SANTA FE. Vo veku 95 rokov zomrel legendárny americký herec Gene Hackman. Dvojnásobného držiteľa Oscara našli podľa amerických médií mŕtveho v jeho dome v americkom Santa Fe spolu s manželkou Betsy Arakawaovou a psom.
Smrť potvrdil aj šerif Adan Mendoza.
Príčinu smrti zatiaľ neuviedli
Herec, jeho manželka i jeden z ich psov boli podľa vyšetrovateľov už nejaký čas po smrti, kým ich telá objavil údržbár v ich dome v Santa Fe v štáte Nové Mexiko.
Informovala o tom agentúra AP.
Deväťdesiatpäťročného Hackmana našli v stredu popoludní mŕtveho v predsieni, zatiaľ čo jeho 63-ročnú manželku Betsy Arakawovú našli v kúpeľni vedľa ohrievača, ozrejmili vyšetrovatelia.
Na pulte pri Arakawovej sa nachádzala otvorená nádoba na liečivá a rozsypané tabletky. Podľa hovorkyne polície nič nenasvedčuje tomu, že by osoby utrpeli nejaké zranenia.
Spoločnosť New Mexico Gas Co. vykonala revíziu plynového potrubia v dome aj v jeho okolí, no nezistila žiadne problémy. Hasičský zbor nezaznamenal ani známky úniku oxidu uhoľnatého či iných jedovatých látok. Detektív však ozrejmil, že ľudia vystavení úniku plynu či oxidu uhoľnatému nemusia vykazovať známky otravy.
Podľa údržbára boli vchodové dvere do domu otvorené, keď v stredu prišiel, aby vykonal rutinnú údržbu, a po nájdení tiel privolal políciu, uviedli vyšetrovatelia. Pracovník a jeden z ďalších zamestnancov ozrejmili, že majiteľov domu vídali iba zriedkavo, pričom naposledy s nimi boli v kontakte pred dvomi týždňami.
Polícia uviedla, že mŕtveho nemeckého ovčiaka objavila v kúpeľni neďaleko ženy. Na pozemku sa našli aj ďalšie dva zdravé psy. Hovorca Centra zdravotníckych vied Univerzity v Novom Mexiku pre agentúru AP odmietol uviesť, či sa už stanovila príčina smrti.
Na hereckých kurzoch bol outsider
Predstaviteľ svojráznych kladných hrdinov i chladnokrvných darebákov Gene Hackman patrí do slávnej generácie amerických hercov, ktorá desaťročia udávala tón v Hollywoode.
K herectvu sa pritom tento bývalý príslušník námornej pechoty dostával pomaly a až po tridsiatke. Na hereckých kurzoch patrili spolu s Dustinom Hoffmanom medzi najväčších outsiderov. Opak sa však stal pravdou a obaja prenikli až do oscarových výšin filmovej slávy.
"Hackman nedokáže odviesť zlú prácu. Každý režisér má akýsi krátky zoznam hercov, s ktorými by rád nakrúcal. Som si istý, že Gene je na všetkých týchto zoznamoch," povedal o ňom režisér Alan Parker. Svedčia o tom desiatky Hackmanových úloh, za ktoré získal okrem iného dva Oscary a štyri Zlaté glóbusy.
Do diváckeho povedomia sa tento herec dostal ako bývalý väzeň a fotograf Buck Barrow, brat gangstera Clydea Barrowa, v legendárnej gangsterke Bonnie a Clyde (1967). Za túto úlohu bol nominovaný na Oscara, rovnako ako za ďalšiu v rodinnej dráme Nikdy som nespieval svojmu otcovi z roku 1970.
Pozlátená soška však k Hackmanovi putovala až za úlohu policajta Jimmyho Doyla v legendárnom krimifilme režiséra Williama Friedkina Francúzska spojka (1971).
Vysokú úroveň si Hackman udržal aj v ďalších rokoch narpíklad v road movie Strašiak (1973) alebo v pokračovaní Francúzskej spojky z roku 1975.
Jeden z najlepších výkonov potom podal v úlohe samotárskeho odborníka na odposluchy Harryho Caula v psychologickej dráme Francisa Forda Coppolu Rozhovor (1974).
Trpel komplexom chudobného dieťaťa
Hackman pochádzal z Kalifornie, kde sa narodil 30. januára 1930 v San Bernardine. Jeho otec i starý otec pracovali ako novinári, mama bola čašníčkou. Rodina sa často sťahovala, až zakotvila v Danville v Illinois, kde otec získal trvalú prácu v miestnych novinách.
Keď mal Gene 13 rokov, rodičia sa rozviedli. Neskôr priznal, že tiene neradostného detstva ho prenasledovali aj v dospelosti: "Trpel som komplexom chudobného dieťaťa a chcel som za každú cenu zbohatnúť. Bral som čokoľvek, len keď mi poriadne zaplatili. "
Od detstva ho fascinovali speváci, tanečníci a svet filmu. Stredná škola ho veľmi nezaujímala, dal sa teda k námornej pechote, kde slúžil päť rokov. Bol prepustený, pretože si pri nehode na motorke zlomil obe nohy.
Potom krátko študoval žurnalistiku a presťahoval sa do New Yorku. Živil sa ako vodič kamióna, sťahovák či predavač.
Súkromie si vždy strážil
Bolo mu už vyše tridsať, keď sa prihlásil do hereckého kurzu v kalifornskej Pasadena Playhouse, kde stretol aj najlepšieho kamaráta - Dustina Hoffmana.
Traduje sa, že títo dvaja boli na škole považovaní za najväčších outsiderov, ktorým nedávali veľké šance na úspech. Filmový debut si Hackman odbyl v roku 1961 v gangsterke Mad Dog Coll (Šialený pes Coll).
Neskôr si zahral aj v kasovných trhákoch - preslávil sa napríklad ako zloduch Lex Luthor z filmov o Supermanovi.
Na jeseň 1977 sa však Hackman rozhodol, že zvoľní hektické pracovné tempo: "Pripadal som si ako na kolotoči, kde na sedačke predo mnou čupí balík peňazí. Chcel som z toho kolotoča zosadnúť, ale nevedel som ako," prezradil v jednom rozhovore.
Ďalšiu nomináciu na zlatú sošku mu priniesla úloha agenta FBI v príbehu podľa skutočnej udalosti Horiaca Mississippi (1988).
Úloha krutého šerifa Billa Daggetta z westernu Clinta Eastwooda Nezmieriteľní z roku 1992 mu zabezpečila druhého Oscara.
Hackman si zahral aj v úspešných thrilleroch Krvavý príliv (1995) a Nepriateľ štátu (1998) či v justičnej dráme Porota (2003).
Exceloval aj v komédiách - za úlohu v The Royal Tenenbaums (2001) v réžii "kráľa bizarností" Wesa Andersona dostal Zlatý Glóbus.
Celým menom Eugene Allen Hackman napísal aj niekoľko kníh. Súkromie si vždy strážil. Jeho prvá žena Faye Malteseová bola Talianka a pracovala v banke. Mali spolu tri deti - Christophera, Elizabeth a Leslie.
Rozviedli sa v roku 1986 a Hackman to ťažko niesol. Vo svojich 61 rokoch však spoznal havajskú klaviristku Betsy Arakawu, s ktorou sa oženil v roku 1991. Žili spolu v Santa Fe v Novom Mexiku, kde ich aj našli.