BRATISLAVA. Pohoda chystá celoslovenskú akciu Slovenské srdce. Ide o iniciatívu podobnú udalostiam ako Slovenská krčma či Slovenská Tepláreň, ktoré vznikli ako reakcia na aktuálne slovenské dianie.
"Táto iniciatíva by mala spájať umelcov, umelkyne, priestory naprieč krajinou," uviedol v stredu riaditeľ festivalu Pohoda Michal Kaščák. Netýka sa to len klubov na Slovensku, ale aj festivalov, barov a hocakých priestorov.
Po jednom dni majú takmer sto zapojených subjektov. Sú to napríklad podniky ako Bukowski bar v Bratislave, kino Úsmev v Košiciach, Nová synagóga v Žiline či Pivnica pri studni v Detve. Zapojili sa aj podujatia ako festivaly Atmosféra, Fraj, Hviezdne noci, Slanický ostrov divadla či Vrbovské vetry.
Medzi zapojenými kapelami, umelcami a umelkyňami sú napríklad Muzička, Bad Karma Boy, Katarína Zagorski, Bez Ladu a Skladu, Folk&Bass Orchestra či Divadlo Š.E.M. a mnohí ďalší.
"Pridať sa môže úplne každý. Bude na ľuďoch, ako s tým naložia. Možnosti sú rôzne: napríklad umiestnenie loga iniciatívy, prečítanie vyhlásenia až po zorganizovanie špeciálnych akcií, ktoré sa budú tomuto venovať," povedal Kaščák.
Nápad zrealizovať Slovenské srdce vznikol počas turné skupín Bez ladu a skladu, Karpatské chrbáty a Michaela Kocába na Ukrajine v čase, keď slovenský premiér navštívil Moskvu.
Celá iniciatíva by sa mala začať 1. júna, trvať by mala do 29. augusta. Zapojiť sa možno prostredníctvom tohto linku.
Slováci majú srdce na správnom mieste
"Slovensko sa ocitlo na križovatke. Urobíme všetko pre to, aby naša krajina ostala stáť na správnej strane dejín, na správnej strane ľudskosti," uviedli organizátori akcie.
V texte výzvy Slovenské srdce konštatujú, že symbolické podanie ruky premiéra Slovenska Roberta Fica prezidentovi Ruskej federácie Vladimirovi Putinovi vnímajú ako zradu základných ľudských hodnôt, na ktorých je postavená naša civilizácia. Ďalej aj ako zradu našej krajiny, Európskej únie i celého slobodného sveta.
"Chceme ubezpečiť našich spoluobyvateľov z Európskej únie, že si vážime idey, na ktorých je toto spoločenstvo postavené. Ceníme si naše členstvo v rodine demokratických európskych štátov a chceme v ňom byť spoľahlivým a dobrým partnerom," uvádzajú.
Okrem toho chcú prostredníctvom výzvy ubezpečiť ľudí z Ukrajiny, že si vážia ich statočný zápas za slobodu a ľudskosť a považujú ho za prínos pre celý slobodný svet. Chcú zároveň Ukrajinu podporovať a byť dobrým susedom v ťažkých časoch, ktoré Ukrajina prežíva.
"Chceme ukázať, že ľudia na Slovensku majú srdce na správnom mieste. Preto organizujeme festival Slovenské srdce," dodali.
Vyjadrovali podporu kvír ľuďom, ukazovali, že nie sú rasisti
Podobné akcie mali v minulosti úspech. Napríklad keď v októbri 2022 zavraždili Matúša Horvátha a Juraja Vankuliča na Zámockej v Bratislave, Kaščák sa spojil so zakladateľom Teplárne Romanom Samotným a spolu vyhlásili iniciatívu Slovenská Tepláreň.
Prihlásilo sa do nej viac ako 600 organizácií a projektov, z toho 354 skupín, umelcov a umelkýň, 165 priestorov, 42 festivalov a párty a 46 podporujúcich subjektov. Po úspechu akcií sa konala Slovenská Tepláreň 2, a to v roku 2023.
Podujatia Slovenskej Teplárne mali za cieľ vyjadriť spolupatričnosť s blízkymi Matúša a Juraja i podporu LGBTI+ ľuďom. Konali sa v mestách po celom Slovensku.
V roku 2020 sa zasa do festivalu Slovenská krčma zapojilo takmer sto krčiem naprieč celou krajinou. Privítali vyše 130 kapiel a umelcov, medzi ktorými boli napríklad Billy Barman, Para, Rozpor, Vec & Škrupo + Tono, Bez ladu a skladu, Modré Hory, Komajota i začínajúce kapely. Pridali sa krčmy zo všetkých kútov Slovenska od Bratislavy, cez Hurbanovo, Námestovo, Trebišov až po Hostovice na severovýchodnej hranici Slovenska.
Prostredníctvom podujatí chceli ukázať, že väčšina návštevníkov krčiem na Slovensku nie sú rasisti a nestotožňujú sa s fašistickými názormi a že zároveň sa občania nedelia na kaviareň a krčmu.