VIEDEŇ. Vo veku 80 rokov zomrel rakúsky spisovateľ a prekladateľ Martin Pollack, ktorý v románoch vyobrazoval rany 20. storočia strednej a východnej Európy.
Autor, ktorý dlhodobo bojoval s rakovinou, až do posledných chvíľ pracoval na svojom ďalšom románe Časy hanby, informuje denník Der Standard.
Kontaminované krajiny
Autor knihy Smrť v bunkri (Der Tote im Bunker) z roku 2004 alebo Amerického cisára (Kaiser von Amerika) z roku 2010 bol podľa denníka Der Standard majstrom dokumentárnej literatúry.
V Americkom cisárovi vytvoril mnohovrstevnatý obraz veľkej emigračnej vlny z Európy okolo roku 1900, ktorý je s ohľadom na dnešné migračné toky stále aktuálne. V roku 2011 bol za dielo ocenený Lipskou knižnou cenou.

Martin Pollack si získal povesť autora, ktorý ako nikto iný vedel vyobraziť jazvy a rany 20. storočia, ktoré sa neprehliadnuteľne zapísali do mapy strednej a východnej Európy.
Bol to on, kto vymyslel termín "kontaminované krajiny", ktorý potom prevzala kultúrna a historická veda.
Jeho rovnomenná kniha, vydaná v roku 2014, sa stala podobným míľnikom ako Krvavé krajiny amerického historika Timothyho Snydera, píše Der Standard.
Proti extrémizmu a diktátorom
Spisovateľ v Rakúsku bojoval proti ignorancii, pravicovo extrémistickým, protieurópskym a proputinovským tendenciám, pripomína Der Standard..
Už poznamenaný svojou ťažkou chorobou usporiadal v marci 2022 vo viedenskom divadle Volkstheater benefičné čítanie proti vojne na Ukrajine.
Vyštudoval slavistiku a východoeurópske dejiny.
Bol korešpondentom nemeckého časopisu Der Spiegel vo Viedni, Varšave a Prahe.