BRATISLAVA. Ani veľké medzinárodné výstavy, ktoré mali byť ťahúňom tohtoročnej sezóny v Slovenskej národnej galérii, ani obľúbená výstava prác stredoškolských tímov, a možno ani nová zážitková expozícia na Zvolenskom zámku.
To je bilancia, ktorú za pol roka vo vedení Slovenskej národnej galérie dosiahli traja nominanti ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej (nom. SNS).
Hromadné výpovede stovky zamestnancov galérie z januára zatiaľ verejnosť nepocítila, keďže v galérii pokračujú už nainštalované výstavy a pracovníci vo výpovednej lehote ešte z galérie neodišli.
Z plánu výstav galérie na tento rok je však zrejmé, že viaceré z nich verejnosť v priestoroch SNG neuvidí. Nebude ich mať kto pripraviť alebo ich kurátori do konca svojej výpovednej lehoty nestihnú dokončiť.
Zo spolupráce s SNG na troch medzinárodných projektoch v priebehu mesiaca a pol odstúpili rakúske a nemecké múzeá a zbierky, aj partneri z Česka.
Nie je pritom jasné, či vedenie galérie má nejaký plán, čím nahradí výstavy a aktivity, ktoré sa v galérii neuskutočnia.

Ministerstvo kultúry koncom januára vydalo iba všeobecné stanovisko, v ktorom tvrdilo, že aj „v prípade personálnych zmien v galérii bude stabilita a kontinuálny chod inštitúcie zabezpečený a nehrozí žiaden kolaps v SNG“.
Galéria však teraz neodpovedá na otázky SME, zaslané ešte vo štvrtok, s akými výstavami možno aj po hromadných výpovediach do konca roka 2025 rátať.
„Ak galéria hluché miesta nezaplní, v jej programe budú okrem stálych expozícií a niekoľkých menších výstav od júna veľké medzery,“ upozorňuje manažérka kurátorských činností v SNG Gabriela Kisová, ktorá tiež v januári podala výpoveď.
Uskutočniť by sa tento rok aj napriek odchodom mala výstava vychádzajúca z kresieb a denníkov Imra Weinera-Kráľa, k 80. výročiu ÚĽUV-u, alebo výstava zostavená z diel nakúpených do zbierok SNG.
Denník SME pripravil prehľad vybraných expozícií, veľkých medzinárodných výstav aj aktivít pre verejnosť, ktoré už boli v SNG zrušené, alebo je ich dokončenie a otvorenie ohrozené.
1. Medzinárodná blamáž s Červeným zlatom

Začiatkom januára sa stalo niečo, čo zamestnanci SNG počas rokov svojej práce ešte nikdy nezažili. Dvaja zahraniční partneri galérie – Banícke a gotické múzeum v rakúskom Leogangu a Štátne umelecké zbierky v nemeckých Drážďanoch – odstúpili od dohodnutej spolupráce na putovnej medzinárodnej výstave Červené zlato – zázrak zo Španej Doliny.
Už viac nedôverovali inštitúcii, ktorú opúšťajú odborníci (vrátane skúseného kurátora Dušana Burana, ktorý za Slovensko výstavu pripravoval) a ktorej vedenie nemá s riadením erbových kultúrnych inštitúcií skúsenosti.
Hoci SNG na svojom webe stále informuje, že sa výstava Červené zlato otvorí o 27 dní, rakúske a nemecké zbierky už v januári poslali list poverenému riaditeľovi SNG Jaroslavovi Niňajovi, v ktorom galérii odmietli poslať svoje výstavné predmety, na ktorých celá výstava stála, a spoluprácu zrušili.
Výstava mala vôbec po prvý raz na jednom mieste odprezentovať vzácne strieborné a medené misky či desiatky zlatníckych predmetov zo stredovekých slovenských banských miest zo 16. a 18. storočia.
V minulosti sa totiž ako dary dostali do Rakúska, Nemecka či Maďarska a do súkromných zbierok či tamojších múzeí.