LOS ANGELES/BRATISLAVA. „Niekedy mám pocit, že mojím jediným priateľom je mesto, v ktorom žijem, Mesto anjelov,“ spievali pred predstavením víťaza najlepšieho popového vokálneho albumu Anthony Kiedis a Chad Smith z kapely Red Hot Chili Peppers.
Dojímavá chvíľa však nebola len sentimentom. Posledné týždne totiž sužujú Los Angeles obrovské požiare.

V meste sa v noci na pondelok udeľovali prestížne ocenenia Grammy, no aby nešlo len o pompézne oslavy hudby, ktoré sa konajú v čase, keď sa časť krajiny premenila na popol, večer patril práve Mestu Anjelov.
Moderátor Trevor Noah už v úvode vyzdvihol odolnosť Los Angeles a hudobné Oscary sa zmenili na dobročinnú akciu, počas ktorej diváci vyzbierali viac ako sedem miliónov dolárov na škody, ktoré spôsobili požiare.
Nik iný si teda nevyslúžil taký potlesk ako členovia hasičského zboru L. A., ktorí odovzdali posledné ocenenie večera Album roka. " Je to obrovská česť a privilégium byť v spoločnosti takých talentovaných profesionálov z hudobného priemyslu," povedal náčelník hasičov Anthony Marrone.
Jeho slová pritom potvrdzovali viacerí počas večera, ktorému nedominovali len ocenení, ale aj silné posolstvá a vystúpenia.
Očista rozmanitosti? Nie v umení
Nie nadarmo sa hovorí, že hudba je univerzálny jazyk, ktorý spája ľudí. V čase, keď do prezidentského kresla v USA opäť zasadol Donald Trump, ktorý sa snaží o "očistu" od rozmanitosti, mu speváci a speváčky vyslali jasný odkaz.
Grammy Awards
- Ceny Grammy sa udeľujú za významné počiny v hudobnom priemysle.
- Hovorí sa o nich ako o hudobných Oscaroch.
- Konajú sa od roku 1959.
- Medzi hlavné kategórie patria Album roka, Nahrávka roka, Pieseň roka a Nováčik roka.
- Ceny zahŕňajú 94 kategórií.
- 67. ročník odovzdávania cien sa konal 2. februára.
"Teraz nie je čas, aby sme zastavili rozmanitosť," hovorila Alicia Keys, ktorá si preberala čestnú cenu Grammy. "Na pódiu sme videli mnoho talentovaných, tvrdo pracujúcich ľudí, ktorí pochádzajú z rôznych prostredí," pokračovala.
"DEI (diverzita, rovnosť a začlenenie) nie je hrozba. Je to dar," dodala.
Nadviazala na ňu jej spevácka kolegyňa Beyoncé, ktorá má po pondelkovom udeľovaní na konte 35 cien Grammy. "Ocenenie chcem venovať Linde Martell a dúfam, že sa budeme stále posúvať vpred a otvárať dvere," hovorila pri tom, ako si preberala cenu za Album roka.
Linda Martell bola černošská umelkyňa a priekopníčka v country hudbe. Beyoncé, okrem toho, že je stále držiteľkou s najväčším počtom cien Grammy, sa stala prvou nebelošskou speváčkou, ktorá kedy vyhrala cenu za Najlepší country album. Od roku 1999 je tiež prvou Afroameričankou, ktorá získala ocenenie za Album roka.

Jej výhru pritom oslavovali všetci z hudobného priemyslu: Taylor Swift, ktorá bola taktiež nominovaná, si pripila šampanským a Lady Gaga plakala.
Ceny Beyoncé priniesol album Cowboy Carter. Znamenité bolo, že gramofón za najlepší country album jej odovzdala práve Swiftová, ktorá začínala ako country umelkyňa a odvtedy prešla k popovému žánru. Teraz to bola Beyoncé, ktorá prvýkrát zavítala do country vôd, a s úspechom.

