BRATISLAVA. Sú znepokojení a obávajú sa o ochranu zbierkových predmetov Slovenskej národnej galérie (SNG). Umelci a umelkyne, zastúpení v zbierkach SNG, hovoria, že ich obavy sa netýkajú len osudu vlastných diel.
Obavy v nich vzbudila koncepcia riadenia a rozvoja SNG, s ktorou sa vo výberovom konaní na riaditeľa SNG uchádzal výtvarník Juraj Králik. Neverejný dokument v stredu zverejnili na sociálnej sieti zamestnanci galérie.
Králik, ktorý z konkurzu vzišiel s najvyšším počtom bodov, no riaditeľom sa napokon nestal pre konflikt záujmov jedného z členov komisie, vo svojej koncepcii spomínal potrebu „zvážiť, ako naložiť“ s dielami, ktoré by boli „nepôvodné, nekvalitné, prípadne falzifikáty“ a „zaberajú mnoho drahocenného priestoru“.
„Takéto vyjadrenia vyvolávajú vážne otázky o možnej deakvizícii diel, čo by bolo v rozpore so zákonom o múzeách a galériách,“ povedal na štvrtkovej tlačovej konferencii vizuálny umelec Kristián Németh.
Spoločné vyhlásenie podpísalo viac ako sto umelcov a umelkýň.
Kto bude rozhodovať o nekvalite
Výberové konanie, v ktorom vyhral 19. februára Králik, ministerstvo kultúry zrušilo. Králik bol totiž s členom výberovej komisie Vladislavom Rostokom devätnásť rokov konateľom v grafickom štúdiu Rabbit & Solution. Rezort kultúry tvrdí, že na konflikt „sa prišlo“ na ministerstve až po výberovom konaní.
Ministerka Martina Šimkovičová (nom. SNS) 7. marca vyhlásila nový konkurz. Kandidáti sa mohli prihlásiť do 17. marca, výberové konanie sa uskutoční 8. apríla.
Umelcov prekvapuje, ako mohol výberové konanie vyhrať kandidát s návrhom, ktorý odporuje platnej legislatíve.
„Kto bude rozhodovať o tom, ktoré diela sú „nekvalitné“? Na základe akých kritérií? Kto zaručí, že diela Fullu, Benku či Andyho Warhola neskončia v súkromných zbierkach namiesto toho, aby boli prístupné verejnosti?“ pýta sa Németh.
Zdôrazňujú, že zo SNG odchádzajú kvalifikovaní odborní pracovníci, čo ohrozuje odbornú a transparentnú správu zbierok. „Ako chce súčasné a budúce vedenie zabezpečiť ich ochranu a odbornú starostlivosť bez potrebných odborníkov?“
Výtvarníčka Ivana Šáteková konštatovala, že v galérii sú porušované štandardné opatrenia pri vstupe do depozitárov.
„Z prostredia galérie sa k nám dostali informácie, ako si tam poverený riaditeľ Jaroslav Niňaj nosí osoby, ktoré neprešli štandardnými postupmi. Momentálne sa za nami nachádza návšteva pána Machalu a pani Šimkovičovej, ktorí sú pravdepodobne v priestoroch depozitára a nemajú tam čo robiť,“ povedala s tým, že nevedia, čo sa s dielami deje, a majú strach, ako sa s nimi narába.


Evidencia je kľúčová
Od januára podávajú v galérii zamestnanci hromadné výpovede. Najskôr ich podalo deväť kľúčových vedúcich zamestnancov a zamestnankýň. Urobili tak na protest proti nekompetentnému vedeniu.
Boli medzi nimi štyri riaditeľky úsekov, dlhoročný senior kurátor, šéf digitalizačného oddelenia a výpovede sa netýkali len Bratislavy, ale aj vysunutých galérií v Pezinku, vo Zvolene a v Ružomberku. Následne výpovede podala aj približne polovica kurátorov, väčšina marketingových zamestnancov či členov dramaturgickej rady. Má ísť o stovku zamestnancov.
Medzi odchádzajúcimi zamestnancami bola aj riaditeľka úseku zbierok a fondov Mária Bohumelová, ktorá v SNG pracovala 14 rokov.
