SME

Nakrúcajú o Beatles, Madonna píše scenár o vlastnom živote. Úspech Bohemian Rhapsody nakopol Hollywood

Povráva sa aj o sfilmovaní príbehov Franka Sinatru či Bee Gees.

Rami Malek ako Freddie Mercury vo filme Bohemian Rhapsody.Rami Malek ako Freddie Mercury vo filme Bohemian Rhapsody. (Zdroj: CinemArt SK)

Chválili sa štadiónovými koncertmi. Zbožňovali davy a vedeli s nimi pracovať. Vynikal v tom najmä ich spevák – Freddie Mercury. Aj vďaka tomu sa stala britská skupina Queen legendou. A keď o nej nakrúcali film Bohemian Rhapsody (2018), dali si záležať na tom, aby aj on oslovil davy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Takýto prístup je však dvojsečnou zbraňou. Výsledok totiž môže byť nápadne „vyžehlený“, prikrášľujúci tých, o ktorých rozpráva a ktorých chce skôr oslavne pripomenúť, aby upevnil ich kult, než vypovedať bez okolkov všetko, čím si prešli. Teda aj to, čo by mohlo divákov znechutiť, zmiasť, ukázať im nepríjemnú stranu preverených mýtov.

SkryťVypnúť reklamu

Bohemian Rhapsody je takýto príklad filmu. Že hral publiku na ruku, potvrdzuje aj jeho návštevnosť. Utŕžil celosvetovo viac ako 900 miliónov dolárov, čo z neho robí najúspešnejší životopisný film o hudobnej legende. Navyše získal štyroch Oscarov a jeden sa ušiel aj predstaviteľovi hlavnej úlohy Ramimu Malekovi.

Nečudo, že si v Hollywoode povedali, že toto je cesta, ktorou sa oplatí ísť - treba nakrúcať filmy o hudobných legendách. V posledných rokoch ich pribudlo požehnane. A potvrdzujú, aká je to náročná a v mnohom nevďačná disciplína.

Kráľovná musí zachovať dekórum

Nie všetky filmy sa podarilo vytvoriť tak, že svojou výnimočnosťou kopírujú výnimočnosť hudobníkov, o ktorých hovoria. Alebo že sa tomu aspoň približujú. Tvorcom Bohemian Rhapsody sa to nepodarilo. Film zľahčuje ťažkosti, ktorými si skupina prechádzala, obracia ich na žartovné šarvátky alebo ich prezentuje s pubertálne hrdinskou teatrálnosťou.

SkryťVypnúť reklamu

Tvorcovia len s elegantnou náznakovosťou hovoria o extrémoch z kategórie sex – drogy – rokenrol. Sústreďujú sa na príbehovú linku Freddieho a ostatní členovia slávnej štvorky sú niekedy len v pozícii detinsky pôsobiacich sekundantov.

Queen portrétujú ako rodinu a Freddieho príbeh je vlastne príbehom návratu strateného člena rodiny, kde sa objaví nejedno melodramatické klišé. Hlavne že si tvorcovia dali záležať na tom, aby sa všetci štyria hereckí predstavitelia čo najviac podobali na svoje reálne predobrazy.

Bohemian Rhapsody určite nie je zle nakrútený film, ale niečo s ním nie je v poriadku, keď mnohí kritici ospevujú najmä jeho poslednú dvadsaťminútovku. Teda časť, ktorá verne (a naozaj obdivuhodne) rekonštruuje vystúpenie kapely na pamätnom dobročinnom koncerte Live Aid v roku 1985.

SkryťVypnúť reklamu

Za filmom cítiť vplyv gitaristu skupiny Briana Maya a bubeníka Rogera Taylora, ktorí naďalej živia značku Queen a starajú sa o to, aby sa jej darilo.

A zdá sa, že Bohemian Rhapsody bol horúcim zemiakom aj z režisérskeho pohľadu, lebo pri nakrúcaní sa vystriedal Bryan Singer s Dexterom Fletcherom.

