SME

Prorektor UK Jozef Tancer: Veľmi dúfam, že študentov uráža, ako o nich premiér Fico hovorí

Nevinné výrazy môžu dostať smrteľný význam.

Jozef Tancer je historik a germanista.Jozef Tancer je historik a germanista. (Zdroj: SME/Jozef Jakubčo)

Ako rýchlo dokážeme prísť o vyspelosť, kultivovanosť, jazykové vzdelanie, chuť cestovať a prijímať cudzincov? Veľmi rýchlo, hovorí germanista a prorektor Univerzity Komenského pre medzinárodné vzťahy JOZEF TANCER.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pred pár rokmi robil výskum s pamätníkmi trojjazyčnej Bratislavy, ktorí svoju mladosť prežili počas prvej republiky a boli zvyknutí na náročné študijné osnovy. Dnes má študentov, ktorí sú vystavení ideologickej hrubosti a vulgárnosti z najvyšších miest.

Myslí si, že univerzita ako inštitúcia nerobí dosť pre to, aby vyjadrila svoj postoj, keď sa v spoločnosti deje niečo nebezpečné. Keďže však politiku považuje za tému, ktorá na akademickej pôde nesmie chýbať, so študentmi o nej diskutuje pomocou literatúry, pozoruhodných úkazov v jazyku alebo aj teórií Immanuela Kanta, ktoré sú v niektorých historických chvíľach výrečnejšie, ako boli pri svojom vzniku.

SkryťVypnúť reklamu

Vidí, že Bratislava je dnes príťažlivá najmä pre študentov z Iránu, Indie a Bangladéša, no stále vidí cesty, ako a čím byť príťažlivým pre tých, ktorí sú našimi partnermi v Európskej únii.

Odkiaľ pramenila taká vysoká kvalita stredného školstva za prvej republiky?

Často sa stretávame s názorom, že úroveň stredných škôl bola za prvej republiky vyššia, ako je dnes. Ja si to nedovolím celkom tvrdiť. Skôr by som povedal, že školstvo malo vtedy iný profil.

Aj stredoškolskí profesori mali iný profil. Očakávalo sa od nich nielen to, aby boli dobrí pedagógovia, mali byť aj vedci a mali aj publikovať. Viacerí neskorší univerzitní profesori vtedy začínali svoju kariéru ako stredoškolskí učitelia.

Škola mala vtedy iný prístup k vzdelávaniu. Omnoho viac sa memorovalo, omnoho viac museli žiaci čítať a osvojovať si encyklopedické vedomosti.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes už sa vytratil konsenzus, že vzdelaný človek má poznať dejiny literatúry, hudby a výtvarného umenia. Menej čítame a menej čítame klasické diela svetovej literatúry. Na druhej strane, viac sa dbá na to, aby boli deti kreatívne a vedeli kriticky myslieť.

Súčasné školy teda nie sú horšie ako vtedy, sú prosto iné. Takisto nezabúdajme, že prvorepublikové stredné aj vysoké školstvo bolo pomerne elitárske. Deti zo sociálne slabých vrstiev boli podpriemerne zastúpené.

Mne sa zdá pozoruhodné, že stredoškoláci čítali Goetheho v origináli.

To je pravda, je to pozoruhodné. Ale pozor, cieľom učenia sa cudzieho jazyka vtedy nebolo hovoriť v cudzom jazyku, ale čítať v ňom.

Moderný cudzí jazyk sa učil rovnako ako latinčina alebo stará gréčtina. Stredoškoláci vedeli čítať po anglicky, po nemecky, po francúzsky, ale rozprávať nevedeli. Rozprávať sa naučili len vtedy, keď odišli do zahraničia.

SkryťVypnúť reklamu

Vaši respondenti hovorili, že chodili na súkromné hodiny francúzštiny a angličtiny. To bolo tiež preto, aby sa naučili čítať?

Nie. To už bolo s cieľom, aby sa jazyk naučili aj používať.

