BRATISLAVA. "Ňebojim, ňebojim sa pána, ňebojim, ňebojim sa pána. Ňebojim sa žiťia, nebojim sa biťia, ňebojim, ňebojim sa pána," spieval folklórny súbor na pódiu na Námestí SNP v Bratislave.
Na štvrtkový protest Folklór na podporu umenia oproti ministerstvu kultúry prišlo podľa organizátorov a polície približne 650 ľudí. Na námestí boli rodiny s deťmi, aj rôzne generácie.
Tanečníčka a vedúca folklórneho súboru v Bratislave Lucia Nogová na pódiu uviedla, že folkloristi s obavami sledujú, ako ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nom. SNS) ničí prostredie kultúry vrátane odvetvia, v ktorom pôsobia.
"Čo je na tom najhoršie, zdá sa, že ani vláde či koalícii to nijako neprekáža. Pán premiér Robert Fico útočí na ľudí z kultúry a pán prezident Peter Pellegrini ticho mlčí a skrýva sa pod lajblík neviditeľnosti, ktorý dá dole, len keď treba získať volebné hlasy. A Roman Malatinec, hrdý folklorista, ktorého mnohí spomínali, prispel k deštrukcii Fondu na podporu umenia svojim hlasovaním v parlamente," zhrnula Nogová dôvody, prečo prišli ľudia na námestie.
V dave sa popri jej slovách ozývali zvony, povzbudivé pokriky od ľudí v horehronských, terchovských či myjavských krojoch.
Ministerka kultúry aj naďalej tvrdí, že vláde na folklóre záleží.

Povieme to nahlas, tak ako to vieme
"Dnes to povieme nahlas, tak, ako to robievame a vieme my: spevom, tancom. Tak, ako sa to robilo vždy, aj v tých najťažších časoch," dodala Nogová.
Na proteste účinkovala ľudová hudba Muzička, Nogaband, speváci, speváčky, tanečníci a tanečníčky, remeselníci a ďalší folkloristi z rôznych kútov Slovenska.
Zaktivizovalo ich dianie v rezorte kultúry a spustili iniciatívu Folklór na podporu umenia. Prekáža im, že ministerka kultúry sa zastrešuje tradičnou ľudovou kultúrou ako falošnou vizitkou dobre odvedenej práce.
Kritizujú netransparentné a neodborné vedenie ministerstva kultúry a ním dosadených úradníkov. Vydali spoločné stanovisko a spustili k nemu podpisovú akciu, pod ktorú sa podpísalo viac ako 1280 signatárok a signatárov z oblasti tradičnej kultúry.
Kultúrno-osvetový pracovník z východného Slovenska Miroslav Štoffa konštatoval, že folklórne hnutie, jeho tvorba a podujatia nepotrebujú byť protežované voči ostatným aspektom kultúry.
"Nechceme byť príjemným maznáčikom, ktorý postupom času začne liezť ostatným spolužiakom na nervy vždy a kedykoľvek, keď sa mu podarí vytvoriť niečo pekné. Chceme so spolužiakmi spolupracovať, učiť sa jeden od druhého, pracovať na spoločných projektoch a cez prestávku si na dvore nakresliť aj dúhu, v tom nevidím problém," povedal Štoffa.
Všetci folkloristi majú podľa neho so sebou spoločnú pestrosť regionálneho pôvodu, farieb, vzorov, ornamentov, tanečných, hudobných a spevných motívov.
Podľa Michal Drugu z iniciatívy Nie v mojom kroji by sa folkloristi nemali nechať kúpiť tým, že FPU nedávno podporil takmer všetky projekty folklórnych festivalov. "Veľmi by som sa hanbil, ak by sme boli svojim mlčaním spolu účastní. Nezabúdajme na našich kolegov, kolegyne z ostatných oblastí kultúry," povedal.
Vláda podľa neho folklór zneužíva. "Potrebujú nás, aby sme boli ich vlajkou, aby mohli mávať a zakrývať amaterizmus, na ktorý sme pred pár týždňami narazili, ale čo je horšie, aby zakryli aj ideologické čistky, ktoré rozbehli naprieč slovenskou kultúrou," povedal.

Folklór je súčasťou ich dedičstva
Na proteste sa popri hudobných vystúpeniach tancuje a nahlas spieva: kroje sa miešajú s civilným oblečením. Na protest prišla aj Karolína Miníchová, ktorá od malička žije folklórom, je členkou folklórneho súboru v Prievidzi. "Považujem za dôležité zachovať tradíciu a folklórne festivaly. Veľmi mi na tom záleží: ide o našu kultúru a nepáči sa mi, čo sa s ňou deje," povedala.
"Považujem to za dôležité, keďže som z mladej generácie, ktorá bude preberať našu krajinu. Chcem, aby sa moje deti mali dobre," povedala pre SME Erika Bridová, ktorá má rada folklór a hudbu.
Nechceme zvýhodnený režim
Folkloristi v spoločnom vyhlásení uviedli, že nepotrebujú vidieť ministerku kultúry v pseudokroji na festivaloch, či počuť jej osobnú predstavu o tom, čo je pravé, slovenské.
"Nepotrebujeme, aby pani ministerka určovala, ktoré oblasti kultúry a umenia majú právo na život ani to, ako majú tvoriví ľudia tvoriť. Nechceme, aby mal folklorizmus zvýhodnený režim oproti iným, ani aby bol zneužívaný na politické ciele," konštatovali.
Pokračovali, že potrebujú odbornosť, demokratické a predvídateľné prostredie.
"Úplne konkrétne potrebujeme novelu zákona o Fonde na podporu umenia, ktorá umožní jeho odpolitizovanie a stransparentnenie prideľovania finančnej podpory. Potrebujeme experta/ku na tradičnú kultúru a folklorizmus v jeho rade. Potrebujeme taký zákon o mimovládnych organizáciách, ktorý občiansky sektor posilní a nebude šikanovať napríklad aj naše občianske združenia, ktoré uchovávajú a rozvíjajú kultúrne dedičstvo Slovenska," konštatovali.
Dodali, že chcú, aby na čele ministerstva kultúry stála osobnosť, ktorá spája odbornosť a manažérske schopnosti. Človeka, ktorý disponuje víziou jeho rozvoja a ambíciou prostrediu kultúry pomáhať.
"Pani ministerka už všetky šance na to, aby tieto svoje schopnosti preukázala, premrhala," napísali s tým, že Šimkovičovú žiadajú o odstúpenie z pozície ministerky kultúry.

Ak niekto tvrdí, že folklór pod našim vedením trpí, klame
Ministerka Šimkovičová v stredu publikovala video, v ktorom tvrdí, že pri proteste Folklór na podporu umenia sa opakuje “scenár, ktorý dobre poznáme”. “Úzka skupina samozvaných zástupcov kultúry sa ide postaviť na námestia a kričať kultúra padá,” povedala.
Na námestiach podľa nej protestujú tí, ktorí si zvykli, že peniaze z fondov prídu automaticky, bez otázok a konkurencie. “Zvykli si na pohodový príjem bez kontroly,” hovorila ministerka vo videu. Podľa Šimkovičovej zavádzajú “férovosť, rovnaké podmienky pre všetkých a transparentnosť, a to niekomu prekáža”.
Tvrdí tiež, že v minulosti mnohí nedostali peniaze od FPU, “lebo nepoznali správnych ľudí, alebo nemali ten jediný správny názor”. Protestujúcich zároveň nazvala ako skupinku politických aktivistov vykrikujúcich na námestiach.
“Ak niekto tvrdí, že folklór pod našim vedením trpí, vedome klame. Naša vláda folklór a tradičnú kultúru berie vážne, nie ako zásterku na získanie peňazí, ale ako hodnotu, ktorú treba rozvíjať a nie zneužívať,” vyhlásila Šimkovičová.


Prvý protest odignorovala, performanciu prerušila polícia
Nešlo pritom o prvý protest folkloristov neďaleko budovy rezortu. Už 23. apríla sa pred ministerstvom stretli zástupcovia folklórnej scény, ktorí neboli spokojní so situáciou vo Fonde na podporu umenia. Folkloristi hrali na hudobné nástroje, spievali a tancovali. Ministerstvo sa k protestu nevyjadrilo.
O deň na to sa pred ministerstvom začala protestná performancia Pozor padá kultúra!, ktorá trvala nepretržite 24 hodín.
“Hŕstka týchto „aktivistov“ doslova vystrája pred budovou Ministerstva kultúry SR. Blokujú vstup do štátnej inštitúcie a bránia jej riadnemu fungovaniu. Ponúkam vám zopár fotografií aj z dnešnej noci, aj zo dňa. To, aký tam bol nátresk nemusím ani komentovať. Svedčí to len o jednom, nikoho to už nezaujíma, ľudia majú úplne iné problémy a z protestov malej skupinky, ak sa to tak vôbec dá nazvať, sú už len otrávení,” napísala.
Performanciu sa pokúsili prerušiť dve policajné hliadky. Policajti prikázali z priestranstva odstrániť všetky artefakty, ktoré sa počas performancie využívali - niekoľko stoličiek, zábrany ohraničujúce performanciu a žinenku. SNS niekoľko hodín predtým vyzvala políciu aj ministerstvo vnútra, aby zabezpečili poriadok pred sídlom rezortu kultúry.

Meškali s rozhodnutiami, odvolali Špotáka
Protestom predchádzalo dianie na FPU. Koncom marca viaceré folklórne podujatia ohlásili, že kvôli oneskoreniu rozhodnutia o pridelených prostriedkov rušia svoje aktivity.
Zatiaľ čo predchádzajúce roky vedeli organizátori podujatí už v decembri, či dostanú dotáciu, tento rok museli čakať dlhšie.
Neskôr, 15. apríla ministerka Šimkovičová spolu s predsedom rady Matúšom Oľhom obvinili priamo riaditeľa fondu Roberta Špotáka z meškania výziev pre folklórne festivaly a slávnosti.
„Súčasný stav v programe podpory folklórnych podujatí je výsledkom nečinnosti riaditeľa fondu a zároveň jeho priameho zasahovania, ktorého výsledkom má byť znefunkčnenie fondu,“ uviedla Šimkovičová a dodala, že v kauze a obviňovaní ministerstva zo strany médií vidí pokus o diskreditáciu vedenia rezortu.
Oľha obvinil Špotáka, že mu „nejde o uvoľnenie peňazí, ale o kauzu“.

Následne na zasadnutí rady Šimkovičovej nominanti poverili Špotáka, aby buď do týždňa zariadil, aby odborné komisie zasadli a rozhodli, alebo aby sprístupnil žiadosti rade. Tá by následne mala prideliť financie svojvoľne a bez stanoviska odborníkov.
Rada Fondu napokon 30. apríla Špotáka odvolala. Vo funkcii bol od júla 2023. Rada tak urobila "pre porušenie povinnosti alebo obmedzenia zamestnanca pri výkone práce vo verejnom záujme". Uviedla to v uznesení o Špotákovom odvolaní.
"Rada ma odvolala z dôvodu nesplnenia jej príkazu zo dňa 16. apríla 2025. Svojím uznesením mi prikázali konať v rozpore so zákonom o fonde," reagoval v stanovisku Špoták.
Uznesenie o odvolaní čítal nový predseda Rady FPU Matúš Oľha v závere ôsmeho rokovania rady. Ako dôvody uviedol aj, že Špoták porušil pracovnú disciplínu a odmietol rade sprístupniť žiadosti týkajúce sa podpory tradičnej kultúry a folklorizmu.
Štatutárom fondu sa dočasne stal Oľha. Za Špotáka sa postavili aj zamestnanci fondu. "Splnenie uloženého príkazu by viedlo k porušeniu zákona a vnútorných predpisov fondu. Trvanie na zákonnom postupe nie je možné považovať za závažné porušenie pracovnej disciplíny," vysvetlil Špoták.