Jeden túži po objatí, druhý rozdáva rany

Práve druhý menovaný režisér stojí aj za snímkou Rocketman (2019), tentoraz o Eltonovi Johnovi. Fletcher bol v tomto prípade otvorenejší prinajmenšom v zobrazení spevákovho výstredného života spojeného s alkoholom a drogami. Koniec-koncov, rozprávanie príbehu rámcuje Eltonovou spoveďou na skupinovej terapii alkoholikov.

Fletcher použil aj zopár muzikálových prvkov a zábavných hyperbol, ale inak je tu životná dráha Eltona Johna zobrazená podobne ako v Bohemian Rhapsody, len s väčším dôrazom na rodinné pozadie speváka, kde nenachádzal dostatok lásky. Freddie hľadal v Bohemian Rhapsody skutočnú partnerskú lásku a Elton alias Rocketman túžil celú dobu po objatí.

SkryťVypnúť reklamu

Osamelosť výnimočných hrá v prípade filmov tohto typu dôležitú úlohu.

Legendárneho britského speváka a klaviristu si zahral Taron Egerton a nemožno ho označiť za zlú voľbu, hoci bol niekedy v snahe napodobniť Eltonov spev úsmevne nepresvedčivý. Ktovie, ako by úlohu zvládol Justin Timberlake, o ktorom sa istý čas uvažovalo.

Herecky zdatnejší ako Egerton je s určitosťou Timothée Chalamet, aktuálne azda najväčšia herecká hviezda mladej generácie, ktorému zverili úlohu Boba Dylana v snímke Úplne neznámy. Tá sa tento rok uchádzala o Oscara až s ôsmimi nomináciami (vrátane ceny pre Chalameta), ale vyšla naprázdno.

Chalamet utiahne film v charakterovej kresbe Dylana aj v jeho speváckom stvárnení. A to Dylan určite nie je ten typ, ktorého by si človek poľahky zamiloval a chcel ho mať neprestajne po boku. Má však silnú charizmu, ktorú pomáha budovať aj jeho čudáctvo a tvorivý zápal. Texty jeho pesničiek treba počúvať a význam jeho skladieb nepodkopáva ani surový či nepresný spevácky prejav.

SkryťVypnúť reklamu

To všetko sa Chalametovi darí sprostredkovať.

Do karát mu hrá aj to, že režisér James Mangold rozpráva o Dylanovi sústredene, bez množstva odstredivých motívov a rozptyľujúcich manierov. Dá sa označiť za klasické, ale vďaka Chalametovi, hudbe a dobre vykreslenému dobovému kontextu udržiava s divákom trvalé puto, nielen chvíľkový kontakt založený na vydarenejších situáciách.

Treba však podotknúť, že film sa nevenuje celej Dylanovej kariére, ktorá má viac než šesť desaťročí. Zachytáva len počiatočné obdobie jeho pôsobenia a viaže sa na prvú polovicu 60. rokov minulého storočia.

Mangold je skúsený remeselník a príbeh jednej hudobnej legendy si už vyskúšal. Pred dvadsiatimi rokmi nakrútil film Walk the Line, ktorý sa venoval Johnnymu Cashovi. Jeho postava nechýba ani v dylanovke Úplne neznámy.

SkryťVypnúť reklamu

Energický Elvis a divoká opica

K tým vydarenejším zástupcom tejto kategórie filmov patria aj tituly Better Man: Robbie Williams (2024) a Elvis (2022). Kým predchádzajúca trojica spomenutých snímok bola viac-menej štandardná, v prípade tejto dvojice sa tvorcovia odhodlali pre viac inakosti.

Bohemian Rhapsody sa horúčkovito snažila presvedčiť diváka o podobnosti so skutočnosťou najmä cez podobnosť hercov s hudobníkmi. Tvorcovia filmu Better Man sa na také čosi úplne vykašľali a hrdinovi dali tvár opice. V príbehu mala zastupovať Robbieho Williamsa a prechádzať jeho životnými peripetiami od detstva cez účasť v populárnej chlapčenskej skupine Take That až po úspešnú sólovú kariéru.

Je to odvážny koncept, ale napočudovanie funguje. Triková opica Robbie má dostatočnú výrazovosť a keď sa skokom do hudobného biznisu stáva tak trochu jeho obeťou, pôsobí to vďaka tomu divokejšie a drzejšie. Neznamená to zároveň, že je to jediná poloha, ktorú dokáže sprostredkovať.

