BRATISLAVA. V polovici apríla by mali folklórne slávnosti a festivaly doťahovať detaily. Tento rok ešte stále netušia, či dostanú nejakú podporu a či sa vôbec budú konať.
Situácia, ktorá zásadným spôsobom ohrozuje desiatky letných podujatí, je dôsledkom zmien vo Fonde na podporu umenia (FPU). Rada FPU zložená z nominantov ministerstva nebola niekoľkokrát uznášaniaschopná a nezvolila odborné komisie, ktoré by projekty posudzovali.
Ministerka Martina Šimkovičová (nom. SNS) vidí chybu na strane riaditeľa Róberta Špotáka, ktorého opakovane žiadala o súčinnosť pri zrýchlení vybavenia žiadostí v programe podpory folklórnych podujatí. Fond sa bráni, že takýto postup znamená nerešpektovanie zákona, vnútorných predpisov a procesov fondu.

Za riaditeľa sa postavili všetci zamestnanci a zamestnankyne FPU, ktorí zvažujú výpovede.
Špoták sabotuje, keď trvá na odborných komisiách
„Súčasný stav v programe podpory folklórnych podujatí je výsledkom nečinnosti riaditeľa fondu a zároveň jeho priameho zasahovania, ktorého výsledkom má byť znefunkčnenie fondu,“ uviedla Šimkovičová v utorok a dodala, že v kauze a obviňovaní ministerstva zo strany médií vidí pokus o diskreditáciu vedenia rezortu.
Aj nový predseda Rady FPU Matúš Oľha obvinil Špotáka, že mu „nejde o uvoľnenie peňazí, ale o kauzu“.
Oľha potvrdil, že Špotáka žiadal o priame sprístupnenie žiadostí o dotácie na folklórne podujatia tak, aby o nich mohla rada čo najrýchlejšie rozhodnúť. To by však znamenalo, že by rada úplne obišla odborné komisie a o žiadostiach rozhodla bez názoru odborníkov a ľudí z prostredia folklóru.
„Pán Špoták to odmietol s tým, že je to protizákonné, naďalej trvá na tom, že najskôr sa musí so žiadosťami oboznámiť komisia, a to i napriek tomu, že rozhodovať bude až samotná rada,“ povedal Oľha.
Ministerka i predseda Rady FPU zopakovali, že v súčasnosti potrebuje rada súčinnosť riaditeľa. „Chceme urobiť všetko, aby sa situácia čo najskôr vyriešila a peniaze odišli príjemcom,“ deklarovali, nevylučujúc prijatie „iného riešenia“.

Zamestnanci: Zvážime výpovede
Na utorkovej tlačovej konferencii ministerstva kultúry vystúpil okrem ministerky a dvoch členov rady aj riaditeľ odboru práva ministerstva kultúry Peter Nemec. Podľa jeho právnej analýzy si Špoták nesplnil svoje zákonné povinnosti pri kreovaní komisie ani pri zabezpečení všetkých náležitostí pre rozhodnutie rady o podaných žiadostiach.
„Odporúčame rade zaviazať uznesením riaditeľa, aby jej predložil žiadosti o dotáciu,“ uviedol.
„Takéto konanie je v príkrom rozpore so zákonom, ako aj niekoľkými vnútornými predpismi fondu, ktoré navrhla a schválila samotná rada až po zmene zákona. Ide o ďalší z mnohých návrhov rady na nerešpektovanie alebo priame porušovanie zákona a vnútorných predpisov fondu,“ uviedli v otvorenom liste zamestnanci fondu a dodali, že v prípade pokračovania takýchto praktík zvážia výpovede.
Pod otvorený list sa podpísalo dovedna dvadsaťdeväť zamestnancov inštitúcie.
K otvorenému listu zamestnanci FPU doložili aj časovú os, ktorá ilustruje celý proces podľa udalostí okolo výzvy na podporu tradičnej kultúry a folklóru. Vyplýva z nej, že riaditeľ Špoták niekoľkokrát upozorňoval členov a členky rady na alarmujúcu situáciu aj na to, že nominanti ministerky sa trikrát nezúčastnili na zasadnutí rady.
