BRATISLAVA. Rada Fondu na podporu umenia (FPU) odvolala riaditeľa Róberta Špotáka, ktorý bol vo funkcii od júla 2023. Rada tak urobila "pre porušenie povinnosti alebo obmedzenia zamestnanca pri výkone práce vo verejnom záujme". Uviedla to v uznesení o Špotákovom odvolaní.
"Rada ma odvolala z dôvodu nesplnenia jej príkazu zo dňa 16. apríla 2025. Svojím uznesením mi prikázali konať v rozpore so zákonom o fonde," reagoval v stanovisku Špoták.
Riaditeľka odboru komunikácie Ministerstva kultúry Petra Bačinská pre TASR reagovala, že rezort rešpektuje rozhodnutie Rady FPU ako najvyššieho orgánu fondu. „V súlade so zákonom o FPU bude v krátkom čase zabezpečené dočasné vedenie fondu a vyhlásené výberové konanie na nového riaditeľa,“ priblížila.
Ak by príkaz splnil, porušil by zákon
Uznesenie o odvolaní čítal nový predseda Rady FPU Matúš Oľha v závere ôsmeho rokovania rady.
Ako dôvody uviedol, že Špoták porušil pracovnú disciplínu, odmietol rade sprístupniť žiadosti týkajúce sa podpory tradičnej kultúry a folklorizmu, ďalej že rade nenavrhol vymenovať ako členov odborných komisií v podprograme tradičnej kultúry vhodné osoby, či to, že Špoták zverejnil prostredníctvom sprístupnenia neupravených zápisníc zo zasadnutí Rady z 29. februára na webe Fondu údaje o tom, ako hlasovali jednotliví členovia Rady o poskytnutí finančných prostriedkov.
Štatutárom fondu sa dočasne stane práve Oľha.

Odvolaniu Špotáka predchádzali udalosti posledných týždňov. Na tlačovej konferencii ministerka Šimkovičová spolu s Oľhom 15. apríla Špotáka priamo obvinili z meškania výziev pre folklórne festivaly a slávnosti.
„Súčasný stav v programe podpory folklórnych podujatí je výsledkom nečinnosti riaditeľa fondu a zároveň jeho priameho zasahovania, ktorého výsledkom má byť znefunkčnenie fondu,“ uviedla Šimkovičová a dodala, že v kauze a obviňovaní ministerstva zo strany médií vidí pokus o diskreditáciu vedenia rezortu.
Oľha obvinil Špotáka, že mu „nejde o uvoľnenie peňazí, ale o kauzu“.
Následne na zasadnutí rady Šimkovičovej nominanti poverili Špotáka, aby buď do týždňa zariadil, aby odborné komisie zasadli a rozhodli, alebo aby sprístupnil žiadosti rade. Tá by následne mala prideliť financie svojvoľne a bez stanoviska odborníkov.
Za Špotáka sa postavili aj zamestnanci fondu. "Splnenie uloženého príkazu by viedlo k porušeniu zákona a vnútorných predpisov fondu. Trvanie na zákonnom postupe nie je možné považovať za závažné porušenie pracovnej disciplíny," vysvetlil v stanovisku Špoták.


Nominanti bojkotovali zasadnutia
Špoták považuje svoje odvolanie za neoprávnené. Poznamenal, že súčasné omeškanie s pridelením finančných prostriedkov v programe Tradičná kultúra a folklorizmus nie je zapríčinené ním alebo kanceláriou fondu.
Podľa zákona o FPU, sú odborné komisie súčasťou rozhodovania o poskytovaní finančných prostriedkov. Špoták zdôraznil, že zmena postavenia odborných komisií z rozhodovacieho na poradný orgán neznamená možnosť vylúčenia odborných komisií z procesu rozhodovania. Dokazujú to viaceré paragrafy v zákone.
"Rada síce môže rozhodnúť inak ako navrhne odborná komisia, zákon ale predpokladá existenciu jej stanoviska," vysvetlil.
Pokračoval, že okrem toho, že je takýto postup v rozpore so zákonom o fonde, je zároveň v rozpore aj s viacerými vnútornými predpismi fondu. Je v rozpore napríklad s rokovacím poriadkom rady fondu a so štatútom, ktoré navrhli a schválili aj súčasní členovia rady.
Žiadne ustanovenie zákona o fonde ani vnútorných predpisov pritom nezavádzajú pre ostatné orgány FPU možnosti odborné komisie z rozhodovania vylúčiť. Ani v situácii, keď dôjde k nedodržaniu lehoty 90 pracovných dní na vydanie rozhodnutia o poskytnutí finančných prostriedkov.
"Splnenie uloženého príkazu by teda viedlo k porušeniu zákona a vnútorných predpisov fondu. Trvanie na zákonnom postupe nie je možné považovať za závažné porušenie pracovnej disciplíny," argumentuje Špoták.
"Práve kancelária zabezpečila, napriek viacnásobným komplikáciám, dostatočný počet členov komisie a voľbu komisie zaradila do programu na zasadnutie rady dňa 27. 3. 2025. Nominanti ministerstva kultúry sa však tohto zasadnutia nezúčastnili a k voľbe komisie nedošlo," spomína.
Pokračuje, že nominanti rezortu už aj v predchádzajúcom období opakovane bojkotovali zasadnutia rady fondu. "Z 15-tich zasadnutí rady, ktoré sa uskutočnili od vstupu novely zákona o fonde do platnosti, bolo šesť zasadnutí uznášanianeschopných, a to práve pre neúčasť nominantov ministerstva kultúry," dodal s tým, že ide o situáciu, v ktorej fond od svojho založenia nikdy nebol.
V dôsledku novely sa predĺžil čas medzi uzávierkou výzvy a rozhodnutím, keďže po hodnotení odbornou komisiu do procesu ešte vstupuje rada. "Navyše, rada si v rokovacom poriadku odhlasovala aj predĺženie termínu na návrhy zmien oproti hodnoteniu odborných komisií," konštatoval.
Pre to podľa neho došlo k viacnásobným sklzom vyhlasovania výziev, voľby komisií i rozhodovania o poskytnutí finančných prostriedkov. Členovia rady boli o týchto posunoch oproti štandardnému harmonogramu fondu pravidelne informovaní.
"V neposlednom rade upozorňujem na fakt, že zloženie rady fondu nie je od augusta 2024 v súlade s novelizovaným zákonom o fonde. Rada nemala, s výnimkou niekoľkých dní, zabezpečené plné zloženie," vyhlásil Špoták.
V súčasnosti je obsadených 10 z 13 miest, pričom proti vymenovaniu dvoch z nich podal dňa 1.apríla prokurátor Generálnej prokuratúry protest z dôvodu, že podľa neho nespĺňajú zákonnú podmienku päť rokov odbornej praxe v sektore umenia, kultúry a kreatívneho priemyslu.