešte stále nepokojne kýval zo strany na stranu - a v ruke držal sekeru.

O niekoľko hodín neskôr bol celý ich dom v plameňoch. Jelínka staršieho našli mŕtveho v studni na dvore a Jelínka mladšieho živého, ale značne podchladeného a doráňaného v susednej dedine.
Hoci žili na samote v malej dedinke, o dvanásť rokov neskôr sa o nich dozvedelo celé Československo. Ich prípadu bola v roku 1980 venovaná jedna časť komunistického seriálu Tridsať prípadov Majora Zemana.
Obraz nepríčetného starého muža s visiacou sekerou v ruke zostal navždy v pamäti niekoľkým generáciám divákov.
Žiarlivosť, neplodnosť, obrna a mužské egá
Na to, čo sa stalo v roku 1968, sa novými očami pozreli tvorcovia mini série nakrútenej pre Voyo.
V posledných rokoch sa v médiách objavilo niekoľko teórií, ktoré boli v rozpore s tým, ako prípad z Vonoklasov uzatvorila polícia. Zdrojom rozporov bolo najmä to, že syn Jelínek, ktorý nakoniec skončil na psychiatrii, niekoľkokrát menil výpoveď o tom, čo sa v tragickú noc stalo, a sám bol istý čas medzi podozrivými.
Špekulovalo sa dokonca i o tom, že na Majorovi Zemanovi sa prejavila poplatnosť dobe a že tento diel bol nakrútený preto, aby kryl skutočného vraha.
Tvorcovia novej Studne hovoria, že tomu neprikladali dôležitosť. Väčšinou sa ukáže, že tým správnym vysvetlením býva to najjednoduchšie, povedali začiatkom minulého týždňa na premiére v Prahe.
Prípad však chceli ukázať v širších súvislostiach, psychologických aj spoločenských, so špeciálnym dôrazom na susedské vzťahy. Svoje rozprávanie preto začínajú už v roku 1933, keď sa Marie a Stanislav Jelínek starší prvýkrát stretli a zamilovali do seba.