Transrodoví ľudia vždy existovali a navždy budú
Večer patril práve ženám, ktoré ovládli nielen nominácie, ale aj priestor silnými prejavmi. Cenu v kategórii Pop duo/skupina si prevzali Lady Gaga a Bruno Mars za skladbu Die With a Smile. "Transrodoví ľudia nie sú neviditeľní," zdôraznila Lady Gaga v ďakovnej reči.
Podobne sa vyjadrila aj speváčka Chappell Roan, ktorá svojím debutom The Rise and Fall of a Midwest Princess ovládla nominácie v hlavných kategóriách a napokon si zobrala gramofón ako Nováčik roka.
"Transrodoví ľudia vždy existovali a budú navždy existovať," povedala ešte na červenom koberci speváčka, ktorej kvír ľudia a umenie nie sú cudzie. V jej estetike a hudbe je cítiť vplyv drag queens, ktoré otvárali koncerty na jej turné.
Okrem toho však otvorila ďalšiu dôležitú tému. Pri preberaní ceny vyzvala nahrávacie spoločnosti, aby sa starali o začínajúcich umelcov a ponúkli im adekvátnu mzdu či zdravotnú starostlivosť.
Hovorila o vlastnej skúsenosti, keď ako mladá umelkyňa podpísala zmluvu a keď ju spoločnosť prepustila, nemala žiadne pracovné skúsenosti, zdravotné poistenie a cez obdobie lockdownu si nevedela nájsť prácu. Bolo to vraj pre ňu zničujúce.

Vždy budem za vás bojovať
Narážky na prezidenta Trumpa, ktorý je v úrade dva týždne, sa niesli celým večerom. "Cenu venujem všetkým mojim bratom a sestrám prisťahovalcom v tejto krajine," povedala speváčka Shakira, ktorá si preberala cenu za Najlepší latino-popový album.

"Ste milovaní, stojíte za to a vždy budem za vás bojovať," vyhlásila. Trump chce totiž vyhostiť z krajiny približne 11 miliónov nelegálnych prisťahovalcov.
S dávkou humoru situáciu okomentoval aj moderátor Noah ešte v úvode večera. „Užijem si dnešný večer, pretože to môže byť poslednýkrát, čo môžem v tejto krajine čokoľvek moderovať." Narážal na to, že pochádza z Južnej Afriky.
Zakopal vojnovú sekeru
Večer sa však niesol aj v znamení silných popkultúrnych momentov z minulého roka. Sálu ovládli nominovaní z kategórie Nováčik roka.
Speváčka Charli XCX priniesla svojím vystúpením na pódium album Brat, ktorý sa stal klubovým fenoménom a definoval atmosféru vlaňajšieho leta.
Sála sa tak pri skladbách Von Dutch a Guess premenila na jeden obrovský klub, všetci tancovali, akoby nešlo o večer plný rób a drahých oblekov.
Speváčka Sabrina Carpenter zasa priniesla svoju verziu kabaretnej šou. Ukázala svoj zmysel pre humor pri skladbách Espresso a Please Please Please, čím pripomenula svoje osviežujúce hity a radosť z vystupovania, keď sa neberie až tak vážne.

Avšak o jeden z najvýraznejších momentov sa postaral spevák The Weeknd, ktorý s akadémiou zakopal vojnovú sekeru. Pred rokmi sa rozhodol oceňovanie bojkotovať, keď vyhlásil, že hlasovacie procesy sú neférové.
Na pódium ho uviedol výkonný riaditeľ Akadémie Harvey Mason Jr., ktorý priblížil zmeny za posledné roky. Zdôraznil, že hlasovanie je už rôznorodejšie a transparentnejšie. Slová mu tak zrejme potvrdil samotný spevák, ktorý následne vystúpil.

Rap je kultúra
Či už to boli noví umelci a umelkyne alebo "ostrieľaní veteráni", večer patril hudbe, ktorá spája svety a generácie. Potvrdil to aj raper Kendrick Lamar, ktorý si prevzal viaceré ceny vrátane Nahrávky a Piesne roka.
Gramofón za pieseň Roka si prevzal od ikonickej herečky a speváčky Diany Rossovej, ktorej sa poklonil a tá ho objala. "Nie je nič mocnejšie ako rapová hudba," povedal v ďakovnej reči. "My sme kultúra. Vždy to tu zostane a bude žiť navždy."

Okrem toho, že dve z najhlavnejších kategórií vyhrala rapová skladba Not Like Us, bolo silnejším momentom vidieť, ako celá sála stojí na nohách a hýbe sa do rytmu Lamarohvo hitu.
Minulé roky sa mohlo zdať, že Grammy strácajú na relevancii: či už to bolo pre opakujúce sa sklamania z výhier, alebo až pre stereotypný priebeh prenosov. No teraz ukázali, že hudba vie ľudí mobilizovať, pomáhať, sloboda tvoriť nie je samozrejmá a umenie neslúži len na oddych: inšpiruje, vzdeláva, búra hranice a dáva hlas tým, ktorých nie je vždy počuť.
