SME

Už ich debut bol predzvesťou úspechu. Stále sa zabávajú na tom, ako ľudia pomýlene vyslovujú ich meno

Meowlau X Val fungujú hlavne koncerty.

Meowlau x Val je srdcovým projektom. Vlková a Jašková dúfajú, že sa so svojou tvorbou dostanú viac za hranice.Meowlau x Val je srdcovým projektom. Vlková a Jašková dúfajú, že sa so svojou tvorbou dostanú viac za hranice. (Zdroj: Marko Erd/SME)

BRATISLAVA. Jedna hrá na basu so skupinou Billy Barman, druhá spieva s Janou Kirschner. No ešte predtým, než sa začali objavovať na pódiách s inými hudobníkmi, založili Valentina Vlková a Laura Jašková skupinu Meowlau X Val.

Spoločne vystupovali na prestížnom Eurosonicu aj na domácej Pohode, ich tváre sa objavili na bilboarde na Times Square v New Yorku.

Hoci duo Meowlau X Val vzniklo v roku 2021, dnes už patria k silným hlasom slovenskej alternatívnej scény.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ich debut v roku 2022 Nevermind bol predzvesťou úspechu, začiatkom tohto roka vydali EP RAVEn a vyrazili na česko-slovenské turné, ktoré zakončili 10. mája v Košiciach. Cez leto ich publikum uvidí napríklad na festivale Grape.

SkryťVypnúť reklamu

Od popu, drum and bassu prešli k akustike a surovejšiemu zvuku, rovnako sa zmenili aj ich texty.

Obe sa stále zabávajú na tom, ako ľudia vyslovujú či občas pomýlene napíšu názov ich zoskupenia. Pôvodne premýšľali, že sa budú volať Val a Lau, či Valav, to sa im však zdalo ako názov nábytku z Ikey.

„V tom čase som počúvala dve sestry, Chloe X Halle. Veľmi sa mi páčilo to X. Keďže ja aj Lau máme aj vlastnú tvorbu, navrhla som, nech každá máme v názve svoje meno a oddeľuje nás len písmeno X,“ hovorí Vlková.

Súvisiaci článok Ela Tolstova: Glastonbury nás naučilo nebáť sa veľkých cieľov, ale ani sa na ne neupínať Čítajte 

Konkurz do Bambuľky a basa ladiaca k nábytku

Ich hudobné základy sa líšia, no o to viac sa navzájom obohacujú. „Moji rodičia nepochádzajú z hudobných rodín. Doma som si však často spievala. Rodičia teda so mnou vyskúšali konkurz do filmového pokračovania Bambuľky, mala som sedem rokov,“ spomína Vlková.

SkryťVypnúť reklamu

Jeden z režisérov rodičom povedal, že herečka z nej nebude, no spevácky je jednou z najlepších talentov, aké kedy počul. Vďaka tomu ju mama zapísala do základnej umeleckej školy na spev.

Vlková chodila na spevácke súťaže a v speve pokračovala, aj keď sa presťahovala s rodičmi na dva roky do USA. Vtedy si ju podmanil gospel. Napokon sa prihlásila na konzervatórium do Prahy, kde študovala šesť rokov.

V roku 2019 sa zúčastnila v tretej sérii speváckej súťaže The Voice Česko Slovensko, kde ju koučovala speváčka Jana Kirschner. Dostala sa do finále a vtedy sa jej skrížili cesty aj s Jaškovou.

Jašková žila s hudbou od narodenia. „Rodičia sa živia vážnou hudbou, vo voľnom čase milujú džez. No ja som sa našla v iných hudobných žánroch. Odmalička som pasívne načerpala hudobný zásobník,“ rozpráva Jašková.

SkryťVypnúť reklamu

V detstve tiež navštevovala ZUŠ, učila sa hru na klavír a gitaru, neskôr na basgitaru. Štúdium na Vysokej škole múzických umení ukončila vlani. K base, na ktorej v súčasnosti hrá, sa však dostala úplne náhodne.

„Rodičia videli, ako presedlávam z nástroja na nástroj. Keď som chcela basu, najskôr mi ju nechceli dovoliť. No mama mi ju kúpila, lebo sa hodila k nábytku v obývačke,“ smeje sa Jašková.

Jašková si všimla Vlkovú v speváckej súťaži a rozhodla sa ju osloviť. „Napísala mi, že je mojou fanúšičkou. Takýmto spôsobom sme sa dali dokopy,“ opisuje Vlková. Rovnako jej dala vedieť, že ak by niekedy potrebovala nahrať basu, je k dispozícii.

Jašková teda prišla za Vlkovou do Prahy, nahrala basu a obe zistili, že si rozumejú nielen hudobne, ale aj ľudsky. Prvé dva roky hrali hudobné covery od speváčok ako Ariana Grande, Dua Lipa či Billie Eilish. Napokon prešli k spoločnej tvorbe, ktorá im šla rovnako hladko ako nahrávanie coverov.

