BRATISLAVA. Znižujú činnosti, úväzky, pripravujú sa na nižší rozpočet a obmedzujú svoje aktivity.
No aj napriek tomu, že ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nom. SNS) splnila svoj sľub, že LGBTI+ organizácie na Slovensku nedostanú od jej rezortu „ani cent“, pracujú aj naďalej na tom, aby mohli organizovať svoje podujatia.
Dúhový Pride Bratislava však môže počítať len s polovičným rozpočtom ako pred rokom, združenie Saplinq hľadá rovnováhu v tom, aby bol dosah na komunitu a na ich aktivity čo najmenší, a žiadny z projektov združenia Nomantinels vlani nezískal podporu rezortu kultúry.
Inakosť pre obmedzené finančné zdroje a personálne kapacity zrušila udeľovanie Cien Inakosti, ktorými každoročne oceňuje osobnosti a aktivity za pozitívne zviditeľnenie LGBTI+ ľudí na Slovensku.
"Zorganizovať odovzdávanie cien v dostatočnej kvalite pre nás tento rok nie je možné aj vzhľadom na to, že štátne dotačné programy diskriminačne vylučujú z podpory projekty týkajúce sa LGBTI+ ľudí," tvrdia organizátori.
Obmedzené finančné zdroje cítia podľa riaditeľa Inakosti Martina Macka prakticky vo všetkom.

Dopyt narastá, kapacity sa zmenšujú
Iniciatíva Inakosť sa vlani uchádzala s Filmovým festivalom inakosti (FFi) a Dúhovým Pridom Bratislava o grant vo výzve na podporu kultúry znevýhodnených skupín obyvateľstva. Ani jeden z projektov nezískal od ministerstva kultúry žiadnu podporu, a to aj napriek bodovaniu odbornej komisie, ktoré bolo podobné tým projektom, ktoré podporu získali.
Filmový festival inakosti, ktorý je medzinárodnou prehliadkou filmov o živote gejov, lesieb, bisexuálnych, transrodových a intersexuálnych ľudí, sa koná už takmer dvadsať rokov. Od rezortu kultúry žiadal o 25-tisíc eur, pričom celkový rozpočet festivalu je viac ako 73-tisíc. Vlani nezískal nič, v roku 2023 pritom od ministerstva počas vedenia Silvie Hroncovej dostal 15-tisíc eur, v roku 2022 za Natálie Milanovej sedemtisíc eur. Ale aj počas vlády Smeru získaval festival podporu, napríklad za ministrovania Mareka Maďariča v roku 2014 prispel rezort na festival piatimi tisícami eur.
Oveľa významnejšiu podporu udeľuje FFi každoročne Audiovizuálny fond, ktorý je verejnoprávnym fondom. Festival vlani zažiadal o 43-tisíc eur, dostal 32-tisíc. Hoci ide o osemtisíc eur menej ako v roku 2023, hodnotiaca komisia vyzdvihla jeho organizáciu, význam, výnimočnosť a presah na celé Slovensko. "Myslím si, že takýto festival má svoje miesto v každej demokratickej spoločnosti, a preto ho má mať aj v našej spoločnosti," napísal v hodnotení Peter Michalovič.
Aj Dúhový pride žiadal vlani vo výzve od rezortu kultúry 25-tisíc eur a nedostal nič. Predchádzajúce roky sa mu pritom darilo získať podporu ministerstva kultúry. V roku 2023 ho rezort podporil 12-tisíc eurami, v roku 2022 dostal sedemtisíc.
Pride Bratislava tak tento rok môže počítať len s polovičným rozpočtom ako vlani, čo sa prejaví na programe a rozsahu podujatia. „Festival sa pravidelne konal pod záštitou predstaviteľov vlády, a to aj ministrov Smeru,“ hovorí Macko.
"Možnosť, že by sa tieto podujatia nekonali, však vôbec nepripúšťame," zdôrazňuje.
Okrem stručného oznamu, že žiadnu podporu nezískali, argumenty ministerstva Macko nepozná. Hoci požiadali o sprístupnenie prílohy zápisnice odbornej komisie, ktorá projekty posudzovala, rezort im ju odmietol vydať.
„Vzhľadom na to, že o nepodpore rozhodla osobne ministerka v rozpore so stanoviskom odbornej komisie, môžeme vychádzať len z jej verejných vyhlásení, v ktorých sa otvorene hlási k systematickej diskriminácii a vylučovaniu LGBTI+ ľudí a ich kultúry z dotačných schém,“ hovorí.


