SME

Komiks, hry a popkultúra neomrzeli: Pražský Comic-Con navštívili tisíce ľudí a rekordný počet celebrít

Rozprávali sme sa aj s profesorom z Harryho Pottera.

Pražský festival navštevujú tisíce fanúšikov komiksov či fantasy.Pražský festival navštevujú tisíce fanúšikov komiksov či fantasy. (Zdroj: Comic-Con Prague)

PRAHA. Britský herec Warwick Davis je vysoký iba asi meter, ale na tohtoročnom festivale popkultúry Comic-Con v Prahe patrí medzi najväčšie hviezdy. Hral v dvoch významných filmoch, ktoré ku comic-conom po celom svete neoddeliteľne patria. Stvárnil „medvedíka“ Wicketa v Hviezdnych vojnách aj profesora Filiusa Flitwicka v sérii Harryho Pottera.

Po kongresovom centre O2 Universum sa preháňa na svojom malom skútri, zastaví sa pri tvorcoch a obdivuje honosný model pevnosti z fantazijného sveta.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Davis z Harryho Pottera: Je to únik z reality

„Fanúšikovia sú tu úžasní. Užívam si pohľad na všetky tieto veci, ako je Svet Warcraft, ako sa tu tvorí, maľuje. Ja sám to nedokážem, nie je to pre mňa, ale pozerať sa na to milujem. Vidieť všetky tie malé figúrky a veci. Ľudia majú z toho veľkú radosť a to je skvelé. Najmä v čase, keď je všetko tak elektronické a založené na obrazovkách,“ hovorí pre SME Davis.

SkryťVypnúť reklamu

„Všetky filmy, na ktorých som sa podieľal, boli sci-fi či fantasy. A prečo chodíme do kina? Aby nám pripomínalo, čo sa vo svete deje? To nechcete. Je to svet, z ktorého chcete uniknúť niekam inam,“ dodáva jedným dychom.

Dozaista tým vystihol pocity mnohých návštevníkov Comic-Conu, ktorí sa tu zišli už šiestykrát. Ich počet presiahol 23-tisíc, ale minuloročný rekord 27-tisíc neprekonal. Čo však organizátori prekonali, bol počet hostí, ktorí na festival prišli.

Okrem známych hercov medzinárodného aj českého formátu sú to aj tvorcovia ako napríklad spisovatelia či kresliči komiksov.

A návštevníci im nesekundujú, sú aktívnymi účastníkmi. Spiderman prebehne okolo, nechýbajú Avengers, za nimi postavy zo Star Wars, aby ich vystriedali azda všetky školy zo sérií Harryho Pottera. Sú to cosplayeri, pre ktorých je Comi-Con vrcholným podujatím.

SkryťVypnúť reklamu

Návštevníci, oblečení v kostýmoch postáv z komiksov, sci-fi, fantasy filmov, anime, televíznych seriálov či hororov, neprišli iba z Prahy alebo Česka, rastie aj počet fanúšikov z okolitých krajín – Poľska, Nemecka, Rakúska, ale aj zo Slovenska.

Cosplayeri strávia výrobou kostýmov dlhé hodiny, tí najlepší desiatky a niekedy aj viac ako sto hodín. Začiatočníci si ho mohli vyrobiť aj na workshope priamo na festivale.

No to sa z hľadiska času stále nechytá na obrovský model ježka Sonica a zlého vedca Dr. Eggmana z populárnej hry a filmu. Lego bolo postavené z takmer 400-tisíc kociek, vážilo bezmála tonu a českým technikom a dizajnérom trvalo 1450 hodín ho postaviť.

Bower zo Stranger Things o vlastných démonoch

Filmové štúdiá a streamovacie služby sú partnermi aj tento rok – Disney a Max, napokon popkultúra je aj o biznise. Jedna z najväčších hviezd festivalu pochádza tento rok z Netflixu – z druhej najsledovanejšej televíznej série v histórii, Stranger Things.

SkryťVypnúť reklamu

Jamie Campbell Bower v seriáli stvárnil hlavného zlého hrdinu, Vecnu – dospelého a transformovaného Henryho Creela. Nanesenie masky Vecny na Bowera trvalo pri nakrúcaní niekedy aj osem hodín. Stranger Things bolo za najlepšie masky trikrát nominované na televíznu cenu Emmy.

A herec a hudobník Campbell Bower možno nemá pohnutý príbeh ako Creel vo fantazijnom svete, ale nemenej zaujímavý v tom reálnom. Pre SME sa rozrozpráva aj o svojich démonoch, boji so závislosťou a o mentálnom zdraví.