SkryťVypnúť reklamu

Ľudia ich vôbec nepoznali, no aj tak si ich prišli vypočuť

Prvý veľký festival, na ktorom vystúpili, bol v roku 2021 Flaam v Nitre. V najlepšom časovom slote festivalu vypadla kapela.

„Týždeň pred festivalom mi volal jeden z organizátorov, či môžeme prísť. Vtedy sme ešte nemali ani poriadne dokončené skladby,“ spomína Vlková.

Ľudia ich vôbec nepoznali, možno len ich priatelia, ktorí tam boli. No aj tak na ich koncert prišlo množstvo ľudí. Jašková si pamätá, že v polovici koncertu jej prišlo fyzicky zle, pretože predtým podobný koncert nezažili.

„Prvýkrát sme sa hýbali. Zistili sme, že takto to bude skvelo fungovať s našou autorskou hudbou,“ hovorí. Potom vystupovali v televíznej relácii 3 pódiá, vydali EP Nevermind a promotéri si začali posúvať ich platňu.

SkryťVypnúť reklamu

O niekoľko mesiacov po vydaní ich streamovacia platforma Spotify vybrala do globálneho playlistu projektu Equal. Nachádzali sa v ňom interpretky z celého sveta. Potom ich spoločnú fotku zverejnili v New Yorku na Times Square.

Ich platňa sa dostala aj k riaditeľovi Pohody Michalovi Kaščákovi, ktorý ich oslovil s ponukou vystúpenia na festivale v roku 2022. Na ich vystúpenie v nasledujúci rok už prišlo šesťtisíc ľudí. Podobnú účasť na koncerte dovtedy nezažili.

„Neboli sme známy projekt a dostali sme slot v prvý večer. Festival nám dôveroval a my sme to všetkým vrátili koncertom,“ hovorí Jašková.

Načítavam video...

Ak im niečo funguje, sú to koncerty

Jašková hovorí, že ak im niečo funguje, sú to práve koncerty. Vybudovali si povesť dobrých šou, majú silnú odozvu, čo im ukázalo publikum na festivaloch ako Pohoda či Atmosféra. Preto sa viac zameriavajú na živé publikum, než na počúvanosť skladieb na hudobných platformách.

SkryťVypnúť reklamu

Atmosféru zo živých vystúpení chceli pretaviť aj do pesničiek na EP RAVEn. Ich posun súvisí aj s príchodom bubeníka Vladoša Pašku, ktorý priniesol tvrdšie, postpunkové, indie prvky.

„V textoch netreba stále písať o tom istom. Je dobré ísť hlbšou cestou,“ hovorí Vlková. Napríklad pieseň Raven rozpráva o sociálnych sieťach a o tom, ako ľudia veria viac filtrom, než realite.

Zmenou prešiel aj hlas Vlkovej. Zo začiatku spievala viac akusticky, teraz využíva viac autotune. Podobným, súčasným trendom sa uberá aj speváčka Charli XCX, ktorej album Brat získal kritické uznanie aj mnoho ocenení.

„Autotune sa musí používať dobre. Mám rada, keď je výrazný a je ho počuť. Mám pocit, že sa mi to hodí. Zo začiatku som sa toho obávala, keďže z konzervatória som bola naučená spievať gospel, soul, džez. Teraz kričím a používam hlas v iných formách,“ zamýšľa sa Vlková.

SkryťVypnúť reklamu

Jednou z ich najobľúbenejších skladieb z nového EP patrí skladba Kids. Nenahrávali ju v štúdiu, no na chate.

Štekali po nich, napokon sa zľakli

Okrem koncertov na festivaloch hralo duo aj na Pride nielen v Bratislave, ale aj v Košiciach. Tematika LGBTI+ ľudí je im blízka, keďže aj Jašková je kvír.

V roku 2023 sa Meowlau X Val zapojili do tvorby na pesničke Propojený, ktorá vznikla na podporu LGBTI+ ľudí. Na tejto skladbe spolupracovali s umelcami ako Katarzia, Ján Cina a ďalšími.

Pre obe je podobné vyjadrenie podpory úplne zásadné a prirodzené. „Myslím, že si prežívam úplne bežný život. Nemám pocit, že by som robila niečo inak. Na zvláštne pohľady som zvyknutá, dialo sa mi to aj kvôli môjmu obliekaniu,“ vysvetľuje Jašková.

Smeje sa, že často sú ľudia kvôli jej štýlu obliekania zmätení, nevedia, či ide o chlapca, alebo dievča. Nepríjemným situáciám sú však ochotné čeliť.