SkryťVypnúť reklamu

Režisér Michael Gracey má navyše slušný zmysel pre dynamiku, hoci stopáž filmu prestrelil a nevyužil ju ideálne.

S opičím konceptom sa zmieril aj samotný Robbie Williams a v rozhovore pre SME uviedol: „Celý život som sa cítil ako opica, najdrzejšia opica.“

Lenže tento koncept nezabral z komerčného hľadiska. Diváci síce počuli Williamsov hlas, ale zrejme by radi videli aj Williamsovu tvár, respektíve tvár herca, ktorý by ho stvárňoval. Better Man v tomto smere isto nenaplnil očakávania.

O Elvisovi Presleym nakrútil film Baz Luhrmann, povestný mimoriadnym zmyslom pre dynamiku obrazovo-hudobného rozprávania. Jeho Elvis (2022) je v tomto smere oveľa výstrednejší ako ostatné snímky, Luhrmannova štylizácia ponúka množstvo podnetov a vytvára energický prúd, ktorému sa dá len ťažko ubrániť.

SkryťVypnúť reklamu

Režisér pracuje neortodoxne aj s hudbou, keď napríklad na dokreslenie atmosféry miesta používa moderné pesničky, ktoré ďaleko predbiehajú elvisovské obdobie. Je to jeden z balíka dôvodov, ktoré robia Luhrmannov film osobitým.

Lenže aj Elvis na Oscaroch pohorel. O cenu sa síce uchádzal s ôsmimi nomináciami, ale nezískal žiadnu. Platí to aj o hereckom predstaviteľovi hlavnej úlohy Austinovi Butlerovi.

Je to však jeden z vydarenejších filmov o hudobnej hviezde a v jeho tieni ostáva viacero biografických filmov posledného obdobia. Napríklad ten o Whitney Houstonovej s názvom I Wanna Dance With Somebody. A kdesi úplne v sivej zóne zabudnuteľných sú snímky o Bobovi Marleym One Love (r. Reinaldo Marcus Green) či Amy Winehouse – Back to Black (r. Sam Taylor-Johnson).

SkryťVypnúť reklamu

Príde kráľ popu aj Boss

Roztrhnuté vrece s filmovými životopismi hudobných legiend sa však hneď len tak nevyprázdni. A na scénu sa chystajú hviezdy silného kalibru.

Už v októbri tohto roka má do kín prísť hraný film o Michaelovi Jacksonovi. Na jednej strane to bol kráľ popu, ktorý nemal v 80. rokoch 20. storočia konkurenciu, na druhej strane to bol záhadný, čudácky človek, ktorý akoby prichádzal z inej dimenzie. A kredit mu ničili obvinenia zo sexuálneho zneužívania detí.

Bude zaujímavé sledovať, ako takúto osobnosť uchopí režisér Antoine Fuqua. Nielen preto, že Fuqua sa doteraz špecializoval na filmy z kategórie akčných, ale práve pre komplikovanosť hrdinu a témy snímky Michael. Legendárneho speváka, ktorý zomrel v roku 2009 ako 50-ročný, si vo filme zahrá jeho synovec Jaafar Jackson. No a spevákova rodina musela projekt aj odobriť, čo môže mať na jeho výslednú podobu nemalý vplyv.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Vraj fyzicky a emocionálne zneužíval svoje partnerky. Film o Princeovi dostal stopku Čítajte 

Tento rok sa chystá aj film o ďalšej hudobnej ikone, tentoraz z oblasti rocku – Bruceovi Springsteenovi. Projekt s názvom Deliver Me from Nowhere vzal do rúk režisér Scott Cooper, ktorý stojí napríklad za filmom Zmätok v duši (2009, Oscar pre Jeffa Bridgesa a za najlepšiu pieseň).

Príbeh sa má odohrávať začiatkom 80. rokov minulého storočia, v čase príprav a nahrávania Springsteenovho pamätného albumu Nebraska. V úlohe Bossa sa predstaví Jeremy Allen White, známy predovšetkým zo seriálu Medveď.