„Myslím, že cesta každého je jeho vlastná. Môžem hovoriť len o svojej vlastnej ceste a o tom, aký chcem byť. Som otvorený, ale zdieľam len tie časti svojho života, o ktorých môžem hovoriť a kde sa cítim komfortne. Dúfam, že to môže niekoho osloviť, dodať silu a nádej,“ hovorí.

SkryťVypnúť reklamu

Práve tento rok a v približne v čase pražského Comic-Conu je to desať rokov, čo sa Bower nedotkol alkoholu.

„Zlomových momentov bolo niekoľko a ako čas plynie, niektoré zdieľam. Tie momenty sú veľmi osobné a som veľmi vďačný za to, kde som dnes. Nie je to len vďaka mojej vôli, je to aj vďaka pomoci mnohých ľudí,“ dodáva.

Aj filmové a seriálové legendy: Franco Nero a Lorenzo Lamas

Festivaly tohto typu lákajú rôznorodé vekové kategórie. Od najmladšej generácie Alfa cez generáciu Z, mileniálov až po vyšší stredný vek. Aj tento rok organizátori cielili nielen na mladú generáciu, ale aj na nižšie ročníky. Nostalgia bola teda hmatateľná. Jej najprestížnejšími zástupcami bol Franco Nero a Lorenzo Lamas.

Franco Nero je nezabudnuteľná hviezda westernu Django, nominovaný bol na Zlatý glóbus za fantasy film Camelot (1967), ale aj na Zlatú malinu za horor Pápežov exorcista (2023).

SkryťVypnúť reklamu

„Pýtali sa ma, či môžem prísť, a keďže milujem Prahu, v minulosti som tu nakrúcal niekoľko filmov a vždy som mal úžasné skúsenosti, tak som sa rozhodol prísť. Bol víkend, mal som voľno a povedal som si, prečo nie? Je tu krásne. Je tu veľa mladých ľudí a perfektná atmosféra,“ povedal SME Nero.

Pri slávnostnom otvorení festivalu, hrdina, aj na Slovensku populárneho seriálu Odpadlík, Lorenzo Lamas prišiel presne ako z televízneho seriálu – na motorke.

„Je to tu iné než moje typické vystúpenia. Všetko je tu veľmi organizované, to sa mi páči. Autogramiády, fotografovanie a stretnutia s fanúšikmi. Deň je náročný, pretože je tu veľa pohybu sem a tam. Ale je to dobre urobené, pretože ľudia majú možnosť vidieť nás rôznymi spôsobmi, napríklad na diskusných paneloch na pódiu,“ povedal pre SME Lamas.

SkryťVypnúť reklamu

Fotografovanie, autogramy a organizované stretnutia sú pre organizátorov zdrojom príjmu – za jednu fotografiu návštevník zaplatí od niečo málo eur až po stovku. No fanúšikovia sa vynašli, a keď Lamas nebol priamo na výstavisku a podarilo sa im ho stretnúť, s radosťou podpisoval karty aj na ulici.

Comic-cony ako biznis

A hoci v Spojených štátoch už niektoré štúdia organizujú aj vlastné podujatia pre fanúšikov, nezdá sa, že by to tým globálnejším nejako škodilo. Podľa analytickej spoločnosti Wise Guy Reports, pred dvomi rokmi sa tržby svetových comic-conov odhadovali na 1,67 miliardy dolárov a do desiatich rokov by odhadovo mohli narásť na 2,5 miliardy.

Originálny Comic-Con v kalifornskom San Diegu pritom v roku 1970 pritiahol len 300 ľudí. Dnes ich je 135-tisíc a číslo nerastie iba preto, lebo sa ich tam viac už jednoducho nezmestí. V roku 2023 generoval podľa ComicsBeat tržby 161,1 milióna dolárov. Každý návštevník na ňom minul bezmála 1200 dolárov.

SkryťVypnúť reklamu

No a keď fanúšikovia domíňajú cez deň peniaze na tento únik z reality, môžu si zatancovať na otváracej párty. Keď Marek Novotný a Tomáš Koudelka z ČVUT za burácania transformujú hudbu na elektrinu a blesku, dav je v tranze.

A do toho všetkého im hrá aj ďalšia hviezda tohtoročného festivalu Kristian Nairn, dídžej, ale aj predstaviteľ Hodora v Game of Thrones z Maxu. Mimochodom, keď už mali aj seriálovú dvojku – tak Hra o tróny je najsledovanejší seriál v histórii televíznej produkcie.

