SME

Pán riaditeľ si ide svoje. Je to jeho šou a nepotrebuje nikoho z nás, hovorí Bohumelová, ktorá odchádza z SNG

Odchádzajúci zamestnanci galérie nechcú byť súčasťou rozkladu.

(Zdroj: SME/Marko Erd)

V Slovenskej národnej galérii (SNG) pracovala štrnásť rokov, no uvedomila si, že sa nechce zúčastňovať na amaterizme, ktorý v galérii vládne, odkedy do jej čela ministerka kultúry Martina Šimkovičová (SNS) dosadila už tretieho riaditeľa za pol roka.

„Najhoršie je, že ani z mojej pozície neviem dianie zmeniť. A to patrím medzi úzky manažment. Súčasný pán riaditeľ si ide svoje, je to jeho šou, nepotrebuje nikoho z nás,“ hovorí riaditeľka úseku správy zbierok a fondov MÁRIA BOHUMELOVÁ, ktorá dala minulý týždeň spolu s ďalšími ôsmimi kľúčovými zamestnancami a zamestnankyňami galérie výpoveď.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Išlo o bod zlomu, keď sme pochopili, že takto sa nedá ďalej pracovať, nevieme už nič zmeniť a nechceme byť súčasťou rozkladu," vysvetľuje Bohumelová.

Do tímu SNG ju priviedla bývalá riaditeľka a kurátorka Alexandra Kusá, ktorú vlani v auguste odvolala ministerka. Odvtedy sa galéria nachádza v turbulentnej situácii. Aktuálne výpoveďami hrozia dve tretiny zamestnancov.

V SNG ste boli riaditeľkou úseku správy zbierok a fondov. Čo sa s touto pozíciou spája?

Úsek, ktorý ešte riadim, zastrešuje primárne činnosti súvisiace so „životom“ diel výtvarného umenia v galérii. Cez akvizičný proces, katalogizáciu, digitalizáciu, ošetrenie, sprístupnenie verejnosti na webe umenia, pohyb pri výpožičkách až po jeho uloženie na miesto v depozitári. Plus som mala v úseku fond knižnice a archívny fond.

SkryťVypnúť reklamu

Robím to od roku 2010. Úsek sa postupne tvaroval a od júna 2023 sa stalo jeho súčasťou aj kurátorské oddelenie. Kurátori sú tí, ktorí zbierkové predmety skúmajú, objavujú a rozpletajú ich príbehy.

Keď som do SNG nastúpila, nemala projektového manažéra či manažéra pre eurofondy. Bola som prijatá najmä preto, aby som pripravila a zrealizovala veľký národný projekt Digitálna galéria.

Cieľom bolo zdigitalizovať vyše stotisíc objektov kultúrneho dedičstva na Slovensku z oblasti výtvarného umenia, a do projektu bolo zapojených osemnásť regionálnych galérií. Venujem sa aj eurofondom, s tým spojenými projektmi a grantom.

Súvisiaci článok V SNG pracovali roky, za Niňaja už ďalej nemôžu. Došlo k prvej hromadnej výpovedi Čítajte 

Prečo odchádzate?

Keď som si to sumarizovala, išlo o dva hlavné dôvody. Na sto percent som si ich uvedomila až v januári. V decembri som ešte nebola rozhodnutá, verila som, že zriaďovateľ rozumie, že SNG potrebuje kompetentné vedenie. A to nie o mesiac či dva, ale okamžite.

SkryťVypnúť reklamu

Po novom roku som sa vrátila do práce a zistila som, že sa nič nezmenilo. Ministerka kultúry Martina Šimkovičová deklarovala, že jej na SNG záleží, že situáciu rieši a bude sa ňou zaoberať. Nič sa však nestalo, prišlo len sklamanie.

Pritom sme pani ministerku s ostatnými riaditeľkami úsekov vecne, otvorene a fakticky informovali o všetkom, čo sa deje. Ubezpečila nás, že dôjde k zmene. Zároveň čítate v médiách, ako je súčasný, dočasne poverený riaditeľ Jaroslav Niňaj vyšetrovaný Audiovizuálnym fondom (AVF) pre dotačný podvod a naďalej podniká, čo je v konflikte s pozíciou štatutára SNG.

