Preslávila sa ako princezná Arabela v legendárnom seriáli Václava Vorlíčka. Prešli celé desaťročia a jej je jasné, že sa z nej nikdy nevyslobodí.
Dnes má však JANA NAGYOVÁ inú veľkú rolu. Vďaka nej sa stala expertkou na krasokorčuľovanie. V chystanom filme Nepela českého režiséra Jakuba Červenku bude hrať trénerku Hildu Múdru.
Hoci naše krasokorčuliarske legendy neboli veľmi ochotné podeliť sa s ňou o svoje spomienky a skúsenosti, pri študovaní roly pred nakrúcaním si našla vlastné cestičky a dnes vie podrobnosti nielen o slovenskom šampiónovi, ale aj o jeho kolegoch zo sveta. Vie, ako niektorí prežívali svoju homosexualitu, ako boli niektorí z nich aj zneužívaní choreografmi, prípadne boli chorí a tiež zomreli na AIDS ako Nepela.
Takéto veľké bremeno som ešte pri nakrúcaní neniesla, hovorí Jana Nagyová o úlohe Hildy Múdrej. Jej osud prežíva o to viac, že mali viacero vecí spoločných. Nielen drobnú postavu a absolútnu disciplínu. Ale aj skúsenosť so socialistickým režimom a životom v inej krajine a inej kultúre, ako sa narodili.
V rozhovore sa dočítate:
- prečo sa vydávala veľmi mladá,
- akú výhodu malo to, že jej prvý manžel bol hokejista,
- akú časť života zachytí film Nepela,
- ako Nepela prežíval svoju homosexualitu a prečo zaostával v umeleckom prejave,
- čo to znamená, že štáb českého režiséra Jakuba Červenku má na príbeh o Nepelovi osobnostné práva (súčasne sa nakrúca aj druhý film),
- ako sa Hilda Múdra vyrovnala so socializmom v Československu,
- aké boli jej začiatky života v západnom Nemecku,
- ako rodinu jej nemeckého manžela zasiahla vojna,
- ako vojnu prežila jej rodina,
- čím verí, že film Nepela zapôsobí na mladých,
- aké sú jej návraty na Slovensko, keď tu nakrúca.
Keď ste začínali a vstupovali do filmového sveta, aké mali herci a herečky povinnosti mimo pľacu?
Boli to morálne povinnosti. Počas bývalého režimu sme sa mali zúčastňovať na besedách, navštevovať nemocnice alebo seniorov. Nebolo okolo toho veľké haló ako dnes, neboli pri tom noviny, ale snažila som sa tomu venovať poctivo. Ľudia mi hovorili, že zo mňa vyžaruje pokoj a dobrota, že zo mňa nasávajú radosť a čerpajú energiu. No mňa to zároveň vyčerpávalo, lebo veď aj ja som potrebovala oddychovať a kdesi načerpať nové sily.
Je ťažké odmietnuť spoločenské akcie?
Ak mám o nejaké záujem, zúčastním sa. Ak mám k nim výhrady, neprídem. Nikdy to nemalo nič spoločné s tým, akú mám disciplínu na pľaci. Vždy som sa snažila pracovať tak, aby kvôli mne nikto nemusel čakať alebo opakovať scénu. Keby som nebola disciplinovaná, v tejto malej filmovej rodine by sa to o mne rýchlo rozšírilo a prestali by ma ako herečku obsadzovať. Chodím všade načas, vždy som stopercentne pripravená, takže vedia, že sa na mňa môžu kedykoľvek spoľahnúť.

Kto vás to učil?
Rodičia. Môj otec bol vojak z povolania, mama pracovala v gastronómii. Obaja nás vychovali tak, aby sme mali doma poriadok. Nikdy nepoužili žiadne násilie, no stačilo, aby otec dvihol svoj mohutný hlas, a poslúchali sme. Mali sme tú vymoženosť, že sme boli v našej rodine prvou generáciou, čo už rodičom nevykala, no mali sme pred nimi veľký rešpekt. Dodnes ťažko znášam tykanie od starších kolegov. Tykanie mi ponúkli Zdena Grúberová, Milan Kňažko, Juraj Kukura, no o päť minút som im už zase vykala. Aj teraz mi to kolegovia musia pripomínať. Janička, veď my sme si už potykali. Pri vykaní sa mi prosto ľahšie prejavuje, že si ľudí vážim. Vidíte, už viem, prečo som sa tak skoro vydávala.
Prečo?
Chcela som si získať rešpekt a odstup od ľudí. Ubrániť sa tomu, aby si ma neprisvojovali. Myslela som si, že keď budem pani, už si tak nebudú ku mne dovoľovať.
V tých časoch to nebolo veľmi skoro, nie? Koľko ste mali rokov?
Čoby nie, mala som len dvadsaťjeden rokov. No moja dcéra ma pred tromi rokmi tromfla. Vydávala sa v dvadsiatich.
Je to rebelka?
Malá rebelka. Jedného dňa nám len zavolala, že 22. 2. 2022 sa vydáva.
Pomohol vám vtedy sobáš?
Pomohol. No dnes, s mojím rozumom, by som to už nepovažovala za dobrý dôvod, prečo sa vydávať. Nič už nevrátime späť, ale všetko zlé je aj na niečo dobré. Nebyť tohto vydaja, nemám dcéru Janu. Džbán sa rozbil, no a čo? Vezme sa druhý.
Vďaka môjmu prvému manželovi, hokejistovi, som sa zoznámila s inou kategóriou ľudí, dostala som sa k športu. Bývala som pri štadióne, chodila som sa korčuľovať. A dnes, po tých štyridsiatich rokoch, sa k ľadu vraciam.
Vyžaduje si vaša rola Hildy Múdrej vo filme Nepela, aby ste vedeli korčuľovať?
Nie. Tento film zobrazuje len posledných dvadsaťštyri hodín pred majstrovstvami sveta v Bratislave, to už ani Ondrík, ani jeho trénerka Hilda nemali veľmi čas na tréningy. Súťaž je rozbehnutá, venujeme sa len krátkemu koučingu. Ešte tu mi skoč, ešte toto si vyskúšaj. Majstrovstvá boli v čase, keď mi Ondrík začal padať. Spadol na majstrovstvách Československa, majstrovstvách Európy, pri trojitom salchowe spadol na olympiáde v Sapore. Voľnú jazdu nemal nikdy takú dobrú ako jeho súperi Hoffmann, McKellen, Curry, tí sa vedeli predať. Alebo Cranston, ktorý tiež neskôr zomrel na AIDS. Nepela sa predať nevedel. Ale vynikajúce povinné cviky ho vždy doviedli k titulu. Vďaka nim mal vždy obrovský náskok. Nikto nemal takú trpezlivosť a disciplínu ako on, on dokázal celé hodiny točiť osmičky.
Prečo sa nevedel predať?