BRATISLAVA. Bol som naivný a mladý, nevedel som, že ma môžu takto zmasakrovať, povedal Oliver Stone, keď na festivale v Cannes spomínal na to, aké reakcie v roku 1991 vyvolal jeho triler JFK.
Rozprával v ňom o zabití prezidenta Kennedyho a poprel v ňom výsledky vyšetrovania, ktoré viedla Warren Commission zriadená prezidentom Lyndonom Johnsonom.
Vychádzal pri tom z knihy prokurátora Jima Garrisona, ktorý bol presvedčený, že atentát bol komplotom vedeným agentmi CIA.
Vo filme ho hral Kevin Costner.
Oliver Stone mal síce skvelý ohlas u divákov a film získal osem nominácií na Oscara, no zároveň čelil veľkej kritike. Špiníte meno Spojených štátov, vraveli jeho kritici.

Keď sa k tomu v roku 2021 vrátil s dokumentárnym filmom JFK Revisited: Through The Looking Glass, na premiére v Cannes povedal: „Verím, že sa raz nájde niekto odvážny a archívy o prezidentovej smrti zverejní celé, do posledného dokumentu.“
Tento sen sa mu teraz splnil. Na nariadenie Donalda Trumpa sa verejnosti sprístupní aj to, čo bolo doteraz prísne tajné. Súčasťou toho je aj nové vypočutie svedkov – a Oliver Stone je jeden z nich.
Podozrivý mozog i záujem o Oswalda
Konšpiračné teórie o tom, ako a prečo zabili Jacka Kennedyho, začali vznikať už v deň jeho smrti, 22. novembra 1963. Že mali živnú pôdu, k tomu prispelo aj to, že už o dva dni zabili jeho vraha Leeho Harveyho Oswalda, keď ho prevážali do väzby.
Oliver Stone ťažil z podozrení, že vláda s dokumentmi manipulovala. V dokumente JFK Revisited: Through The Looking Glass kládol dôraz najmä na to, že fotografie prezidentovho mozgu zostali pre verejnosť tabu a dajú sa skúmať len prezenčne. Z fotografií zvyšku tela sa vraj dá vyčítať, že ho zasiahli rany z viacerých smerov a teda že strelcov muselo byť viac.
K pitve vraj boli najprv privolaní neskúsení lekári a poznámky tých, čo ju nakoniec poriadne vykonali, sa stratili.