Svoj príspevok do zoznamu filmov o hudobných legendách bude mať aj Slovensko. Režisér Peter Bebjak vyšle v lete do kín svojho Duchoňa.

Madonna píše scenár a Beatles to roztočia

Povráva sa aj o sfilmovaní príbehov ďalších zvučných mien – napríklad Franka Sinatru (mal by sa ho ujať režisér Martin Scorsese), Janis Joplinovej, Billyho Joela, skupín Bee Gees či Kiss. A scenár k filmu o svojom živote si už dlhšie pripravuje Madonna.

SkryťVypnúť reklamu

Azda najväčšie očakávania však vzbudzuje veľký projekt venovaný legendárnej liverpoolskej štvorici The Beatles. Pre oscarového režiséra Sama Mendesa (Americká krása, Núdzový východ, bondovky Skyfall a Spectre), ktorý si toho už preskákal veľa, pôjde o najväčšiu výzvu kariéry. Vzniknúť totiž majú až štyri filmy, pričom každý z nich sa má sústreďovať na jedného z členov Beatles.

Súvisiaci článok Je ešte možná masová hystéria? Ak má niečo dostať ľudí von, musí to byť väčšie ako Ježiš Čítajte 

Všetky detaily projektu ešte nie sú známe. V prípade hereckého obsadenia sa hovorí o Paulovi Mescalovi ako Paulovi McCartneym, Barrym Keoghanovi ako Ringovi Starrovi, Harris Dickinson by mohol stvárniť Johna Lennona a Joseph Quinn zase Georgea Harrisona.

Projekt si však vyžiada ešte veľa času, premiéra je plánovaná až na jar 2028. Ostáva len dúfať, že ju nič nezastaví. Svet filmového priemyslu je totiž nevyspytateľný a stávajú sa v ňom aj také veci, aké sa stali dokumentárnemu seriálu o Princeovi. Netflix vyhlásil, že ho nezverejní. Dôvodom sú námietky spevákových dedičov. Podľa nich by seriál mohol uškodiť Princeovej povesti, lebo obsahuje aj také stránky jeho osobnosti, ktoré by fanúšikovia radšej nevideli.

Madonna

Madonna.

Hra pre budúcu sezónu ešte nie je vybraná.


TASR
Madonna počas koncertu na pláž Copacabana v Riu de Janeiro.

Išlo o poslednú zastávku jej svetového turné "The Celebration Tour".


TASR 3
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 12 670
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 314
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 4 959
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 3 503
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 185
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 404
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 2 177
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 038
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Eva Gallova: Vyšetrovanie podozrivej smrti slávneho maliara Raffaela Santi a druhý raz bol slávnostne pochovaný
  2. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  3. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  4. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  5. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  6. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  7. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  8. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  1. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 28 629
  2. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry minulo 170 000 eur na neexistujúce múzeum 26 608
  3. Věra Tepličková: Zdá sa, že Slovensko zasa príde o jednu úžasnú, krásnu a múdru ženu 14 988
  4. Jozef Ivan: Nasledujúcimi riadkami asi rozprúdim diskusiu, ale o to mi ide 9 465
  5. Ján Valchár: O Otíkovi Rákosníkovi v Bielom dome a žuvačke vo Vatikáne 4 363
  6. Ján Šeďo: Tatranské železnice opätovne prekvapujú, alebo ani nie ? 3 784
  7. Dominik Sumbal: Ficove opatrenia vedú Slovensko do špirály ekonomického úpadku. Riešenia existujú – a volajú sa zodpovednosť a zdravý rozum. 3 732
  8. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 3 676
  1. Radko Mačuha: Bombic začal verbálne útočiť na Fica. ( pozor vulgarizmy)
  2. Věra Tepličková: Zdá sa, že Slovensko zasa príde o jednu úžasnú, krásnu a múdru ženu
  3. Věra Tepličková: Už aj ty... Kéry?
  4. INESS: Cena zamestnanca opäť narástla
  5. Radko Mačuha: Si herec, či politik?
  6. Tupou Ceruzou: Pápež František
  7. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  8. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
SkryťZatvoriť reklamu