Strana SNS, ktorá na post ministerky kultúry nominovala Martinu Šimkovičovú, začiatkom decembra 2024 vyvesila viaceré bilbordy s heslom „Zastavili sme financovanie LGBTI projektov“.
„Je to konanie zjavne v rozpore s ústavou a zákonmi Slovenskej republiky a je nepredstaviteľné, že by bolo tolerované voči iným skupinám obyvateľstva - môžeme si predstaviť ľubovoľnú menšinu žijúcu na Slovensku a zameniť ju za LGBTI+ ľudí. Som presvedčený, že keby Slovensko zaplavili napríklad bilbordy s nápisom Zastavili sme židovské projekty, tak reakcia politikov a spoločnosti by bola úplne iná,“ hovorí Macko.


Hľadajú rovnováhu
Na výsledky výzvy Fondu na podporu umenia (FPU) čaká momentálne združenie Saplinq. Je to jediná LGBTI+ organizácia na východnom Slovensku a donedávna tiež ako jediná poskytovala aj bezplatné právne a psychologické poradenstvo.
V minulosti získala podporu na svoje projekty aj z ministerstva kultúry či ministerstva spravodlivosti. Z verejných zdrojov tak podľa Róberta Furiela dokázali v minulosti pokryť značnú časť rozpočtu festivalu Pride Košice či chod komunitného centra Prizma.
Združenie Saplinq buduje pre LGBTI+ ľudí bezpečný priestor na osobnostný rast a zároveň ich učí, ako ho vytvárať aj vo vlastnej komunite. Združenie pomohlo študentom založiť spolky na vysokých školách v Bratislave, Trenčíne aj v Trnave a na jeho programoch neformálneho vzdelávania sa zúčastnili stovky ľudí zo Slovenska a zahraničia.
Pride Košice, udalosť podobná ako Pride Bratislava, získal v roku 2023 od ministerstva kultúry 10-tisíc eur, od FPU osemtisíc zo žiadaných 19-tisíc eur.
Práve v súvislosti so Saplinqom zverejnila 12. januára 2024 ministerka kultúry Šimkovičová status a video, kde hovorila, že „mimovládka Saplinq a jej podobné na peniazoch z rezortu kultúry už viac parazitovať nebudú".
Furiel vníma, že možnosti podpory z verejných zdrojov sa za ostatný rok výrazne stenčili.
„Znižujeme objem niektorých činností, s niektorým kolegovstvom sme sa dohodli na znížení úväzku. Hľadáme však rovnováhu v tom, aby dosah na komunitu a na naše aktivity bol čo najnižší,“ vysvetľuje Furiel.
Poburuje ho, že sa predstaviteľka štátu hrdo hlási k diskriminácii a vylučovaniu LGBTI+ ľudí z grantových výziev, ktoré sú zo svojej podstaty otvorené a prebieha v nich súťaž na základe kvality.
„Hnevá ma, aký signál to vysiela do spoločnosti, v ktorej LGBTI+ ľudia už aj tak zažívajú rôzne formy vylúčenia a odsudzovania. Takéto politiky do modernej spoločnosti nepatria a ukazujú, kde sa títo politici a političky mentálne zasekli. My LGBTI+ ľudia sme súčasťou tejto spoločnosti a máme právo na rešpekt a uznanie,“ hovorí.


