SME

Po škandále v Prahe Šimkovičová odvolala dočasného šéfa Slovenského literárneho centra Gustáva Murína

O odvolanie žiadali umelci aj prezidenta.

Gustáv Murín Gustáv Murín (Zdroj: Facebook/Slovenské literárne centrum)

BRATISLAVA. Ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nom. SNS) odvolala z funkcie dočasne povereného riaditeľa Slovenského literárneho centra Gustáva Murína. Pre SME to potvrdili vo štvrtok viacerí zamestnanci centra.

Hovoria, že Murín má naďalej pracovať v centre ako zamestnanec, nie je jasné, na akej pozícii.

Murínovo odvolanie pre SME potvrdila aj riaditeľka odboru komunikácie ministerstva Petra Bačinská.

“Rozhodnutie ministerky kultúry reflektuje súčasnú situáciu v Slovenskom literárnom centre. Pánovi Murínovi ďakujeme za doterajšiu spoluprácu,” uviedla. Murín na otázky SME nereagoval.

SkryťVypnúť reklamu

Murín viedol Slovenské literárne centrum od 8. januára, keď ho do funkcie vymenovala ministerka po tom, čo bez uvedenia dôvodu odvolala riaditeľa centra Pavla Sibylu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Súvisiaci článok Pána Murína k nám neposielajte, píšu z Česka. Zamestnanci literárneho centra opäť žiadajú jeho odvolanie Čítajte 

Sťažovali sa mnohí

Dado Nagy z oddelenia zahraničných projektov a tajomník komisie SLOLIA pre SME reagoval, že ho rozhodnutie ministerky teší. "Všetkým nám padol kameň zo srdca. Som zvedavý, čo sa bude diať následne u nás a kto bude novým povereným riaditeľom," povedal.

Na oficiálnom, facebookovom profile SLC zamestnanectvo po Murínovom odvolaní napísalo len stručné: "Ďakujeme."

Odvolanie Murína prichádza po jeho škandalóznom vystúpení na Medzinárodnom knižnom veľtrhu a literárnom festivale Svět knihy v Prahe a opakovaných žiadostiach zamestnancov, aby ho ministerka kultúry odvolala.

SkryťVypnúť reklamu

Zamestnanci Slovenského literárneho centra sa už od februára opakovane na Murína sťažovali.

Situácia vyvrcholila počas veľtrhu Svět knihy Praha 2025, ktorý sa konal od 15. do 18. mája. Murín sa na akcii zúčastnil ako oficiálny zástupca Slovenského literárneho centra.

Počas vystúpenia sa dostal do konfliktu s publikom. Redaktorka českého Respektu Ivana Svobodová sa ho spýtala, či sa jeho svetonázor odrazí na vedení inštitúcie, a konfrontovala ho s tým, že publikuje na konšpiračných weboch.

Ako informoval Denník N , Murín potom hovoril o feminizme, ktorý zaradil do rovnakej kategórie ako iné totalitné režimy. O prezidentovi Václavovi Havlovi zasa povedal, že bol bábkou iných mocností.

Murínovo vystúpenie pobúrilo účastníkov festivalu, Respekt zverejnil video z konfrontácie. Murín poslal šéfredaktorovi Respektu Erikovi Taberymu e-mail, v ktorom ho žiadal, aby video nezverejňoval. E-mailovú komunikáciu Tabery zverejnil. Murín v správach okrem iného urážal novinárku Svobodovú narážkami na jej vzhľadad a vyhrážal sa právnikmi.

SkryťVypnúť reklamu

Zamestnanci centra v pondelok poslali ministerke list a žiadali ju o odvolanie Murína. V stredu zasa adresovali list prezidentovi Petrovi Pellegrinimu osobnosti slovenskej literárnej scény. Podpísala ho viac ako stovka signatárov a signatárok. Sú medzi nimi napríklad dramaturg a bývalý minister kultúry Ladislav Snopko, spisovateľky Alta Vášová, Jana Cviková, Irena Brežná, Ivana Gibová či Mariana Čengel Solčanská a tiež spisovatelia Silvester Lavrík, Michal Hvorecký, Ján Štrasser či Ivan Štrpka.

Otvorený list ministerke kultúry napísala aj Asociácia spisovateľov Slovenska. Jej predseda Peter Juščák kritizoval Murínove výroky v Prahe a žiadal ministerku, aby vyvodila konzekvencie.

Ministerke kultúry napísal list aj riaditeľ Mezinárodního knižného veltrhu a literárneho festivalu Svět knihy Praha Radovan Auer. Murín sa podľa neho na festivale dopustil urážlivých a nezmyselných výrokov. "Ak vám záleží na dobrých vzťahoch českej a slovenskej kultúry, pána Murína k nám neposielajte," dodal.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Riaditeľ sa zaoberá sebaprezentáciou a uplatňovaním moci. Zamestnanci literárneho centra tvrdia, že čelia autokracii Čítajte 

Zažívali autokraciu, šikanovanie

Pre SME zamestnanci centra už vo februári uviedli, že zažívajú autokraciu, sú vystresovaní, šikanovaní a tvrdili, že Murín vedie centrum k zániku. Vtedy devätnásť zamestnancov a zamestnankýň podpísalo otvorený list ministerke kultúry Šimkovičovej a žiadali ju, aby ho odvolala.

Riaditeľka odboru komunikácie ministerstva kultúry Petra Bačinská pre SME vtedy reagovala, že list zamestnanectva, v tomto či podobnom znení je už „známy modus operandi istých skupín, ktorý má slúžiť ako nátlak na vedenie rezortu kultúry“.

