V prvom kole by som sa asi zahral, v druhom by to záviselo od tém. Aj súťažiaci okrem vedomostí potrebujú šťastie, ale ani jeden mi zatiaľ nepovedal, že prichádzajú pre peniaze, hovorí DUŠAN AMBRÓŠ, moderátor relácie Riskuj.
Moderátor rád používa gesto otvoreného náručia, čím dáva súťažiacim a divákom najavo, že sú v relácii vítaní a nemajú sa čoho báť. Využíva neverbálnu komunikáciu, ktorú študoval v rámci predmetu rétorika. Tvrdí, že gestikulovať je potrebné opatrne. Keď človek veľmi gestikuluje, väčšinou je to negatívna energia, ktorá ho prevalcovala.
Pri vysielaní 500. časti relácie ste povedali, že nikdy by ste nepredpokladali, že sa bude Riskuj! tak dlho vysielať. Znelo to trochu skepticky.
Uvedomil som si to neskôr. Keď sme v lete 2022 začínali, rozmýšľali sme, ako môže znovu zrodená relácia zarezonovať u divákov. Televízia ju predtým vysielala päť rokov a trošku sme nad tým filozofovali, mali sme pripravených 80 častí.
Prvé časti nemali takú sledovanosť, ako sme si priali, postupom času na reláciu diváci začali reagovať.
Predtým ste nemoderovali kvíz, pracovali ste pre RTVS. Ako ste sa dostali k Riskuj!?
Takmer som moderovanie aj odmietol. Pýtal som sa, či je to vôbec pre mňa. Či to nebude krok vedľa, či sa nejako zbytočne nezaškatuľkujem.
Pozvali ma na konkurz, ale povedal som si, že nepôjdem. Potom som si to vyčítal. Keďže sa riadim tým, že nič v živote nie je náhoda, napriek tomu, že som pozvanie odmietol, predsa som sa na konkurze zúčastnil. A urobil som veľmi dobre.
Prišli ste v saku?
Nie. (Smeje sa). Bolo to v čase okna počas vyučovania, prišiel som v šľapkách, v tričku a so školskou taškou na pleci. Na konkurze som dostal troch komparzistov, s ktorými som sa mal zahrať na to, že moderujem kvízovú reláciu.
Tak som to tak zobral, že sa hrám. Som totiž človek, ktorý veľmi rád hrá spoločenské hry, aktivity. Mám rád vedomostnú hru Desiatka. Na Vianoce vždy kupujem spoločenskú hru, pretože je to pre mňa aj príležitosť k tomu, aby sa blízki aspoň na chvíľu spojili.
O tom je pre mňa aj Riskuj!: nech ľudia prídu, nech sa zabavia, nech je to prínosné, nech sa dobre cítime.
Nemali ste skúsenosti s moderovaním vedomostnej súťaže. S čím ste museli najviac pracovať?
Je to licencovaný formát. Základom hry je, že musím čítať otázky, ktoré sú mnohokrát obsažnejšie, mnohokrát majú ťažké názvoslovie, sú z rôznych sfér, slová sú niekedy v rôznych jazykoch.
A musím ich čítať v istej dynamike. S tým som najviac pracoval. Aby som správne v krátkom čase, teda v tempe, vyslovil plynulo všetky náročnejšie slová, odborné výrazy a podobne.
Ako dlho vopred máte otázky, aby ste sa vedeli pripraviť?
Závisí, v akom tempe nakrúcame, ale zvyčajne ich mám tak týždeň-dva.
Natáčame totiž aj niekoľko dní v kuse niekoľko dielov a potom máme pauzu.
Otázky pripravuje široké spektrum ľudí, dokonca sú to kolegovia z televízie, ktorí majú záujem.
Okrem kladenia otázok, dopĺňate informácie k správnej odpovedi. Chystáte si ich sám?
Voláme to dôvetky. Na začiatku sme žiadne nemali, ale časom mi prišlo zaujímavé odpoveď doplniť, ak som vedel. Režisérovi a dramaturgovi sa to zapáčilo. Vraj keď ti to tam tvorcovia otázok píšu, pokojne to môžeš povedať. Obrusuje to hrany pri moderovaní.
Keďže mi nikto nič nepísal, začal som si o správnych odpovediach hľadať informácie navyše. Akurát to malo medze, keďže som najčastejšie pracoval s témami, ku ktorým mám sám blízko: šport, divadlo, história.
Potrebovali sme okoreniť aj informácie z ďalších tém, tvorcovia relácie preto oslovili tvorcov otázok, aby tam dodali zopár zaujímavých faktov.

Kto môže súťažiť? Stačí vyplniť dotazník na webe?
Na základe formulára sa záujemca prihlási na kasting. Následne ho čaká vedomostný test, na ktorý má určitý čas.
Otázka režiséra je, aby sa v krátkosti predstavili, povedali niečo o sebe a odpovedali na otázku, prečo sa prihlásili.
Boli takí, ktorí neprešli týmto pohovorom?
O tomto dáta nemám, ani to nespadá do mojich kompetencií, takže sa neviem k tomu vyjadriť. Poradie a účasť uchádzača v súťaži je výlučne na produkcii v konzultácii s režisérom.
Prečo ľudia u vás súťažia? Je za tým vidina získania peňazí? Boli totiž aj vedomostné súťaže, ktoré skončili, lebo hráči len ťažko dokázali vyhrať.
Počas súťaže sa súťažiacich pýtam, čo ich priviedlo do Riskuj!. Zatiaľ mi nikto nepovedal, že prišiel pre výhru. Najčastejšie ich posielajú známi, príbuzní.