SME

Lorde sa vrátila. Za sprievodu fanúšikov aj polície

Po štyroch rokoch vydala novú pesničku.

Speváčka Lorde predstavila novú skladbu. Takmer jej v tom zabránila polícia. Speváčka Lorde predstavila novú skladbu. Takmer jej v tom zabránila polícia. (Zdroj: SITA/Evan Agostini/Invision/AP)

Dnes večer o siedmej, napísala novozélandská speváčka Lorde k fotke newyorského Washington Square parku. Keďže začiatkom mesiaca pridala z parku video s úryvkom jej novej piesne What Was That, pre svojich fanúšikov a fanúšičky nemusela spresňovať, kam majú na jej pozvanie prísť.

V parku sa stretli stovky mladých ľudí, niet sa čomu čudovať: speváčka mala predstaviť prvú skladbu po štyroch rokoch od posledného albumu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Ak by neprišla, znamenalo by to, že leto ešte neprišlo,“ povedala jedna fanúšička pre The New York Times. Ľudia liezli po stromoch, obkolesili fontánu, mali pripravené telefóny a očakávali speváčku s jej malým koncertom.

SkryťVypnúť reklamu

O zvyšok dramaturgie sa postarala newyorská polícia.

Bez povolenia žiadny koncert

Žiadny marketing v podobe oznámenia dátumu, kedy zverejní skladbu, či rozhovorov v tolkšou alebo ukážky klipu. Promo zobrala Lorde do vlastných rúk aj so všetkými rizikami.

Krátko pred siedmou večer 22. apríla ale zverejnila na instagrame oznámenie, že plánované vystúpenie sa neuskutoční. „Polícia akciu ruší,“ napísala. „Som naozaj ohromená, koľkí z vás prišli! No hovoria mi, že sa musíte rozísť... Veľmi ma to mrzí.“

Súvisiaci článok Ikony rôznych generácií aj žánrov. Na Ostrov slobody prídu Charli XCX, Asap Rocky či Nelly Furtado Čítajte 

Hovorkyňa mestského oddelenia parkov a rekreácie pre The New York Times potvrdila, že mesto vystúpenie zrušilo.

Na koncert v parku v New Yorku je totiž potrebné mať povolenie na ozvučenie aj povolenie od parkov. A Lorde nemala ani jedno z toho.

Bola to scéna, ktorá by sa hodila do hocakého indie filmu. Lenže namiesto herečky to bola skutočná Lorde, a namiesto kamery množstvo mobilov, ktoré zachytili, ako do parku prišla polícia a podujatie prerušila.

SkryťVypnúť reklamu

Niečo podobné sa stalo aj spevákovi Edovi Sheeranovi. Jeho februárové pouličné vystúpenie v indickom meste Bangalúr prerušil policajt, ktorý mu odpojil káble. Sheeran musel svoje malé pódium opustiť a v záberoch publikovaných na sociálnych sieťach kričal, že má vybavené povolenie.

V prípade Lorde niektorí ľudia z parku odišli, no väčšina zostala aj po tom, ako ich cez sociálne siete požiadala, aby sa rozišli. Niektorí dúfali, že sa ešte objaví, iní si užívali príjemný večer. „Aj tak sa nikam neponáhľam. Tak sa tu trochu zdržím, kým sa dav nerozptýli a nebude ľahšie odísť," povedala fanúšička Alexa Hamilton.

Súvisiaci článok Slovenská porotkyňa prestížnych hudobných cien Grammy: Je náročné z „oceánu“ dobrej hudby vyčnievať Čítajte 

A hrala aj hudba. Čakanie na vystúpenie speváčky sa zmenilo na tanečný večierok oslavy jej diskografie. Večer bol pokojný, no bolo zrejmé, že ľudia sa nechystajú odísť dobrovoľne. Neskôr prišlo do parku poltucta policajtov, ktorých privítal hlasný prejav nesúhlasného bučania.

SkryťVypnúť reklamu

Tí, čo zostali v parku alebo sa zasa vrátili, boli napokon odmenení. Niečo po pol deviatej večer dorazila Lorde. Vystúpila na malú plošinu a bez zábran tancovala, zatiaľ čo z reproduktorov znela jej nová pieseň What Was That.

Lorde v pesničke reflektuje intenzívny pominuteľný vzťah, ktorý bol plný eufórie, no napokon skončil. Spomína na vášeň, následné sklamanie a v refréne sa pýta, čo to vlastne bolo.

Načítavam video...

Na vystúpenie priamo z kanalizácie

Kde však po celý čas bola? Zábery z jej vystúpenia použila Lorde vo videoklipe k pesničke. V ňom putuje po New Yorku rovno do parku a na vystúpenie vyšla priamo z kanalizácie.

