BRATISLAVA. Môžete sa okúpať v jeho genialite, povedal režisér Ezra Edelman o hudobnej legende Princeovi. Oscarový režisér o ňom pripravoval posledných päť rokov šesťdielny dokument pre Netflix. Ten však nikdy neuzrie svetlo sveta.
Streamovacia platforma vo februári oznámila, že dokument nezverejní. Spevákovi dedičia informovali, že s Netflixom dospeli k dohode, ktorá namiesto pôvodnej série umožní produkovať nový dokument "s exkluzívnym obsahom z Princeovho archívu".
"Je to krátkozraké," reagoval režisér v podcaste Pablo Torre Finds Out.
Princeovi dedičia mali podľa režiséra problém s tým, že by dokument mohol uškodiť spevákovej povesti. Ukázal totiž spevákovu stránku, ktorú by zrejme jeho fanúšikovia a fanúšičky radšej nevideli.
"Musíte čeliť aj jeho ľudskosti, ktorú, mimochodom, istým spôsobom uväznil v tom, že ju nemohol odhaliť, pretože sa dostal do pasce svojho vlastného mýtu o tom, kým je vo svete, a musel si ho udržiavať," povedal režisér.
Nedovolí, aby ho tak vykreslili
Dokument mohol predefinovať naše chápanie popovej ikony, no pravdepodobne ho nikdy neuvidíme, napísal ešte vlani v septembri New York Times. Podľa novín film obsahuje zábery, ktoré ukazujú, že Prince fyzicky a emocionálne zneužíval svoje partnerky.
Jedným z takých momentov má byť fyzická potýčka medzi ním a jeho bývalou priateľkou, speváčkou Jill Jonesovou. V 80. rokoch chcela naňho podať žalobu, no Princeov manažér ju zastavil: vraj by to uškodilo jeho kariére. Jonesová sa tak stiahla.
Speváčka a vokalistka Susannah Melvoin údajne povedala filmárom, že potom, ako sa k Princeovi presťahovala, sledoval jej telefonáty, povedal jej, aby nevychádzala z domu a snažil sa o to, aby sa nestýkala so sestrou.
V inom rozhovore v dokumente jeho bývalá manželka, tanečnica Mayte Garcia, vraj povedala, že po tom, ako zomrelo jej a Princeovo dieťa, zostala sama.
Ďalšie rozhovory v dokumente ukazujú, že spevák mal kontrolujúcu povahu a ako dieťa bol zneužívaný.
Mnohí však v dokumentárnej sérii pripomenuli aj pozitívne spomienky na speváka.
Cieľom režiséra totiž bolo priniesť o Princeovi komplexný obraz. Edelman ho označil za jeden z najťažších projektov svojej kariéry.
Edelman pôvodne nekomentoval februárové oznámenie Netflixu o zrušení vysielania dokumentu. Zato Princeov právnik a zástupca jeho pozostalosti Londell McMillan vydal vyhlásenie, v ktorom tvrdil, že ide o veľké víťazstvo pre spevákov odkaz. Edelmanovmu dokumentu vyčítal faktické nepresnosti aj senzáciechtivosť.
Nový dokument, na ktorom sa s Netflixom dohodli, "nebude žiadny oblbovák", povedal McMillan. "Obrátili sme list, aby sme Princea ukázali v tom správnom svetle," dodal. Má ísť o hĺbkové dielo, ktoré sa ponorí do zložitosti brilantného, hudobného génia.
McMillan minulý rok napísal na sociálnej sieti X , že je nespokojný s tým, akým smerom sa Edelmanov film uberá. "Ubližujú iným, ako je napríklad Michael Jackson, no nedovolím nikomu (bývalým partnerkám, hudobníkom, manažérom, priateľom, rodine, nepriateľom) ublížiť alebo falošne zobraziť Princea," uviedol s tým, že sa tešia na to, ako sa podelia o jeho "vyvážený príbeh".

Nejde o to, kto má pravdu, ale kontrolu
Edelman, ktorý si v roku 2017 vyslúžil Oscara za najlepší dokumentárny film O. J.: Made in America, kritizoval prístup zástupcov spevákovej pozostalosti.
"Mali dovolené skontrolovať, či film neobsahuje faktické nepresnosti. Hádajte čo? Vrátili sa so 17-stranovým dokumentom plným iných úprav, nie tých faktických," hovoril v podcaste s tým, že určite by do éteru nepustil film, ktorý je fakticky nepresný.
Problém podľa neho zrkadlí, že nejde o to, kto má pravdu, ale o to, kto má kontrolu. A tú chcú práve Princeovi dedičia. Vraj ide o iróniu, pretože samotný spevák bojoval za umeleckú slobodu, nechcel, aby niekto dusil jeho tvorbu. "Nie som Prince, no naozaj som tvrdo pracoval na tom, aby som niečo vytvoril. Teraz je moje umenie potlačené a zahodené," pokračoval. Netflix sa podľa neho bojí Princeovej ľudskosti.
Moderátor podcastu Pablo Torres dokument videl. Za senzáciu považoval len to, ako si pri sledovaní uvedomil, že ide o jedného z najpôsobivejších umelcov, akí kedy žili.
Prekliate majstrovské dielo
Novinárka Sasha Weiss, ktorá Edelmanov dokument tiež videla, ho nazvala "prekliatym majstrovským dielom". Hudobník a oscarový filmár Questlove, ktorý v Edelmanovom filme vystupuje, povedal: "Bola to ťažká tabletka na prehltnutie, keď je niekto, koho postavíte na piedestál, normálny. Je tu všetko: je génius, je majestátny, je sexuálny, robí chyby, je zlý, je božský, je všetkým... Videl som to ako naozaj vzácnu príležitosť."
Je teda otázne, či raz Edelmanov dokument verejnosť uvidí. Fanúšikom a fanúšičkám neostáva nič iné, než čakať na nový dokument, do ktorého poskytnú archívne zábery práve jeho dedičia.
Prince, ktorý zomrel 21. apríla 2016 vo veku 57 rokov, bol extravagantnou hviezdou 80. a 90. rokov. Hudobník sa preslávil vďaka svojmu originálnemu prejavu, v hudbe spájal prvky funku, rocku, R&B, rocku, popu a new wave.
Inšpiroval sa tiež rozličnými vplyvmi - od Jamesa Browna cez The Beatles až po Jimiho Hendrixa. Na pódiách predvádzal najmä v mladosti divoké a energické vystúpenia. Uznanie si získal ako jeden z najinovatívnejších hudobníkov svojej generácie.
Na to, aký v skutočnosti tento hudobný génius bol, s jeho dobrými aj zlými stránkami, si však hudobný svet bude musieť počkať.
Prince
- vlastným menom Prince Rogers Nelson, bol uznávaný spevák, hudobník, popritom autor, multiinštrumentalista či herec.
- narodil sa 7. júna 1958.
- Jeho piesne mali rôzny hudobný štýl - najmä R&B, funk a soul.
- Debutoval v roku 1978, odvtedy sa predalo vyše sto miliónov jeho albumov a singlov.
- Medzi jeho najväčšie hity patria Purple Rain, Little Red Corvette, When Doves Cry, Diamonds and Pearls, 1999, Kiss, Raspberry Beret, I Wanna Be Your Lover či Cream.
- Jeho tvorba bola kriticky oceňovaná, počas svojej kariéry získal mnohé ocenenia.