Bohumelová v rozhovore pre SME v januári vyjadrila nádej, že sa aj po jej odchode budú dodržiavať nastavené procesy, ktoré sa opierajú o jasnú legislatívu. „Patrí to k základným štandardom: ani štatutár nie je z božej vôle kráľom. Nemôže robiť, čo sa mu zachce,“ konštatovala.
„Na to, aby ste dostali dielo z depozitára von, musíte splniť určité kroky a evidenciu. Všetko sa dá porušiť a nerešpektovať, no to už by nezachránil nikto. Ani ja. Ale po všetkom zostane stopa. Systém evidencie je robustný a previazaný, evidencia je krížová,“ povedala.
Zároveň dodala, že má obavy o to, kto bude galériu riadiť. „Ak to bude človek neznalý procesov, môže sa stať hocičo. Stojím si za tým, že naša evidencia je v poriadku, no už nemám kontrolu.“

V akciách plánujú pokračovať
Slovenská národná galéria je verejnou inštitúciou a jej zbierky patria všetkým občanom, deklarovali umelci na štvrtkovej tlačovej besede. „Preto požadujeme, aby jej vedenie bolo v rukách kvalifikovaných odborníkov s jasnou víziou ochrany a rozvoja kultúrneho dedičstva,“ povedal Németh.
Umelci a umelkyne opakovane žiadajú transparentný výber budúceho riaditeľa Slovenskej národnej galérie, v ktorom bude verejnosť oboznámená s koncepciami kandidátov a kandidátok. „Žiadame garanciu odborného, transparentného a zákonného spravovania zbierky SNG,“ poznamenal Németh.
Pred galériou medzitým prebieha štafetový protest, ktorý začal 12. marca a potrvá do 8. apríla, čiže do výberového konania.
Protest spustila výtvarná a kultúrna obec v reakcii na prístup ministerstva kultúry k výberovému konaniu na post nového šéfa SNG. Protest iniciovali vizuálna umelkyňa Ivana Šáteková a vizuálni umelci Erik Šille, András Cséfalvay, Peter Barényi, Jaroslav Kyša, Kristián Németh a Rastislav Sedlačík.
„Rozhodli sme sa pre štafetový protest, pretože sme vyčerpali všetky ostatné možnosti nadviazania dialógu so zodpovednými za stav našej kultúry. Kultúra nie je oblasť, kde možno ignorovať hlas tých, ktorí ju tvoria,“ povedala Šáteková pred spustením protestu.
Protestujúci požadujú aj odstúpenie ministerky kultúry a generálneho tajomníka služobného úradu Ministerstva kultúry SR Lukáša Machalu z vedenia ministerstva.
Umelci a umelkyne zároveň zdôrazňujú, že v akciách podobných štafetovému protestu budú pokračovať. Ďalšie kroky budú avizovať v priebehu ďalších dní.
Spoločné vyhlásenie umelcov a umelkýň zastúpených v zbierke Slovenskej národnej galérie
My, dolupodpísaní umelci a umelkyne, ktorých diela sú súčasťou zbierky Slovenskej národnej galérie (SNG), vyjadrujeme hlboké znepokojenie nad budúcnosťou a ochranou zbierkových predmetov tejto významnej inštitúcie. Naše obavy sa netýkajú len osudu našich vlastných diel, ale aj zachovania celého kultúrneho dedičstva, ktoré patrí verejnosti – je to majetok nás všetkých.
Tieto obavy potvrdzuje aj fakt, že posledné výberové konanie, ktoré bolo zrušené pre konflikt záujmov, vyhral Juraj Králik s projektom obsahujúcim problematické formulácie o nakladaní s dielami v zbierke SNG. Vo svojej koncepcii spomína potrebu „zvážiť, ako naložiť“ s dielami, ktoré sú údajne „nepôvodné, nekvalitné, prípadne falzifikáty“ a „zaberajú mnoho drahocenného priestoru“. Takéto vyjadrenia vyvolávajú vážne otázky o možnej deakvizícii diel, čo by bolo v rozpore so zákonom č. 206/2009 Z. z. o múzeách a galériách.