SkryťVypnúť reklamu

Jašková a Vlková sa pred pár týždňami prechádzali pred koncertom po Nitre, šla za nimi skupina mladých ľudí. „Začali za nami kráčať a štekať, zrejme preto, že som mala na krku čoker. No Val sa na nich otočila, vybehla na nich a chalani sa zľakli,“ hovorí Jašková. Zároveň dodáva, že na Slovensku nezažíva nepríjemné situácie.

Súvisiaci článok Kramar: Je veľa ľudí, ktorí majú prienik medzi umením a neurovedou, som rada za tento balans Čítajte 

Tlačila na nich so slovenskou tvorbou

Byť umelkyňami na Slovensku ich baví. Hoci ich hudobným svetom sprevádzajú Jana Kirschner a Billy Barman, priznávajú, že šoubiznis je ťažký.

„Byť umelkyňou je najlepšou prácou na svete. No z finančného hľadiska je to ťažké, rovnako ako sú náročné aj začiatky,“ vysvetľuje Vlková a spomína, že na začiatku mali problém s jednou nahrávacou spoločnosťou.

„Dostali sme drakonickú zmluvu na desať rokov so strašidelnou exkluzivitou a hroznými podmienkami,“ opisuje Jašková. Spoločnosť na nich tlačila so slovenskou tvorbou.

SkryťVypnúť reklamu

Začínajúci umelci a umelkyne by si podľa nej mali dávať pozor, keď sa chystajú podobné zmluvy podpísať. Z podobných situácií je ťažké sa neskôr dostať.

Meowlau X Val stáli už pred podpisom zmluvy. Keď sa ju snažili editovať, hľadať kompromis, spoločnosť od zmluvy odstúpila. „Povedali nám, že v živote nezažili nič podobné,“ spomína Vlková.

Možno by dostali mainstreamový priestor, no prišli by o autenticitu a tvorivú slobodu. Roky patrili pod slovenské vydavateľstvo Gergaz, potom prestúpili do Ruka Hore, kde sú doteraz.

Načítavam video...

Veľa sa od nich učia

Základom pre obe je, že sa dokážu živiť práve hudbou. Jašková začala hrať v roku 2021 s kapelou Billy Barman.

„Keď som do kapely nastúpila, tešili sa, že budú mať basáčku na plný úväzok. Len som sa potom smiala, lebo práve v tom čase sa nám s Val začalo dariť,“ spomína Jašková. Pôsobenie v kapele a tvorbu však vedela skĺbiť.

SkryťVypnúť reklamu

Vlková sa s Janou Kirschner spojila v roku 2022, mala byť vokalistkou len na jeden koncert. „Riešila som vtedy prácu v kaviarni, len aby som sa uživila. No na slovenskej scéne sme začali koncertovať a oslovila ma Jana. Došlo mi, že sa môžem hudbou živiť,“ hovorí.

Obe sa od slovenských hudobníkov a hudobníčky veľa učia: ako majú byť prítomné na pódiu, ako majú komunikovať s publikom, či ako pristupovať ku kreativite. Meowlau x Val je však ich srdcovým projektom a dúfajú, že sa so svojou tvorbou dostanú viac za hranice. Ich veľkým snom je turné po Európe.

Rozhovory z denníka SME

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  3. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  4. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  5. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  6. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  7. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  8. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  1. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  2. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  3. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  4. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  5. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  6. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  7. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  8. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 12 653
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 350
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 944
  4. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 2 572
  5. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 427
  6. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 289
  7. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 2 012
  8. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 1 847
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Eva Gallova: Vyšetrovanie podozrivej smrti slávneho maliara Raffaela Santi a druhý raz bol slávnostne pochovaný
  2. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  3. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  4. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  5. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  6. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  7. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  8. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 20 654
  2. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 13 895
  3. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 13 825
  4. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 10 845
  5. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru 8 458
  6. Matúš Paculík: Podvodníci na Bazoši majú nový trik, zneužívajú pri tom Alzu 8 352
  7. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 8 010
  8. Rastislav Puchala: Nie, toto nebolo oslobodenie 4 942
  1. Věra Tepličková: Ťažký obed je sviňa
  2. Věra Tepličková: Minulý týždeň bradavky, dnes brucho a triesla... postup je celkom jasný
  3. Radko Mačuha: Rozostavali sme Slovensko, hrdo vyhlasuje premiér Fico.
  4. Marcel Rebro: Naozaj prišla sloboda z východu? Prečo sme potom utekali na západ, pán Fico?
  5. Věra Tepličková: Možno príde aj kúzelník...
  6. Tupou Ceruzou: Toaleťák
  7. Monika Nagyova: Ako z Netflixu. Preskakoval mŕtvoly a bežal na skúšku do školy
  8. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
SkryťZatvoriť reklamu