Bridget Jonesová priniesla do romantických komédií realistickú, ľudskú a nedokonalú hrdinku, ktorá sa stala vzorom pre mnohé ďalšie postavy v romantických filmoch a seriáloch. Teraz sa vracia s novou lekciou ľudskosti.
Keď sa v roku 2001 dostal do kín Denník Bridget Jonesovej, bolo jasné, že toto nie je obyčajná romantická komédia o hľadaní lásky. Už mimoriadny úspech knižnej predlohy pár rokov predtým naznačoval, že tento žáner dostal nový typ hrdinky i rozprávania.
Iste, aj Bridget hľadala lásku, ale najviac zo všetkého najprv potrebovala nájsť sebalásku a sebaprijatie. Musela sa naučiť milovať samu seba, takú aká je, aby sme parafrázovali Marca Darcyho, ktorý ju miloval napriek alebo práve pre jej nešikovnosť a trapasy, ktoré vyrábala. A ktoré si zapisovala do denníka.
Trapasy a humor
Na rozdiel od predošlých elegantných a bezchybných hrdiniek, ktorých jediným problémom bolo nájsť toho pravého, bola Bridget, v podaní Renée Zellweger, nedokonalá, občas prehnane sebavedomá a občas úplne na dne, ale vždy neuveriteľne ľudská.

Riešila svoju váhu, životosprávu, trápila sa pre mužov, prežívala trápne situácie a robila chyby. Diváčky a aj diváci sa v nej videli. Namiesto dokonalosti dostali autenticitu podanú s britským humorom.
Veľkú zásluhu na úspechu filmovej Bridget má nepochybne herečka Renée Zellweger, ktorá už v tom čase mala za sebou výrazné úlohy v oceňovaných filmoch ako Jerry Maguire či Sestrička Betty.

V roku 2001 sa však v médiách viac písalo o tom, koľko kíl pre úlohu pribrala, ako o jej hereckých schopnostiach, za ktoré neskôr získala Oscary a ďalšie ocenenia (Návrat do Cold Mountain, Judy).
Globálny úspech britskosti
Navyše čelila kritike za to, že ako Američanka hrá typicky britskú postavu. Pripravovala sa dôsledne, jej herecký partner Hugh Grant spomína, že ju počul, ako aj s veterinárom telefonovala s britským prízvukom. Považuje ju za bystrú herečku, geniálnu v tom, čo robí. „Ona jednoducho je Bridget.“