SME

Hudba, ktorá nehovorí, kedy sa máme báť. V Hriešnikoch je však hlavnou postavou

Film Hriešnici sa stal trhákom aj vďaka hudbe.

Nečakaný filmový hit k 28. aprílu zarobil celosvetovo 168,7 miliónov dolárov, čím sa stal siedmym najziskovejším filmom roka.Nečakaný filmový hit k 28. aprílu zarobil celosvetovo 168,7 miliónov dolárov, čím sa stal siedmym najziskovejším filmom roka. (Zdroj: TASR/Warner Bros. Pictures via AP)

BRATISLAVA. Niektoré horory sa začínajú tichom, iné výkrikom. Filmom Hriešnici však znie hudba, ktorá je ako kliatba: posadne človeka svojou chytľavosťou a pravdivosťou. "Existujú legendy o ľuďoch s darom robiť hudbu takú pravdivú, že vyčarí duchov z minulosti a budúcnosti," hovorí na začiatku filmu Annie (Wunmi Mosaku).

Má to však háčik. Tento dar môže priniesť slávu a bohatstvo, no môže tiež preniknúť "cez závoj medzi životom a smrťou". A tak sa predstavil film Ryana Cooglera (Black Panther, Creed) Hriešnici. Horor, ktorý je viac než len krvavé zúčtovanie medzi ľuďmi a upírmi.

SkryťVypnúť reklamu

Nečakaný filmový hit k 28. aprílu zarobil celosvetovo 168,7 milióna dolárov, čím sa stal siedmym najziskovejším filmom roka. Zbiera pozitívne filmové recenzie, ktoré hovoria o ambicióznom a jednom z najlepších filmov tohto roka.

Nielen vďaka príbehu, hereckým výkonom, no aj vďaka nápadu, keď hudba v horore nenaznačuje divákovi len to, kedy sa má báť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

29 hudobných momentov, no muzikál to nie je

Útlak, upíri a blues. Film zasadený do 30. rokoch dvadsiateho storočia hovorí príbeh dvojčiat Smoka a Stacka (oboch hrá herec Michael B. Jordan), ktorí sa vracajú do rodného mesta v Mississippi a chcú nový začiatok.

Rozhodnú sa tak otvoriť lokálny podnik pre Afroameričanov, a preto zháňajú hudobníkov, ktorí by hrali počas otváracej noci.

Stack naverbuje Delta Slima (Delroy Lindo), miestneho hudobníka, ktorý miluje alkohol rovnako ako blues. Ďalším je talentovaný Sammie (Miles Caton), ktorý má hlboký vzťah k hudbe a sníva o tom, že sa stane bluesovým hudobníkom.

SkryťVypnúť reklamu

Práve Sammieho nadpozemské hudobné schopnosti prilákajú upíra Remmicka (Jack O'Connell), ktorý rozširuje svoje rady.

Ďalšou samostatnou postavou filmu je práve hudba. Skladateľ Ludwig Göransson si najskôr myslel, že bude na natáčaní len raz týždenne, no rýchlo si uvedomil, koľko hudby film potrebuje a ako je zakomponovaná do príbehu.

Film totiž obsahuje 29 individuálnych, hudobných momentov, pričom nejde o muzikál. "Chceli sme, aby to vyzeralo prirodzene, ako súčasť každodenného života," povedala pre magazín Variety výkonná producentka hudobnej zložky filmu Serena Göranssonová.

A tak film čerpal okrem bluesu z viacerých typov hudby, či už to boli írske folkové piesne, či gospel.

Načítavam video...

Komunikoval prostredníctvom hudby

Film Hriešnici je v prvom rade ódou na blues, na odolnosť černošskej kultúry v časoch útlaku. Hudba je v ňom hlavným komunikačným nástrojom. Coogler o ňom povedal, že hovorí príbeh jeho vlastného, osobného dedičstva.

SkryťVypnúť reklamu

Film je inšpirovaný Cooglerovým zosnulým strýkom, mužom z Mississippi, ktorý komunikoval prostredníctvom bluesovej hudby. Sammieho sila je fantazijným zobrazením toho, ako černošskí hudobníci formovali svoju minulosť a ovplyvnili budúcnosť kultúry prostredníctvom svojho remesla.

Rovnako spätý s hudbou je aj Göransson, ktorého otec zbožňoval americkú, bluesovú hudbu. „Vyrastal som na tom, že otec vždy počúval gitarové legendy a mal som doma rôzne platne,“ povedal pre LA Times Göransson.

Göranssonovci a Coogler si pri procese tvorby vypočuli bluesové legendy a etnomuzikológov, ako aj špičkových interpretov tradičnej, írskej vokálnej hudby Sean-nós. Písali piesne a sústredili sa na to, aby vybrali čo najlepšie herecké obsadenie.

"Prešli sme veľmi dlhú cestu, aby sme dostali výkony tam, kde sú vo filme. Miles Caton (Sammie) trénoval hru na gitare tri mesiace, vo filme predvádza gitarové sóla. Vedel som, že sa mu to podarí. Na konkurzoch sme stretli množstvo mladých ľudí, pokým sme videli Milesa a počuli jeho hlas. Hneď som vedel, že je to naozajstný hudobník," spomína Göransson.

SkryťVypnúť reklamu

Tragédia nie je v smrti, ale v živote bez minulosti

Dostať hudbu a spev do filmu, aby pôsobili prirodzene a autenticky, nie je ľahkou úlohou. No zámer tvorcov vychádza už od začiatku. Napríklad keď Stack, Sammie a Slim prechádzajú horúcim dňom okolo hektárov bavlnených polí, kde pracujú väzni a spievajú.

Slim väzňov pozná a ostatným rozpovie príbeh, keď ho spoločne s kamarátom zatkli na základe vykonštruovaného obvinenia a prinútili ich hrať na večierku. Kamaráta potom krivo obvinili zo znásilnenia a brutálne ho zavraždili.

Ako Slim rozpráva, v pozadí znejú zvuky lynčovania. Napokon ho premôžu emócie a začne si hmkať: svoj smútok postupne pretaví do piesne. Ešte viac je výpovedný moment, keď Sammie hrá a spieva počas večera v podniku skladbu I Lied to You.

SkryťVypnúť reklamu

Scéna sa stáva kronikou černošskej hudobnej histórie a budúcnosti. Prepája afrických bubeníkov, rockového gitaristu, ktorý nápadne pripomína Jimiho Hendrixa a aj hiphopového DJa.

Ukazuje tak africkú kultúru, ktorá prežila otroctvo až po blues, rock hip-hop a soul. Svoj priestor na piesne dostane aj Remmick. S upírmi dokonca tancuje v kruhu a spieva írsku pieseň The Rocky Road From Dublin.

Pri filme pritom nemali príliš veľa času na opakovanie a dorábanie záberov. Čas nepustil a harmonogram bol tesne naplánovaný. "Remmick sa snaží spojiť so svojou minulosťou. Chceli sme, aby Rocky Road nebola len párty scéna, ale aby bola emotívna. Chceli sme zažiť chvíľu, pri ktorej bude mať pocit, že má spomienky na dosah. A Jack bol každý deň plne oddaný," poznamenala Göranssonová.

SkryťVypnúť reklamu

Remmickov zámer získať Sammieho a ostatných nespočíva v tom, aby získal viac upírov. Keď sa totiž niekto stane upírom, má rovnakú osobnosť a spomienky ako predtým, no jeho duša sa nemôže pripojiť k milovaným v posmrtnom živote.

Tragédiou tak nie je smrť, alebo premena na upíra, či boj medzi dobrom a zlom. Hrozba, nebezpečenstvo a zúfalstvo pre Remmicka spočíva v tom, že je pre upírsku kliatbu odrezaný od svojej minulosti. Aj keď je mocný, je stratený a snaží sa nájsť akékoľvek zmysluplné spojenie so svojimi predkami.

Preto je preňho Sammie dôležitý: svojou hudbou a nadaním to totiž dokáže.

Načítavam video...

Vysávajú život aj talent

Je už dávno známe, že v hororoch hrá hudba často ešte väčšiu rolu než samotný obraz. Vytvára napätie, neviditeľne riadi emócie diváka, buduje strach aj očakávanie. Hriešnici však k tomu pristupujú originálnym a sviežim prístupom.

SkryťVypnúť reklamu

Film zároveň využíva hudbu ako metaforu na zobrazenie vykrádania černošskej kultúry väčšinovou spoločnosťou. Upíri nie sú len tí, ktorí vysávajú ľudský život, no živia sa talentom a kreativitou černošských umelcov bez uznania ich prínosu.

Hudba nie je strašidelná, no vťahuje divákov do deja. Nečaká totiž nástrahy či prehnané ľakačky, no rytmus a blues ho uchvátia s úplnou prirodzenosťou, ako zamýšľali tvorcovia.

Išlo im však o viac. "Chcem, aby mladí ľudia prišli po filme domov a chceli hrať na gitare. Vidieť niekoho ako Milesa, tohto 19-ročného chlapíka hrať na gitare, je niečo, s čím sa dokážu stotožniť," konštatoval Göransson.

Göranssonová chcela, aby ľudia priznali, že blues je najväčším kultúrnym prínosom pre Ameriku a pre svet. "Dotkol sa každého žánru americkej populárnej hudby. Chcem, aby sa ľudia starali o hudbu a nepočúvali len rap a hip-hop, ale aby im záležalo aj na ľuďoch, ktorí ju vytvorili, a na ľuďoch, ktorí prežili tento moment v histórii a ktorí stále tvoria túto hudbu," dodala.

SkryťVypnúť reklamu

Až na upírov nejde v príbehu úplne o fikciu. Prepojenie minulosti, návrat k predkom a koreňom sa neodráža len vo filme, ale aj v realite.

Či už sú to raper Kendrick Lamar, alebo speváčka Beyoncé, ktorá sa ponorila do sveta country na svojom albume Cowboy Carter. Spolupracovala na ňom s černošskými country umelcami a umelkyňami, čím ukazuje ich vplyv a pôsobenie v jednom z najznámejších hudobných žánrov v Amerike. Stala prvou černošskou speváčkou, ktorá kedy vyhrala cenu Grammy za Najlepší country album.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 529
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 193
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 702
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 874
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 968
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 790
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 797
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 472
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Eva Gallova: Vyšetrovanie podozrivej smrti slávneho maliara Raffaela Santi a druhý raz bol slávnostne pochovaný
  2. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  3. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  4. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  5. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  6. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  7. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  8. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  1. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry minulo 170 000 eur na neexistujúce múzeum 31 426
  2. Věra Tepličková: Zdá sa, že Slovensko zasa príde o jednu úžasnú, krásnu a múdru ženu 25 663
  3. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície? 22 588
  4. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 10 857
  5. Miroslav Ferkl: Ficove priznanie 7 556
  6. Viktor Pamula: Ako predseda Jednoty Dôchodcov Slovenska do Spišskej prišiel 6 273
  7. Ján Šeďo: Tatranské železnice opätovne prekvapujú, alebo ani nie ? 5 869
  8. Jolana Čuláková: V sobotu zabalzamované telo uložili do hrobu a v nedeľu muž nevstal z mŕtvych 5 811
  1. Tupou Ceruzou: Smerákov
  2. Radko Mačuha: Nie, Putin nás neoslobodil a netreba mu ďakovať.
  3. Marcel Rebro: Robert Fico: do Londýna neletím, lebo na britského premiéra nemám čas!
  4. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície?
  5. Věra Tepličková: Logika nepustí alebo Prečo je Eštok ministrom vnútra?
  6. Věra Tepličková: Je čas na kázne
  7. Pavel Macko: Analýza: Je na dosah trvalý a spravodlivý mier?
  8. Věra Tepličková: Kvíz: Ako poznáte naše koaličné politické špičky (súčasné i bývalé)?
SkryťZatvoriť reklamu