BRATISLAVA. Ministerstvo kultúry vyhlásilo stredajšie výberové konanie na riaditeľa Slovenskej národnej galérie za neplatné. Dôvodom je konflikt záujmov jedného z členov výberovej komisie.
Rezort vyhlási nový konkurz, informovala riaditeľka odboru komunikácie rezortu kultúry Petra Bačinská.
Viaceré zdroje z prostredia galérie pre SME už v stredu potvrdili, že v neverejnom výberovom konaní získal najviac bodov a vzišiel z neho víťazne výtvarník Juraj Králik.

Vo štvrtok ráno pre SME potvrdil, že sa zúčastnil na výberovom konaní, na ďalšie otázky však neodpovedal s odôvodnením, že "výsledky ešte nie sú známe a neboli zatiaľ oznámené".
Meno pravdepodobného nového riaditeľa prišlo po neverejnom výberovom konaní, ktoré sa za zatvorenými dverami uskutočnilo v stredu. Vo výberovej komisii bolo päť členov, jedným bol grafický dizajnér Vladislav Rostoka.
S Rostokom pritom Králik v minulosti tvoril autorskú dvojicu a podľa obchodného registra boli od roku 1998 do roku 2017 konateľmi spoločného grafického štúdia Rabbit & Solution. Niektoré z ich spoločných plagátov sú zastúpené v zbierkach SNG.
Riaditeľky žiadali opätovné prepočítanie
Tri riaditeľky vecných úsekov SNG vo výpovednej lehote - Bohdana Hromádková, Mária Bohumelová a Ľubica Orechovská preto vo štvrtok podali na ministerstvo kultúry žiadosť o anulovanie bodového hodnotenia Rostoku z dôvodu konfliktu záujmov. Žiadosť má denník SME k dispozícii.
Tri riaditeľky sa vo výberovom konaní uchádzali o pozíciu riaditeľa SNG.
"Toto nepochopiteľné opomenutie zo strany vyhlasovateľa výberového konania žiadame urýchlene napraviť a body uchádzačom opätovne prepočítať ešte pred vyhlásením výsledkov," napísali v žiadosti.
Ministerka vyvodila dôsledky
Na konflikt záujmov sa podľa Bačinskej prišlo na ministerstve kultúry po samotnom výberovom konaní, následne prijali aj list od riaditeliek úsekov Slovenskej národnej galérie.
"Ministerka kultúry Martina Šimkovičová v tejto súvislosti zdôrazňuje, že od začiatku svojho pôsobenia na ministerstve deklarovala, že jej prioritou je transparentnosť. Preto je podľa nej neakceptovateľné, aby sa pri výberovom konaní porušil zákon. Okamžite preto konala a nariadila preskúmať podozrenie z konfliktu záujmov. Následne vyvodila dôsledky," napísala v stanovisku Bačinská. Ministerka podľa nej vyjadruje ľútosť nad prístupom jedného z členov komisie, ktorý napriek tomu, že vedel o svojom konflikte záujmov, neinformoval o tejto skutočnosti.
Ministerstvo vypísalo výberové konanie 3. februára, záujemcovia a záujemkyne o pozíciu riaditeľa SNG mali na prípravu koncepcie riadenia inštitúcie len desať kalendárnych dní. Rezort kultúry zároveň neuviedol, kto bude o výbere rozhodovať.
Vo výberovej komisii bolo podľa Denníka N napokon päť členov, z toho dvaja boli zamestnanci ministerstva kultúry – Peter Lukáč a Martin Šugár zo sekcie kultúrneho dedičstva a štátneho jazyka. Okrem nich rozhodovali aj textár a producent Martin Sarvaš, kurátorka SNG Eva Kotláriková a grafický dizajnér Vladislav Rostoka.
Na výberovom konaní sa zúčastnilo sedem uchádzačov a uchádzačiek: okrem troch riaditeliek vecných úsekov SNG aj sochár Peter Berák, výtvarníci Juraj Králik a Andrej Augustín a kultúrna manažérka Nina Vidovencová.

Juraj Králik, ktorý získal vo výberovom konaní najviac bodov, svoje najznámejšie diela vytvoril v spolupráci so svetoznámou tenistkou Martinou Navrátilovou. Ich obrazy vo výtvarnom projekte Art Grand Slam vznikali zachytávaním momentu, keď tenisová loptička z jej rakety dopadá na podklad a zanecháva stopu.
Podľa Denníka N reklamná agentúra Rabbit & Sons, v ktorej Juraj Králik pôsobí so svojimi synmi, nedávno dostala priamu objednávku od ministerstva kultúry na vytvorenie vizuálnej identity vznikajúceho Múzea obrodenia za necelých 60-tisíc eur.