BRATISLAVA. Novým umeleckým riaditeľom a šéfkurátorom zbierok Slovenskej národnej galérie (SNG) sa stal Martin Dostál.
Generálny riaditeľ SNG Juraj Králik označil jeho príchod za významný krok k pokračovaniu profesionálnej správy umeleckých zbierok a ochrane národného kultúrneho dedičstva.
„Som rád, že Martin Dostál sa stane súčasťou nového tímu, spoločne s ktorým je mojím prvoradým cieľom stabilizovať situáciu v galérii, pripraviť prvotriedne umelecké výstavy a vrátiť SNG kredibilitu doma aj v zahraničí,“ dodal Králik.
Dostál vyštudoval dejiny umenia na Filozofickej fakulte Karlovej univerzity i produkciu na Filmovej fakulte Akadémie múzických umení v Prahe, je takisto absolventom odboru súčasné umenie na Fakulte architektúry Technickej univerzity v Liberci.

„Je jedným z najznámejších českých kurátorov výstav moderného a súčasného umenia,“ upozornil Králik, pripomínajúc Dostálovu spoluprácu s významnými galériami v Českej republike i skúsenosti z pôsobenia v Nemecku, Rakúsku, Holandsku, Japonsku a v Číne.
V rokoch 2004 až 2006 bol Dostál riaditeľom Východočeskej galérie v Pardubiciach. Od roku 2021 je kurátorom Kunst haly v Liberci.
„Mojím cieľom je, aby sa SNG stala kultúrnou inštitúciou európskeho významu,“ povedal Dostál, známy okrem iného aj ako scenárista a režisér dokumentárnych i hraných filmov, podieľal sa napríklad na úspešnom filme Jízda.
Vedenie SNG v súčasnosti pracuje na novom výstavnom pláne, verejnosť chce o ňom informovať v krátkom čase.