K najlepším filmom, ktoré vlani vznikli, patrí dráma Mníchov 1972. Že ste o ňom ešte nepočuli? Niekto si dal na tom záležať.
V prostredí amerického biznisu sa urobilo nemálo pre to, aby sa v sezóne prestížnych filmových cien o ňom takmer vôbec nehovorilo - a čo je horšie, aby ho ani príliš veľa ľudí nevidelo.
Hovorí sa v ňom o tom, ako počas olympijských hier v Mníchove palestínska teroristická skupina uniesla a zabila izraelských športovcov, a tým si nikto nechcel priťažiť.
Takýto postoj by bol pochopiteľný, keby šlo o film Mníchov, ktorý pred dvadsiatimi rokmi nakrútil Steven Spielberg. On vyrozprával príbeh o tom, ako Mossad poveril jedného svojho agenta, aby si zorganizoval skupinu rôznych špecialistov a spolu s nimi palestínskych únoscov zavraždil. A ešte predtým ho donútil podať výpoveď, aby jeho pomsta nebola oficiálne spojená so štátom Izrael.

No film Mníchov 1972 je celkom iný príbeh. V prvom rade je to veľký príbeh športovej redakcie americkej televízie ABC, ktorá únos športovcov zachytila v priamom prenose a vytvorila tak dovtedy najväčšiu televíznu udalosť v dejinách.
Jeho vysielanie dňa 5. septembra sledovalo 900 miliónov divákov, takmer o tristo miliónov viac, ako sa tri roky predtým dívalo na Armstronga pri pristávaní na Mesiaci.
Hnala ich aj túžba byť prvými
Americkí športoví novinári sa pred národom hrdili, že olympijské zápasy vysielajú v priamom prenose a že na zbieraní informácií pracujú aj vtedy, kým doma všetci spia a majú o niekoľko hodín menej ako oni v Európe.
Už si pomaly našli systém, ako sa s časovým posunom a nedostatkom spánku vyrovnať, keď ich výmenu služieb v réžii narušili výstrely.
Neboli veľmi zreteľné, a predsa sa zdalo, že boli blízko, neďaleko ich štúdia.