Prokurátor podal protest proti menovaniu členov Rady Fondu na podporu umenia
Nominácia Petra Grutku a Adriany Tomičovej do Rady Fondu na podporu umenia (FPU) nebola v súlade so zákonom. Tvrdí to platforma Otvorená kultúra, ktorá na tlačovej konferencii informovala, že jej za pravdu dal aj prokurátor.
Platforma v januári a vo februári požiadala Generálnu prokuratúru (GP) SR, aby preverila súlad nominácie Grutku a Tomičovej s podmienkou minimálne päťročnej praxe v oblasti kultúry, ktorú od kandidátov na členov Rady FPU vyžaduje zákon.
„Podľa verejne dostupných informácií táto podmienka nebola splnená a prokurátor naše argumenty uznal, 1. apríla podal protest proti opatreniam ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej (nominantka SNS) a menovaniu oboch členov rady,“ informoval na tlačovej konferencii právnik Michal Lipták, ktorý spolupracuje s platformou Otvorená kultúra.
GP potvrdila podanie protestov. „Boli podané z dôvodu nepredloženia zákonom o fonde na podporu umenia vyžadovaných podkladov preukazujúcich podmienku najmenej päťročnej odbornej praxe v oblasti umenia, kultúry alebo kreatívneho priemyslu,“ uviedla hovorkyňa GP Zuzana Drobová.
„Ministerke od 1. apríla plynie 30-dňová lehota, aby sa s protestom vysporiadala. Buď mu vyhovie a oboch členov odvolá, alebo nevyhovie a v tom prípade má prokurátor možnosť podať žalobu na súd,“ uviedol Lipták.
Zároveň oznámil, že Otvorená kultúra podala ďalší podnet na nesúlad menovania člena Rady FPU so zákonnými podmienkami - týka sa menovania Branislava Trégera, ktorý má zastupovať v rade samosprávy.
„Okrem toho, že ani on nespĺňa podmienku odbornej päťročnej praxe v kultúre, porušuje explicitnú podmienku danú zákonom, že funkcia člena rady nie je zlučiteľná s funkciou primátora či starostu, pán Tréger je primátor Liptovského Hrádku,“ vysvetlil Lipták.
Na tlačovej konferencii rečníci zároveň opätovne kritizovali nielen samotné kreovanie rady po zmene zákona o FPU, ale aj spôsob schvaľovania dotácií. Rada, ktorá má podľa zákona v súčasnosti definitívne slovo pri prideľovaní dotácií, podľa nich neprimerane zasahuje do odborných rozhodnutí komisií.
Upozornili, že problém vytvára aj oneskorenie schvaľovacieho procesu, ktoré dostáva do neistoty žiadateľov, v tomto prípade poukázali na prípady najmä v programe podpory folklórnych podujatí.
List od generálneho prokurátora bol pre ministerku kultúry Martinu Šimkovičovú (nom. SNS) veľkým prekvapením.
„Pátrali sme na ministerstve kultúry, či sa vôbec niečo také v histórii udialo a išli sme do histórie desiatich rokov. Nič podobné sa v histórii neudialo. Ak by niekto nespĺňal požiadavky, tak by nebol menovaný do funkcie,“ uviedla ministerka na tlačovej konferencii.
Dodala, že majú všetko k dispozícii, no protest GP SR bol podľa nej prekvapením, keďže za desať rokov sa niečo také nestalo. Zdôraznila, že na to budú reagovať.
„Môžeme sa aj súdiť,“ pripustila a pripomenula, že v súčasnosti majú dve možnosti. Jednou z nich je odvolanie, a tou druhou súd. „A keďže máme všetky náležité požiadavky splnené na sto percent, tak sa budeme súdiť,“ uviedla. Na otázku, prečo nezverejnia Grutkov životopis, ak majú splnené všetky požiadavky, ministerka odpovedala, že „chránime toho človeka“.
„Dával som to štandardným spôsobom, tak ako to dávali kolegovia predo mnou za dobu desať rokov. Takisto, ako to dávajú odborné komisie. V mojom prípade to pánovi prokurátorovi nestačilo a ja sa len pýtam, prečo sa nepreverovali potom aj tí ľudia dozadu za obdobie desiatich rokov, ktorí majú rovnaké štandardné životopisy a všetky ostatné náležitosti, tak, ako som to dal ja," vyjadril sa samotný Grutka k svojej praxi.