Pýtame sa preto: Ako mohol výberové konanie vyhrať kandidát s návrhom, ktorý odporuje platnej legislatíve? Kto bude rozhodovať o tom, ktoré diela sú „nekvalitné“? Na základe akých kritérií? Kto zaručí, že diela Fullu, Benku či Andyho Warhola neskončia v súkromných zbierkach namiesto toho, aby boli prístupné verejnosti? Upozorňujeme, že zo SNG odchádzajú kvalifikovaní odborní pracovníci, čo ohrozuje odbornú a transparentnú správu zbierok. Ako chce súčasné a budúce vedenie zabezpečiť ich ochranu a odbornú starostlivosť bez potrebných odborníkov?
Slovenská národná galéria je verejnou inštitúciou a jej zbierky patria všetkým občanom. Preto požadujeme, aby jej vedenie bolo v rukách kvalifikovaných odborníkov s jasnou víziou ochrany a rozvoja kultúrneho dedičstva. Žiadame transparentný výber budúceho/budúcej riaditeľa/riaditeľky Slovenskej národnej galérie, v ktorom bude verejnosť oboznámená s koncepciami kandidátov a kandidátok o budúcnosti tejto kľúčovej inštitúcie. Žiadame garanciu odborného, transparentného a zákonného spravovania zbierky SNG.
Podpisy umelcov a umelkýň:
Barth, Alexandra
Berecová, Mariana
Bielik, Róbert
Cina, Marek
Cséfalvay, András
Csudai, Ivan
Cvik, Peter
Czinege, Michal
Čejka, Pavol
Čerevka, Radovan
Daučíková, Anna
Demjanovič, Dávid
Dendis, Pavol
Dovičáková, Lucia
Drličiak, Emil
Dubová, Žofia
Dúbravský, Andrej
Džadoň, Tomáš
Džuppová Sabová, Jarmila
Fabian, Matej
Feriancová, Petra
Fialová, Svetlana
Fichta Čierna, Pavlína
Fischer, Daniel
Gáberová, Mira
Gavalda, Ondrej
Gavalda Bellanová, Jana
Gavula, Matej
Gľaba, Jozef
Groch, Martin
Gutierrez, Hedviga
Havránková, Milota
Hoffstädter, Ján
Hojstričová, Jana
Holubec W., Marcel
Horník, Filip
Hostiňák, Bohdan
Hrča, Martin
Hrušková, Katarína
Hudec, Oto
Chisa, Anetta Mona
Chmela, Peter
Chmelíčková, Michaela
Choma, Pavel
Illo, Patrik
Jackuliaková, Dominika
Janišová, Simona
Jób, Ondrej
Jokelová, Sylvia
Kekeli, Ján
Kenderová, Dorota
Klepoch, Tomáš
Kliman, Šymon
Klímová, Veronika
Knut, Martin
Kocka Jusko, Tomáš
Kochan, Martin
Kovačovský, Patrik
Kucharovič, Alica
Kvetan, Marek
Kyša, Jaroslav
Lednárová, Zorka
Lehocká, Denisa
Liška, Peter
Lukovicsová, Petra
Machatová, Jana
Mališ, Marcel
Masár, Stano
Maťátko, Matúš
Menke, Marek
Mésároš, Kristína
Mikyta, Svätopluk
Morháčová, Pavlína
Németh, Boris
Németh, Ilona
Németh, Kristián
Ondak, Roman
Ondreička, Boris
Palečková, Ivana
Papčo, Štefan
Paštéková, Oľga
Pažická, Veronika
Piaček Martin
Podoba, Rastislav
Rafa, Tomáš
Sadovská, Dorota
Sadovský, Oliver
Sceranková, Lucia
Sceranková, Pavla
Selmeci, Alex
Sikora, Erik
Sikora, Rudolf
Sirka, Boris
Smatana, Simona
Soboň, Dávid
Soboň, Kristína
Sršňová, Lenka
Stacho, Ľubo
Stankoci, Stanislav
Šakový, Adam
Šáteková, Ivana
Šille, Erik
Tallová, Lucia
Teren, Laco
Tkáčová, Lucia
Tornyai, Michal
Triaška Stefanović, Olja
Tušan, Jozef
Varga, Jaroslav
Vargová, Emőke
Vasilko, Ján
Žáková, Dominika
Žáková, Vlasta
Želibská, Jana