„Všetko z opisovaných údajných praktík G. Murína je to isté, čo sme už čítali či počuli aj z SND, SNG či SNM. Rovnako tak sa opakuje aj slovník o nekompetentnom vedení, či už rezortu kultúry, alebo nominanta rezortu. Zdá sa, že toto je univerzálna formulka na akékoľvek personálne zmeny, ktoré vedenie ministerstva kultúry realizuje,“ uviedla Bačinská.

SkryťVypnúť reklamu

Dodala, že ministerka kultúry Martina Šimkovičová si v prípade Gustáva Murína za svojou nomináciou stojí.

Manažérka zahraničných projektov centra Mária Vargová hovorila, že Murín riadi centrum nekoncepčne, chaoticky a deštruktívne, vyhráža sa zamestnancom, správa sa k nim agresívne a paralyzuje bežnú pracovnú prevádzku centra.

Podľa Vargovej Murín presadzoval svoje požiadavky vyhrážkami – buď disciplinárnym konaním, alebo finančným postihom, napríklad tým, že zamestnanci prídu o odmeny. „Pri prvej porade odkázal zamestnanectvu prostredníctvom vedúcich, aby odstránili z vonkajšej strany dvier plagáty o kultúrnom štrajku. Keď som na tento ústny odkaz nezareagovala, osobne ma konfrontoval zastrašovaním a vydieraním,“ spomínala.

Zamestnanci si podľa Murína údajne neplnili svoje povinnosti alebo defraudovali verejný majetok. "Pán Murín prišiel do SLC bez elementárnych znalostí o chode inštitúcie, o náplni práce jednotlivých oddelení a úlohách Slovenského literárneho centra ako celku,“ konštatovala vedúca oddelenia domácich projektov a komunikácie Monika Nagyová.

SkryťVypnúť reklamu

„Verejne inštitúciu nazýva 'hniezdom hadov', iracionálne a neopodstatnene obviňuje niektorých zamestnancov z defraudácie verejných zdrojov a vyjadruje vieru, že 'to tu vyčistí',“ povedal vtedy pre SME spisovateľ Dado Nagy.

Súvisiaci článok Z kultúry zostal škandál. A Murín je jej maskotom (píše Beata Balogová) Čítajte 

Zamestnanci centra podali vtedy na Murína sťažnosť. Odbor kontroly ministerstva kultúry, ktorý realizoval kontrolu situácie v SLC 14. apríla, uviedol, že vtedajšia sťažnosť zamestnancov na Murína bola opodstatnená. Zhodnotil, že z Murínovej strany došlo k porušeniu Zákonníka práce, pracovného poriadku aj etického kódexu. Ministerka však Murína neodvolala.

„Gustáv Murín naďalej vytvára nepriateľské pracovné prostredie charakterizované šikanovaním, bossingom a diskrimináciou. Jeho správanie zahŕňa agresívnu komunikáciu, zastrašovanie, vyhrážky a urážky zamestnancov, čo narúša chod organizácie a vytvára atmosféru plnú napätia a obáv,“ uviedli v žiadosti.

Martina Šimkovičová

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  2. Čo majú spoločné roboty s legom? Prekvapivo veľa
  3. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  4. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  5. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  6. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  7. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  8. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  1. Stanovisko LESY Slovenskej republiky, š. p.
  2. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  3. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné?
  4. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  5. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  6. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook
  7. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  8. Tajomstvo najšťastnejších krajín sveta
  1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 18 382
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 4 778
  3. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné? 3 657
  4. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo 3 320
  5. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 2 819
  6. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta 2 731
  7. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 2 150
  8. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých 1 941
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (13. - 19.6.1925)
  2. Eva Gallova: Vyšetrovanie podozrivej smrti slávneho maliara Raffaela Santi a druhý raz bol slávnostne pochovaný
  3. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  4. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  5. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  6. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  7. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  8. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  1. Ivan Čáni: Všetci držme huby a nechajme Roberta Fica pracovať! Lebo len on JEDINÝ vie, čo je najlepšie. 27 082
  2. Radko Mačuha: Oslobodenie prichádza z Východnej. 22 607
  3. Michael Achberger: Prestaňte držať diéty! Týchto 7 návykov vám predĺžia život aj zlepšia postavu 18 883
  4. Dušan Koniar: V roku 1989 mala ČSSR 3315 vlastných tankov 10 939
  5. Janka Bittó Cigániková: Cirkev na gynekológii? Žiaľ, Cigániková nepreháňala 10 904
  6. Janka Bittó Cigániková: Zdravotníctvo má liečiť, nie financovať cirkev 7 765
  7. Ján Valchár: Poslušne hlásim, som doma! 5 854
  8. Ján Valchár: Delúzia svätých Cyrila a Metoda 5 055
  1. Věra Tepličková: Na Devíne sláva bola, ušlo sa vám kúsok z vola?
  2. Radko Mačuha: Oslobodenie prichádza z Východnej.
  3. Věra Tepličková: Východná alebo Keď má orientácia na všetky štyri svetové strany trhliny
  4. Marcel Rebro: Nad Kyjivom znovu tma: keď rakety vyvracajú slovenské lži
  5. Roman Kebísek: Kuzmány, Radlinský, Štúr, Pauliny-Tóth chceli ruštinu ako spoločný jazyk Slovanov
  6. Post Bellum SK: Nicholas Winton zomrel pred desiatimi rokmi. Jeho príbeh zostáva inšpiráciou dodnes
  7. Roman Kebísek: Britka objavila hrob Adele Harms, modelky maliara Schieleho
  8. Věra Tepličková: Čím väčšia škola, tým lepšie výsledky...
SkryťZatvoriť reklamu