Keď sa v nedeľu 13. apríla večer po troch dňoch brány Comic-Conu zavrú, môžu začať rozmýšľať o budúcom rok. Pražský festival sa uskutoční 13. až 15. marca 2026.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Osem tipov, kam cestovať počas sviatku na konci augusta
  2. Ideálny čas na pohyb a dokonalú regeneráciu
  3. Hodnotenie profesionála: Maldivy si užijete i s nižším rozpočtom
  4. Bývanie v centre Bratislavy? Kúpa sa oplatí viac ako prenájom
  5. Operácia očí je riešením pre každú profesiu
  6. Majster cukrár radí: Tento dezert dodá každej letnej párty šťavu
  7. Private equity fondy priťahujú čoraz viac slovenských investorov
  8. S tanečnicou Katarínou Jakeš na výlete v Košiciach
  1. Ideálny čas na pohyb a dokonalú regeneráciu
  2. Osem tipov, kam cestovať počas sviatku na konci augusta
  3. Aplikácia Otvorené drevo potvrdzuje transparentnosť LESY SR
  4. Drevo pod kontrolou: Ako technológia RFID mení vývoz drevnej hmo
  5. Hodnotenie profesionála: Maldivy si užijete i s nižším rozpočtom
  6. Bývanie v centre Bratislavy? Kúpa sa oplatí viac ako prenájom
  7. Operácia očí je riešením pre každú profesiu
  8. Private equity fondy menia budúcnosť rodinného podnikania
  1. Majster cukrár radí: Tento dezert dodá každej letnej párty šťavu 14 635
  2. Bývanie v centre Bratislavy? Kúpa sa oplatí viac ako prenájom 9 117
  3. Osem tipov, kam cestovať počas sviatku na konci augusta 6 612
  4. Hodnotenie profesionála: Maldivy si užijete i s nižším rozpočtom 5 092
  5. Operácia očí je riešením pre každú profesiu 3 473
  6. S tanečnicou Katarínou Jakeš na výlete v Košiciach 2 604
  7. Hodnotenie profesionála: Hotely na Zakynthose prekvapia detailmi 2 155
  8. Private equity fondy priťahujú čoraz viac slovenských investorov 1 705
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto

Izrael má právo na obranu, no dnes pácha v Gaze genocídu.


111
Americký prezident Donald Trump a šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová si podávajú ruky počas stretnutia v škótskom Turnberry.

Clá pre vývozy EÚ do USA budú vo výške 15 percent.


TASR a 1 ďalší 65

Novinky zo slovenskej dezinformačnej scény.


10

Belgičan triumfoval na Elyzejských poliach druhýkrát v kariére.


a 1 ďalší 17
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (13. - 19.6.1925)
  2. Eva Gallova: Vyšetrovanie podozrivej smrti slávneho maliara Raffaela Santi a druhý raz bol slávnostne pochovaný
  3. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  4. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  5. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  6. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  7. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  8. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  1. Jaroslav Liptak: Kto stojí za 708 firmami? Robert Fico? Nie... hádajte znova. Kto je pani Ficová? 32 477
  2. Ivo Nesrovnal: Matúš, vďaka za pozvanie, ale pod toto sa nepodpíšem. Ad električka v Petržalke. 30 172
  3. Martin Sukupčák: Ako jeden primátor "urbanizuje" mesto L. Mikuláš 13 304
  4. Jozef Mačo: Nelegálne skládky odpadu pri osadách nemajú odstraňovať obce. Nie že nemajú, nesmú. 10 903
  5. Daniel Guľaš: Drony nad Moskvou: Úderný zásah do ruskej ekonomiky 7 367
  6. Otilia Horrocks: Kto je tu vlastne podozrivý? Matovičovci, ktorí zverejnia mená — alebo tí, čo mlčia? 6 299
  7. Juraj Kumičák: Atrapa 6 293
  8. Oskar Kaman: Parkovacia politika Magistrátu zlyháva. 5 573
  1. Pavel Macko: Prečo rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom nikam nevedú?
  2. Marcel Rebro: Slováci dokážu závidieť polosirote rehabilitačný tábor a beznohému protézu
  3. Marcel Rebro: Kaliňákove tanky, Pearl Harbor a slovenský ministerský časostroj
  4. Marcel Rebro: Verím, že dobijeme dobrým ľuďom baterky
  5. Roman Kebísek: Štúr na Slovanskom zjazde r. 1848: Prioritou Slovanov nie je záchrana Rakúska
  6. Post Bellum SK: Priatelia-Maďari, ktorí zohrali kľúčovú rolu počas Nežnej revolúcie
  7. Radko Mačuha: Peter Pellegrini je prezidentom vojny.
  8. Marcel Rebro: Za každým padlým hrdinom zostala stolička pri stole. A často aj dieťa, ktoré stratilo otca
SkryťZatvoriť reklamu