Lorde nikdy nepatrila medzi popové hviezdy, od ktorých majú hudobní fanúšikovia bežné očakávania. Síce svojou tvorbou ovplyvnila Billie Eilishovej, Oliviu Rodrigovej či Gracie Abramsovej, no od začiatku šla na všetko inak.

SkryťVypnúť reklamu

Keď mala 16 rokov, spievala v skladbe Royals o tom, že nikdy nebude patriť ku kráľom, no napriek tomu so svojím debutovým albumom Pure Heroine o mladosti a odcudzení získala dve ceny Grammy: za pieseň roka a najlepší popový sólový výkon.

S albumom sa vtedy dostala na prvé miesto v americkom rebríčku Billboard Hot 100, čím sa zaradila k najmladším sólovým interpretkám, ktorým sa niečo podobné podarilo.

Aj keď posledné štyri roky nevydala nič vlastné, vlani sa pripomenula na spoločnej skladbe so speváčkou Charli XCX, ktorá patrí medzi najvýraznejšie osobnosti súčasného popu. Spoluprácou prekvapili hudobný svet.

Obe speváčky sú si podobné: začali tvoriť v mladom veku, prerazili svojimi hitmi no ich vzťah bol dlho zahalený napätím a údajnou nevraživosťou. To sa však zmenilo.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

Neistota, závisť a zmätok

Charli vydala minulý rok na úspešnom albume Brat skladbu Girl, So Confusing, v ktorej opisovala komplikovaný vzťah s nemenovanou kolegyňou z hudobnej branže. Fanúšikovia rýchlo identifikovali Lorde ako možnú adresátku týchto slov.

Charli v nej opisuje neistotu, závisť a zmätok, ktoré pociťovala v súvislosti s ich vzťahom: „Niekedy si myslím, že ma možno nenávidíš, niekedy si myslím, že možno ja nenávidím teba, možno chceš byť mnou.“​

Tiež narážala na to, ako ich verejnosť v mladosti často porovnávala: „Ľudia hovoria, že sme si podobné, hovoria, že máme rovnaké vlasy.“

Charli deň pred vydaním albumu poslala Lorde hlasovú správu, v ktorej priznala, že skladba je o nej. Lorde si však pieseň vypočula, skôr než správu dostala, a okamžite reagovala ospravedlnením a návrhom na spoluprácu. Tak vznikol remix The Girl, So Confusing Version With Lorde, v ktorom obe speváčky otvorene hovoria o svojich pocitoch, neistotách a vzájomnom nepochopení.

SkryťVypnúť reklamu

Lorde vo svojej časti skladby priznáva boj s poruchami príjmu potravy a pocitmi menejcennosti, zatiaľ čo Charli hovorí o žiarlivosti a túžbe po uznaní. Ich spoločná práca bola prijatá s nadšením a skladba sa stala jednou z najosobnejších popových piesní roka.​

Vrcholom ich zmierenia bolo spoločné vystúpenie na festivale Coachella pred týždňom, kde spolu predviedli túto skladbu pred tisíckami fanúšikov.

Načítavam video...

Opäť si získala pozornosť

Samotná Lorde je však známa minimalistickým a alternatívnym popovým štýlom, ktorý sa mení s každým albumom. V roku 2017 na albume Melodrama opísala rozchod tak dôsledne, že sa z neho stal konceptuálny príbeh na celý večer a stal sa klubovou eufóriou. A potom zmizla.

Namiesto tretieho albumu prišli dlhé prechádzky po plážach Nového Zélandu, rozlúčka s instagramom a listy pre fanúšikov, ktoré písala ako kamarátka zo strednej školy, ktorá občas pošle pohľadnicu z opačnej strany sveta. Keď v roku 2021 vydala album Solar Power, znelo to, ako keby sa rozhodla, že nebude popovou hviezdou, ale pesničkárkou. Zrazu prišla s prírodne ladeným, akustickým, introspektívnym albumom, ktorý viacerých zaskočil.

SkryťVypnúť reklamu

Hudobní kritici boli zmätení, niektorí fanúšikovia tiež. No Lorde sa zdala spokojná.

Teraz sa opäť vracia a s rovnakým zmätkom a po vlastnej ceste. Opatrne, mimo mainstreamovej pozornosti veľkých oznámení v podobe PR článkov, reklám a videí na instagrame. Akoby stále verila, že hudba sa najlepšie počúva hlavne s davom ľudí a nie cez algoritmus telefónov.

Tak ako pri skladbe Royals, kde spievala, že nikdy nebude patriť k tým „kráľovským v spoločnosti,“ a napokon ju vystrelila do výšin, aj predstavením novej skladby sa opäť postarala o to, že získala pozornosť verejnosti.