Súčasne z vlastnej pozície vnímam, že sa neorientuje v základných zákonoch, netuší, čo by mala štátna inštitúcia robiť, aké pravidlá má dodržiavať a veľmi podobnú nezorientovanosť má v akejkoľvek problematike výtvarného umenia. No evidentne toto nie sú dostatočné dôvody, aby pani ministerka niečo zmenila.

SkryťVypnúť reklamu

Svoje výpovede ste spolu s ďalšími riaditeľkami úsekov avizovali v otvorenom liste už koncom novembra po prvom stretnutí s Jaroslavom Niňajom, s tým, že ste ich mali podať týždeň na to. Prečo ste až doteraz čakali?

Ministerka nás totiž pozvala na stretnutie, to bolo hneď začiatkom decembra. V otvorenom liste sme ju o to prosili. Na stretnutí nás žiadala o vecné informácie, ktoré sa reálne v SNG stali alebo dejú. Musím povedať, že sme s kolegyňami mali zo stretnutia dobrý pocit.

O veciach sa hovorilo, aspoň z našej strany, veľmi otvorene, fakticky. Pani ministerka nás počúvala, venovala nám dosť času, neurgovala nás, bolo vidieť, že ju tie informácie úprimne zaujímajú. Rozlúčili sme sa s tým, že nás ubezpečila, že veci sú dočasné a že ich určite bude riešiť skoro, no nedá sa to zo dňa na deň.

SkryťVypnúť reklamu

Asi aj preto sme sa toho pozitívne chytili a nadobudli dojem, že sa veci zmenia. Pripadalo nám korektné dať pani ministerke čas do konca roka a nepodať avizované výpovede.

Vaše argumenty a obavy teda nestačili k zmene?

Nie. Okrem toho som si uvedomila, že naozaj nedokážem zabezpečiť poskytovanie odborných služieb a činností, na ktoré sú návštevníci a partneri či už doma, alebo v zahraničí zvyknutí. Neviem za to niesť zodpovednosť a nemôžem a ani sa nechcem zúčastňovať na amaterizme, ktorý v galérii nastal.

Najhoršie je, že ani z mojej pozície neviem dianie zmeniť. A to patrím k úzkemu manažmentu. Pán riaditeľ si ide svoje, je to jeho šou, nepotrebuje nikoho z nás.

Zasahoval do vašej práce?

Skôr ide o to, že riaditeľ vôbec nekomunikuje. Ak prišli e-maily, žiadosti o výpožičku, nevedela som, že niečo také prišlo, zmluvy sa nehýbali. Keď sme chceli niečo podpísať, aby bola zachovaná kontinuita, všetko spochybňoval.

SkryťVypnúť reklamu

Riaditeľ si všetko musí preveriť u právnika, nemá k zamestnancom žiadnu dôveru, a to ani v bežnej dennej agende. Kritizuje takmer každú oblasť činností a všetko treba robiť inak.

Ak sa spýtate, aká je teda jeho predstava o SNG a ako ideme fungovať, nečakajte odpoveď. S nami sa nerozpráva, lebo údajne je hneď všetko v médiách, čo je hlúposť. Neviem, ako sa dá takto fungovať. Galéria je postavená na tímovej práci. Nemôže stáť na jednej osobe, ktorá nekomunikuje .

Aký je to rozdiel oproti tomu, ako ste fungovali?

Do svojho tímu ma prijímala bývala riaditeľka, teraz už bývalá senior kurátorka Alexandra Kusá. Predtým sme sa nepoznali. Nepoznala som nikoho v galérii. Spoločne sme všetci cielene a systematicky budovali inštitúciu tak, ako ju poznáte dnes, aj keď dnes ju už vlastne ani ja nespoznávam.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom CB6TT na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 227
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 252
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 075
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 110
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 789
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 231
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 544
  8. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 532
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu