CANNES. Keď viete pár slov z jazyka krajiny, v ktorej sa nachádzate, určite ich použite. Prejavíte tým svoju úctu, znie pravidlo diplomacie. Naplno ho využil Robert de Niro, keď si v Cannes preberal Zlatú palmu za celoživotné dielo.
Práve v čase, keď prezident Spojených štátov Donald Trump uvažuje nad tým, že zavedie "stopercentné clo" na filmy, ktoré do amerických kín prichádzajú zo zahraničia, prejavil svoj veľký obdiv k princípom festivalu a vo svojej plamennej reči vyslovil heslo francúzskej buržoáznej revolúcie.
Naučil nás rozprávať sa s obrazom v zrkadle
Festival v Cannes je dlhodobo poznačený zdravou súťaživosťou medzi Francúzskom a USA, medzi francúzskou a americkou kinematografiou, medzi ich modelmi podpory a prístupom k autorom. Mohlo by sa zdať, že Trump so svojimi plánmi ničiť všetko cudzie vrazí do tohto šarmantného súboja klin nepriateľstva, no na otvorení festivalu sa nič také neprejavilo. Naopak.

Francúzi nielenže ocenili De Nira, ešte sa aj postarali o to, aby mu cenu odovzdal Leonardo di Caprio, ktorého moderátor večera herec Laurent Lafitte uviedol slovami "obrovský Leonardo di Caprio".
Caprio zobral vystúpenie na francúzskej pôde mimoriadne zodpovedne, jeho obdivná reč venovaná svojmu staršiemu kolegovi bola úžasná, naplnená umeleckým aj politickým kontextom.
Kto z nás sa vďaka Bobovi nenaučil rozprávať so svojím obrazom v zrkadle?