Ako a kde ho mohli vtedy využiť?

Dobre situované meštiacke rodiny - nie extrémne dobre situované rodiny, prosto len stredná trieda - veľa cestovali. V zime nešli na lyžovačku do Nízkych Tatier, išli na lyžovačku do Davosu. Alebo šli do francúzskych Álp.

V lepšie postavených meštianskych rodinách bolo bežné darovať dieťaťu po zložení maturity takzvanú Maturareise. Ich destináciami bolo Taliansko, Francúzsko a boli už na to jazykovo pripravení. Patrilo to k výbave vzdelaného človeka, tak ako dnes hovoríme, že k výbave vzdelaného človeka patrí dohovoriť sa po anglicky.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem toho, francúzština bola jazykom diplomacie a kultúrnych elít.

Človeku až zostane smutno, aké bolo vtedy Československou vyspelou krajinou.

Veľa ľudí vtedy nemalo auto. Ale mali šoféra, ktorý ich tam zaviezol. Mohli si ho najať.

Viete si predstaviť, aký by ste mali životný štýl, keby ste boli prorektorom vtedy?

Nadštandardný. V Archíve Univerzity Komenského máme zachované pracovné zmluvy profesorov za prvej republiky. Prvý riadny profesor germanistiky na UK František Kalda zarábal v roku 1933 51 600 korún československých. To bolo vtedy asi štyrikrát viac ako priemerný plat kvalifikovaného robotníka či úradníka. Predpokladám, že prorektori zarábali ešte viac než profesori.

Ak by sme vychádzali z dnešného priemerného mesačného platu asi 1400 eur, tak profesor Kalda zarábal na dnešné pomery 5600 eur mesačne. V rámci platu dostávali profesori rôzne príspevky na ošatné, knihy, cestovanie.

SkryťVypnúť reklamu

Vysokoškolský profesor sa teda mohol venovať výlučne vedecko-pedagogickej činnosti. Nemusel mať vedľajšie zárobky, ako je to dnes.

Spomínali sme súkromných učiteľov angličtiny a francúzštiny. Z akého dôvodu chodili do Československa? Ako sa tu ocitli?

Boli to rôzne osudy. Učitelia taliančiny, francúzštiny, angličtiny sa sem často vydali alebo priženili. Často to boli ženy, pretože ženy strednej vrstvy za prvej republiky zväčša neboli zamestnané a toto bola pre ne možnosť, ako si privyrobiť. Medzi nimi bola napríklad manželka sochára Roberta Kühmayera, autora Kačacej fontány na Šafárikovom námestí, ako Francúzka dávala hodiny francúzštiny.

Viaceré rodiny mali na francúzštinu švajčiarske guvernantky. Žili tu aj ruské šľachtičné. Nemali žiadne povolanie, ale vďaka výchove vedeli jazyky.

SkryťVypnúť reklamu

Mojím obľúbených prípadom je Elsa Grailich, sociálna demokratka a sufražetka, narodená v roku 1880. Ako novinárka bola zosieťovaná s rôznymi feministkami z Európy, vďaka znalosti jazykov s nimi čulo korešpondovala.

Pôvodom bola Rakúšanka, tu v Bratislave žila až do roku 1969. Oficiálne nemala takmer žiadny dôchodok, živorila z toho, že súkromne vyučovala angličtinu, francúzštinu a nemčinu.

Komunisti, ktorí po vojne nastúpili, vymietli okrem buržoázie aj spomínanú kultivovanosť. Nahradili ju kultúrou hrubosti. Ako dlho trvalo, kým sa úcta k ušľachtilosti, umeniu a viacjazyčnosti vytratila?

To sa dá zabiť veľmi rýchlo. Za pár rokov.

Kultúra umenia a viacjazyčnosti, ktoré meštianstvo a buržoázia podporovali, z Bratislavy zmizla za roky 1939 až 1948. Židia boli deportovaní a zavraždení, Nemci boli vyhnaní, Maďari presídlení, mešťania odsunutí na vidiek.

