LOS ANGELES. V jeho filmoch čudní ľudia skrývajú ešte čudnejšie tajomstvo a veci nie sú také, aké sa zdajú byť.
Otec postmoderného hororu David Lynch rád nazeral pod povrch reality a divákov nechával, aby si hľadali svoje vlastné významy.
David Lynch, ktorý zomrel vo veku 78 rokov, radikalizoval americký film svojou temnou surrealistickou umeleckou víziou hlavne vo filmoch ako Modrý zamat alebo Mulholland Drive a v televíznom seriáli Mestečko Twin Peaks.
Lynch bol štyrikrát nominovaný na Oscara, v roku 2019 túto cenu získal za celoživotné dielo.
Príčina smrti režiséra zatiaľ nie je známa. O Lynchovi však bolo verejne známe, že trpí emfyzémom pľúc.
Odhaľoval tajomstvá pokojných mestečiek
Lynch sa narodil 20. januára 1946 v Missoule v štáte Montana. Jeho celoživotnou vášňou bolo odhaľovať tajomstvo pokojných mestečiek podobných tomu, v akom sa narodil: "Na povrchu sa ukazuje len časť pravdy. Až pod ním sa skrýva to, čo ma na živote zaujíma: temnota, neistota, hrôza, choroby." K svojej tvorbe, ktorá nebola pre každého, kedysi povedal: "Život je veľmi, veľmi chaotický a filmom by malo byť dovolené byť takými tiež. "
Podľa svojich slov nechodil v detstve do kina, ani nečítal knihy, ale "pozoroval život". Jeho rodina sa niekoľkokrát sťahovala, Lynch najprv študoval maľbu a sochárstvo, potom Pensylvánsku akadémiu umenia, kde v roku 1967 natočil svoj prvý krátky film.
Išlo o animovaný film Six Men Getting Sick (Six Times). Po štúdiu na Americkom filmovom inštitúte, kam ho v roku 1970 prijali na základe jeho amatérskeho filmu o chlapcovi, ktorý si vypestuje babku zo semiačka, nasledoval jeho debut Mazacia hlava (1977).
Morbídna čiernobiela snímka o mladom páre, ktorému sa namiesto dieťaťa narodí neľudská kreatúra, okamžite vyvolal pozornosť a Lynch dostal ponuku nakrútiť Slonieho muža. Táto bizarná adaptácia skutočného príbehu muža so znetvorenou hlavou z roku 1980 získala osem nominácií na Oscara vrátane tých za najlepšiu réžiu a scenár.
Lynchov ďalší film - adaptácia slávnej sci-fi Duna (1984) – však totálne prepadol.

Brilantný Modrý zamat
Po dvoch rokoch nasledoval brilantný Modrý zamat. Príbeh mladíka z amerického malomesta, ktorý sa nálezom ľudského ucha na trávniku zapletie do sietí zločinu, fascinuje temnou atmosférou plnou vášní, sexuálnych úchyliek, smrti a násilia.
Vo filme sa objavila pre Lynchove filmy jedna z kľúčových tém. Jednu z hlavných postáv, barovú speváčku Dorothy, psychicky aj fyzicky trýzni nebezpečný sociopat v podaní Dennisa Hoppera.
Rovnakú metódu, ktorá divákov vtiahla do ponurého a znepokojivého sveta, použil Lynch aj v mystifikačnom televíznom seriáli Mestečko Twin Peaks (1989), z ktorého sa stal kult so skalnými fanúšikmi po celom svete.

Vyšetrovanie brutálnej vraždy študentky Laury Palmerovej v pokojnom mestečku uprostred lesov sa postupne mení na tajomný psychologický thriller pretkaný bizarným humorom.
Úspech seriálu bol nevídaný, vznikla 30-dielna séria, ktorú v roku 2017 doplnilo ďalších 18 dielov. Lynch natočil aj celovečerný film Twin Peaks.
Niekedy prekombinovaný
V jeho road movie Zbesilosť v srdci z roku 1990, kde Nicolas Cage v saku z hadej kože uteká pred zákonom a pred matkou svojej milenky, sa opäť miešali rôzne žánre. Snímku ocenili Zlatou palmou v Cannes.
Podľa niektorých kritikov ľahko prekombinovaný film Lost Highway z roku 1997 vzbudil skôr rozpaky.
A potom prišiel Príbeh Alvina Straighta (1999) - jednoduchý a ľudský príbeh o starčekovi, ktorý pomaly putuje na kosačke so svojím bratom, s ktorým sa kedysi pohádal. Týmto filmom upútal aj divákov, ktorí inak jeho tvorbu nesledujú, alebo sa im nepozdáva.

Lynch sa späť k svojmu štýlu vrátil v mysterióznom thrilleri Mulholland Drive (2001), v ktorom sa opäť pohral s divákmi. Snímka je plná vrážd, náhod a snov autora. V roku 2006 natočil mysterióznu drámu Inland Empire a potom sa podieľal na niekoľkých projektoch, ktoré sa odvolávali na jeho skoršiu tvorbu.
Popri filmoch Lynch natočil aj niekoľko videoklipov. Nebránil sa ani práci na reklame pre módne firmy.