Má za sebou desiatky výstav, zažil vpád sovietskych vojsk, výsluchy eštebákov, bol pri zrode Verejnosti proti násiliu a protestoval proti mečiarizmu. O rok bude osemdesiatnik, ale dych nestráca. Protestuje proti súčasnej ministerke kultúry, poukazuje na Putina aj na Trumpa, energicky vystupuje na protivládnych protestoch a zdobí ich svojimi grafikami.
Aj tie teraz vystavuje na aktuálnej výstave v dvoch susediacich priestoroch, bratislavskej Galérii Pálffy a Galérii Statua. Nazval ju stručne Proti zlu.
Ak dnešní predstavitelia moci opakujú klišé, že umenie má byť apolitické, s výtvarníkom RUDOM SIKOROM si nikdy nemôžu porozumieť. Svet a spoločnosť reflektuje bez ohľadu na režimy vyše polstoročie.
„Je tu to, čím žijem, čo robím. Nie je to teda tak, že si niečo peknučké maľujem v ateliéri a potom idem na protest. Vždy sú to paralely s mojím životom. Sú to vlastne všetko zápisky zo Sikorovho denníka,“ zhŕňa.
V rozhovore sa dočítate:
- prečo prepojil čierny hákový kríž s kremeľskou červenou hviezdou,
- ako a prečo sa dostával do konfliktu s mocou už od začiatku svojej tvorby,
- prečo ho prenasledovala ŠtB, prečo protestoval proti režimom a či to má v sebe,
- či dostal spätnú väzbu na dielo, ktoré nechal ministerke Šimkovičovej.
Na vernisáži výstavy ste roztočili kinetický objekt, zvláštnu inštaláciu, ktorej tróni nápis The World First! Forever! Je to vaša reakcia na to, čo sa práve deje vo svete?
Je to parafráza Trumpovho výroku: „America First!“ Pamätám si, že už v roku 1968 ekológovia varovali pred globálnym oteplením o 1,5 °C. Vtedy som si pomyslel, že ľudstvo zmúdrie, a ja sa toho nikdy nedožijem. Vlani v apríli som mal 78 rokov a v júli ohlásili, že globálna teplota sa zvýšila o 1,51 °C. America môže byť First tak pre Trumpa, ale First by mala byť na planéte celá civilizácia. Forever!

To však nie je všetko. Súčasne sú pod tým dva medzinárodne známe symboly dvoch zločinných ideológií – fašizmu a komunizmu.
Inštalácia je na stene a drží ju veľká skrutka, takže sa ňou dá ľubovoľne točiť. Ako som povedal na vernisáži, na Zem môžeme hľadieť symbolicky z vesmíru: vidíme, ako sa na civilizáciu hrnú problémy. Pôvodne sa mala výstava volať Proti ideológiám. V prvom rade proti fašizmu a stalinizmu. Preto som prepojil čierny hákový kríž s kremeľskou červenou hviezdou. Potom som Ideológie vymenil za Zlo. Tieto symboly dvoch neľudských totalít však prekrýva biela hviezda ako symbol určitej nádeje. Na nej je nadpis, že svet má byť na prvom mieste.
Vo svojej umeleckej výpovedi sa vraciate ku Kazimirovi Malevičovi, autorovi slávneho Čierneho štvorca aj obrazu Biela na bielej. V čom je pre vás stále aktuálny?
Za Stalina skončili špičkoví umelci v gulagoch. Putin v tom terore pokračuje. Preto je to Malevičov odkaz Stalinovi a Putinovi. Koľkí umelci z dnešného Ruska ušli, už pred útokom na Ukrajinu!
Malevič sa narodil v Kyjeve, otca mal Poliaka, matku Ukrajinku. Bol jedným z najväčších umelcov, predstaviteľ suprematizmu a avantgardy začiatku 20. storočia, ktorá ovplyvnila vývoj celého výtvarného umenia. Aj preto som sa vrátil k Malevičovym ikonickým čiernym, bielym aj červeným štvorcom, do ktorých som „vtrepal“ basreliéf kremeľskej hviezdy prekrytej čiernym brvnom.
Vaša reflexia ruského imperializmu sa však nezačala až s inváziou na Ukrajinu v roku 2022, však?
Už v roku 2014 som mal mať výstavu v Moskve, ale padla pre vojnu na Kryme. Spomínam si, ako som raz počúval v tom období Šostakovičovu Leningradskú symfóniu, to utrpenie ľudí a vzdor proti nacistickej okupácii. Vtedy Rusi prvý raz vbehli na Ukrajinu, na Krym. Šostakovič v roku 1941 reagoval na nacistickú hrôzu blokády Leningradu. Keď som vtedy počúval jeho symfóniu, pomyslel som si: teraz Putin robí to isté na Kryme. Vidím v tom paralely.
Ako vnímate, že polovica nášho národa konzumuje ruskú propagandu?
Som z toho veľmi nešťastný. Žil som aj v Česku, tam zďaleka nie je situácia taká zlá ako tu. Ruskí trollovia tu masírovali verejnosť už pred anexiou Krymu. Rusi na to využili sociálne siete, na Slovensku boli veľmi úspešní. Poznám ľudí, ktorí len keď počujú slovo Ukrajinec, zúria.