Dokonca aj médiá si nad udalosťou chvíľu lámali hlavu. Rolling Stone to nazval „tichým návratom“, a The New York Times sa pokúsil vystopovať, či Lorde porušila mestskú vyhlášku, alebo len nepísané pravidlo, že hudba má byť predsa veľká, hlučná a schválená úradmi.

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Osem tipov, kam cestovať počas sviatku na konci augusta
  2. Ideálny čas na pohyb a dokonalú regeneráciu
  3. Hodnotenie profesionála: Maldivy si užijete i s nižším rozpočtom
  4. Bývanie v centre Bratislavy? Kúpa sa oplatí viac ako prenájom
  5. Operácia očí je riešením pre každú profesiu
  6. Majster cukrár radí: Tento dezert dodá každej letnej párty šťavu
  7. Private equity fondy priťahujú čoraz viac slovenských investorov
  8. S tanečnicou Katarínou Jakeš na výlete v Košiciach
  1. Ideálny čas na pohyb a dokonalú regeneráciu
  2. Osem tipov, kam cestovať počas sviatku na konci augusta
  3. Aplikácia Otvorené drevo potvrdzuje transparentnosť LESY SR
  4. Drevo pod kontrolou: Ako technológia RFID mení vývoz drevnej hmo
  5. Hodnotenie profesionála: Maldivy si užijete i s nižším rozpočtom
  6. Bývanie v centre Bratislavy? Kúpa sa oplatí viac ako prenájom
  7. Operácia očí je riešením pre každú profesiu
  8. Private equity fondy menia budúcnosť rodinného podnikania
  1. Majster cukrár radí: Tento dezert dodá každej letnej párty šťavu 14 222
  2. Bývanie v centre Bratislavy? Kúpa sa oplatí viac ako prenájom 8 742
  3. Osem tipov, kam cestovať počas sviatku na konci augusta 5 434
  4. Hodnotenie profesionála: Maldivy si užijete i s nižším rozpočtom 4 889
  5. Operácia očí je riešením pre každú profesiu 3 286
  6. Hodnotenie profesionála: Hotely na Zakynthose prekvapia detailmi 2 849
  7. S tanečnicou Katarínou Jakeš na výlete v Košiciach 2 615
  8. Private equity fondy priťahujú čoraz viac slovenských investorov 1 593
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (13. - 19.6.1925)
  2. Eva Gallova: Vyšetrovanie podozrivej smrti slávneho maliara Raffaela Santi a druhý raz bol slávnostne pochovaný
  3. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  4. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  5. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  6. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  7. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  8. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  1. Ivo Nesrovnal: Matúš, vďaka za pozvanie, ale pod toto sa nepodpíšem. Ad električka v Petržalke. 28 906
  2. Martin Sukupčák: Ako jeden primátor "urbanizuje" mesto L. Mikuláš 12 443
  3. Jozef Mačo: Nelegálne skládky odpadu pri osadách nemajú odstraňovať obce. Nie že nemajú, nesmú. 10 773
  4. Ivan Čáni: Migaľ si svoje prvé a s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou aj posledné volebné obdobie užíva „naplno“. 7 879
  5. Juraj Kumičák: Atrapa 7 711
  6. Daniel Guľaš: Drony nad Moskvou: Úderný zásah do ruskej ekonomiky 7 132
  7. Jaroslav Liptak: Kto stojí za 708 firmami? Robert Fico? Nie... hádajte znova. Kto je pani Ficová? 7 123
  8. Otilia Horrocks: Kto je tu vlastne podozrivý? Matovičovci, ktorí zverejnia mená — alebo tí, čo mlčia? 6 153
  1. Marcel Rebro: Slováci dokážu závidieť polosirote rehabilitačný tábor a beznohému protézu
  2. Marcel Rebro: Kaliňákove tanky, Pearl Harbor a slovenský ministerský časostroj
  3. Marcel Rebro: Verím, že dobijeme dobrým ľuďom baterky
  4. Roman Kebísek: Štúr na Slovanskom zjazde r. 1848: Prioritou Slovanov nie je záchrana Rakúska
  5. Post Bellum SK: Priatelia-Maďari, ktorí zohrali kľúčovú rolu počas Nežnej revolúcie
  6. Radko Mačuha: Peter Pellegrini je prezidentom vojny.
  7. Marcel Rebro: Za každým padlým hrdinom zostala stolička pri stole. A často aj dieťa, ktoré stratilo otca
  8. Marcel Rebro: Deti z Nikopola túžia po tábore. Autobusy však nejdú, vodiči majú strach z dronov
SkryťZatvoriť reklamu