BRATISLAVA. Rada Fondu na podporu umenia v stredu neschválila nový štatút. Prerokovala ho však a dospela k viacerým kompromisom. Neprišlo tak k radikálnym úpravám, ktoré vlani v decembri predložil nominant ministerstva kultúry Peter Grutka.
V jeho pôvodnom návrhu bolo množstvo chýb, používal neexistujúce termíny a vynechával viaceré oblasti podpory väčšiny tradičnej kultúry a folklorizmu. Jeho prijatie by v praxi znamenalo, že o podporu by prišli aj folklórne súbory.
Väčšinu z chýb sa podarilo odstrániť.
Kompromisné riešenie schváli rada na najbližšom zasadnutí 12. marca, keď vstúpi aj do platnosti.
Najmä slovenská kultúra
Dlhá diskusia nastala už pri predebatovaní bodu číslo dva. Noví členovia rady, ktorých nominovala ministerka kultúry Martina Šimkovičová (SNS), navrhli, aby sa do štatútu dostala formulácia, že FPU podporuje slovenské umenie a kultúru. Podľa kancelárie FPU by táto formulácia mohla znamenať, že fond nebude podporovať napríklad medzinárodné festivaly, uvádzanie zahraničných diel alebo medzinárodné mobility.
Manažérka oddelenia strategických a výskumných činností FPU Miriama Benková ako príklad uviedla, že podpredseda rady Matúš Oľha videl ako problém, že Medzinárodný festival Divadelná Nitra neháji záujmy slovenského diváka.
Do diskusie sa zapojili viacerí starší členovia rady aj nominanti ministerky. Niektorí upozorňovali na to, že kultúra sa nedá definovať z pohľadu národnosti a treba ju vnímať v širšom kontexte.
„Nevidím dôvod, prečo by sme mali podporovať zahraničnú kultúru. Potom nám sem môže prísť ktokoľvek, povedia si, že Slovensko je otvorená krajina, dajú nám najesť, napiť, zahráme si,“ povedal Peter Grutka.
Riaditeľ fondu Róbert Špoták mu vysvetľoval, že ak napríklad príde zahraničná kapela, znamená to, že zahraničná kultúra je sprostredkovaná aj slovenským divákom.
Rada sa napokon zhodla na tom, že do navrhovanej formulácie vložia slovo „najmä“. Fond na podporu umenia bude teda podporovať najmä slovenskú kultúru.

Oľha má problém aj so žrebovaním
Najzásadnejšou zmenou, ktorú sa počas stredajšej diskusie podarilo zvrátiť, sú navrhované štruktúry podpornej činnosti fondu. Z návrhu, ktorý ešte v decembri predložil Grutka, vypadávali viaceré podporované oblasti, napríklad knižnice, kultúrne centrá aj veľká časť tradičnej kultúry. Mali ich nahradiť krátkodobé a dlhodobé ciele. Podľa Grutku by takýto návrh pomohol napríklad tomu, aby fond mohol pružnejšie podporovať napríklad aktivity k roku Ľudovíta Štúra.
Po diskusii sa podarilo dohodnúť na kompromise. Fond bude aj naďalej podporovať všetky aktivity podľa zabehnutej štruktúry a pribudnú aj strednodobé a dlhodobé priority.
Diskusiu vyvolali aj body, ktoré sa týkali odborných komisií. Tie majú od vlaňajšieho prijatia nového zákona o FPU z dielne SNS po novom len poradný hlas a o pridelení financií rozhoduje rada. V štatúte však boli viaceré návrhy na jej ďalšie obmedzenia.
Odborné komisie boli doteraz vo väčšej miere volené náhodným žrebom, ktorý generuje počítačový program. Ak napríklad ide o prierezové alebo veľké aktivity, napríklad festivaly, zo siedmich odborníkov štyroch zvolí žreb. Zvyšných troch členov potom hlasovaním dovolí rada.
Podpredseda rady Matúš Oľha mal k tomuto viacero výhrad. Vravel napríklad, že žreb stále volí tých istých ľudí alebo že sa do širšieho výberu nedostávajú správni ľudia. „Ja nie som presvedčený, že to nie je náhoda," povedal Oľha. Bol by rád, ak by väčšinu alebo všetkých členov volila iba rada.
Do diskusie napokon vstúpil Peter Grutka, ktorý sa uspokojí s tým, že mu kancelária FPU poskytne informáciu o licencii programu, ktorý sa používa na žrebovanie.
Rada okrem štatútu prerokúvala viacero bodov vrátane schvaľovania nových členov a členiek odborných komisií. Napriek tomu sa nepodarilo zvoliť dosť členov odborných komisii, ktorí by mohli hlasovať o folklórnych festivaloch. Folklórne slávnosti majú už teraz sklz pri príprave a pretože nemôžu počítať s podporou FPU, sú v priamom ohrození.
Folklór pritom patril medzi jedny z priorít ministerky Šimkovičovej, ktorá vlani kritizovala FPU za to, že podľa nej neprideľoval dostatok prostriedkov na tradičnú kultúru. Nový zákon jeho predkladateľ, poslanec SNS Roman Michelko, obhajoval s tým, že sa im podarilo do rozpočtu FPU získať 10 miliónov eur na podporu regionálnej kultúrnej infraštruktúry a folklorizmu.
Zablokované alebo priamo ohrozené sú momentálne aj festivaly s dlhoročnou tradíciou. Napríklad Hornozemplínske slávnosti, Zamagurské folklórne slávnosti 2025, Hontianska paráda, Spišské folklórne slávnosti, Folklórne slávnosti pod Poľanou a v Detve či Radvanský jarmok.
Niekoľko festivalov už avizovalo, že sa tento rok neuskutočnia vôbec.