Predpokladajú nižší rozpočet
Nomantinels je v slovenskom divadelnom kontexte jediným LGBTI+ divadlom a tiež divadlom, ktoré sa zaoberá témami rodu, rodovej identity, rovnosti, potláčaniu rodových stereotypov a bojom proti diskriminácii a násiliu na ženách.
Počas svojej existencie pripravilo sedemnásť divadelných inscenácií a zrealizovalo 150 repríz. V minulosti ich projekty podporilo okrem FPU aj ministerstvo kultúry či ministerstvo spravodlivosti.
V roku 2024 ani jeden projekt Nomantinels nezískal podporu rezortu kultúry. „Je pravda, že tri boli vylúčené v minulej výzve pre absurdný formálny nedostatok, keď im jedna príloha bola poslaná fyzicky, ale oni ju chceli cez portál www.slovensko.sk. Teraz sme podali projekty opäť, tak uvidíme,“ hovorí Andrej Kuruc z Nomantinels.
Podpora LGBTI+ organizácií
- Iniciatívu Inakosť môžete podporiť na tomto linku.
- Občianske združenie Saplinq môžete podporiť na tomto linku.
- Občianske združenie Nomantinels môžete podporiť na tomto linku.
Napríklad v rámci projektu Rozbité dúhy združenie vlani žiadalo ministerstvo kultúry o 20-tisíc eur. Výstava "Shattered Rainbows: In Memory of Lost Voices" mala reflektovať vraždu dvoch mladých LGBTI+ ľudí z októbra 2022. Cieľom výstavy bolo uctiť si ich pamiatku či osvetliť výzvy, ktorým kvír ľudia čelia. Pri tomto projekte ministerstvo uvádza, že "žiadosť bola vyradená z dôvodu neúplnosti".
K odbornému hodnoteniu teda nedošlo. Kuruc však zároveň predpokladá, že by aj tak projekty neboli schválené.
Jeden z projektov divadla s názvom Podpora viditeľnosti a bezpečných komunitných miest pre LGBTI+ 2024 neschválili ani na ministerstve spravodlivosti. Nomantinles žiadalo 42-tisíc eur. „Aj keď mal dostatok bodov, nepodporili ho pre nedostatok zdrojov,“ pokračuje Kuruc. Nomantinels však zatiaľ aktivity neobmedzuje.


V minulosti získalo združenie podporu z fondu a ministerstva kultúry na viacero projektov. Či už šlo o realizáciu predstavení, vydávanie literatúry, magazínu, alebo podcastu Teplá vlna.
„Rozhodovanie je teraz netransparentné, predstavitelia ministerstva kultúry dávajú jasne najavo, že nepodporia LGBTI+ projekty, a ešte sa tým chvália, ako splnenou úlohou, čo je jasná diskriminácia,“ hovorí.
Horšie podľa neho je, že takéto výroky dopadajú na celú LGBTI+ komunitu a zvyšujú jej menšinový stres, pričom sa im ukrajuje z pomoci.
Bol jeden z najlepšie hodnotených, financie nedostal
Ani divadelný festival Drama Queer sa tentoraz nedočkal podpory. Rada FPU mu koncom januára odmietla prideliť akékoľvek finančné prostriedky, hoci ho odborná komisia ohodnotila ako jeden z najlepších projektov v programe divadelných festivalov, prehliadok a súťaží. Festival pravidelne uvádza domáce aj zahraničné divadelné inscenácie s tematikou LGBTI+.
„Akcia, ktorú má fond podporiť, nemá pre slovenskú kultúru a umenie taký význam, ako je požadovaná suma,“ znelo rozhodnutie rady vo veci nepodporenia festivalu Drama Queer. Všetci noví členovia rady, ktorých do funkcie nominovala ministerka Šimkovičová, hlasovali za to, aby festival nezískal podporu.
„Neviem síce, ako toto homofóbne, diskriminačné rozhodnutie pomôže bežným ľuďom, ale nám to skomplikuje organizáciu festivalu určite,“ povedal pre SME riaditeľ festivalu Róbert Pakan.
Festival pritom nikdy nezískal plnú žiadanú sumu 60-tisíc eur. Minulý rok mu napríklad komisia pridelila dotáciu vo výške 47-tisíc eur, v roku 2022 25-tisíc.
Navyše, v roku 2023 získal festival od ministerstva kultúry 20-tisíc eur. Vlani žiadal 39-tisíc eur, no napriek dobrému bodovému hodnoteniu nezískal festival od rezortu "ani cent".