SkryťVypnúť reklamu

A tí, čo zostali, sa báli jazyky používať. Museli?

Áno. Oficiálna štátna kultúra, nové písané aj nepísané pravidlá boli také, že ľudia sa prispôsobili režimu. A my všetci sme za komunizmu ochoreli jednojazyčnosťou.

Viacjazyčnosť takmer nikto nepestoval vedome. Mnoho viacjazyčných rodín si povedalo: nechceme, aby mali naše deti problémy. Prispôsobíme sa.

Ak vedeli po slovensky, nepadlo im to zaťažko. No ak v rodine zostala nejaká babička, ktorá po slovensky nevedela, bolo ju treba upratať, aby nebola nápadná. Takže niečo, čo sa pestuje generácie, možno veľmi rýchlo zničiť.

Našťastie, niekoľko generácií spomienka na viacjazyčnosť ešte v rodinnej pamäti pretrvá, čo platilo najmä pre veľké mestá ako Bratislava alebo Košice. Tam sa generácia vnukov emocionálne identifikovala so svetom starých rodičov a dnes sú otvorenejší svetu ako iní.

SkryťVypnúť reklamu

Podobný prípad sú východoslovenské rodiny tých, čo odišli do Ameriky zarobiť peniaze. Dnes sa ich pravnukom nelení, zdvihnú sa a idú tiež. Majú to v rodinnej pamäti, že toto je recept. Ak to v rodinnej pamäti chýba, ľudia sedia doma a čakajú, že sa o nich postará štát.

Zisťujem, že aj študenti, ktorí pochádzajú z rodín s takouto jazykovou minulosťou, sú oveľa viac motivovaní ako ich spolužiaci.

Ste odborníkom na nemeckú literatúru. Ako vznikal váš vzťah k nej?

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom CB7P4 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  2. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  5. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  6. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  7. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  8. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 192
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 592
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 197
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 570
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 385
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 206
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 855
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 1 833
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Eva Gallova: Vyšetrovanie podozrivej smrti slávneho maliara Raffaela Santi a druhý raz bol slávnostne pochovaný
  2. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  3. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  4. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  5. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  6. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  7. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  8. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  1. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry minulo 170 000 eur na neexistujúce múzeum 30 360
  2. Věra Tepličková: Zdá sa, že Slovensko zasa príde o jednu úžasnú, krásnu a múdru ženu 23 123
  3. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 13 390
  4. Jozef Ivan: Nasledujúcimi riadkami asi rozprúdim diskusiu, ale o to mi ide 10 146
  5. Miroslav Ferkl: Ficove priznanie 7 078
  6. Ján Šeďo: Tatranské železnice opätovne prekvapujú, alebo ani nie ? 5 583
  7. Ján Valchár: O Otíkovi Rákosníkovi v Bielom dome a žuvačke vo Vatikáne 4 825
  8. Radko Mačuha: Bombic začal verbálne útočiť na Fica. ( pozor vulgarizmy) 4 160
  1. Věra Tepličková: Je čas na kázne
  2. Pavel Macko: Analýza: Je na dosah trvalý a spravodlivý mier?
  3. Věra Tepličková: Kvíz: Ako poznáte naše koaličné politické špičky (súčasné i bývalé)?
  4. Jiří Ščobák: Diverzifikovať môžeme podnety, aktivity, informácie, zručnosti, zážitky, prácu, identitu, investície, riziká, vedomosti a aj prácu na fyzičke
  5. Post Bellum SK: Mlčanie po výbuchu: Komunistická propaganda a Černobyľ
  6. Radko Mačuha: Bombic začal verbálne útočiť na Fica. ( pozor vulgarizmy)
  7. Věra Tepličková: Zdá sa, že Slovensko zasa príde o jednu úžasnú, krásnu a múdru ženu
  8. Věra Tepličková: Už aj ty... Kéry?
SkryťZatvoriť reklamu