SME

Pri garážach, kde oznamovali hromadné výpovede, vzniká Slobodná národná galéria

Projekt pripravuje počas leta akcie.

Iniciatíva dostala na priestor povolenie od mestskej časti Bratislavy – Starého mesta. Garáže chce Staré mesto v druhej polovici tohto roka rekonštruovať, dovtedy bude priestor v okolí využívať Slobodná národná galéria.Iniciatíva dostala na priestor povolenie od mestskej časti Bratislavy – Starého mesta. Garáže chce Staré mesto v druhej polovici tohto roka rekonštruovať, dovtedy bude priestor v okolí využívať Slobodná národná galéria. (Zdroj: sng_slobodna)

BRATISLAVA. Oznamovali tam hromadné výpovede aj nespokojnosť s nekompetentným vedením.

Pri povestnom nápise Neberte nám kultúru! na garážach za sídlom Slovenskej národnej galérie (SNG) komunikovali niekdajší zamestnanci zásadné rozhodnutia. Na pôde galérie mali totiž od riaditeľov zákaz, a tak si našli útočisko na Námestí Karola Vaculíka.

Od 7. júna sa tento priestor zmení na centrum kreatívneho happeningu a umeleckého protestu. Bude sa volať Slobodná národná galéria.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Priestor dostanú autori, ktorí odmietli vystavovať v SNG pod novým vedením Juraja Králika, alebo boli kritizovaní ministerkou kultúry Martinou Šimkovičovou (nom. SNS).

SkryťVypnúť reklamu

Počas sobotňajšieho otvorenia si organizátori pripomenú odpočet SNG, históriu „trapasov posledných deviatich mesiacov“ - ako sami uvádzajú, odhalia prvé diela a budú hovoriť aj o tom, čo priestor nasledujúce mesiace očakáva.

Za projektom stojí iniciatíva Umenie nebude ticho! Tvorí ju skupina vizuálnych umelcov: Peter Barényi, András Cséfalvay, Jaroslav Kyša, Kristián Németh, Rastislav Sedláčik, Ivana Šáteková a Erik Šille.

Povolenie dostali od mesta

Prvý krok nového riaditeľa SNG Juraja Králika po jeho nástupe do funkcie v apríli, bolo stiahnutie zelených vlajok, ktoré boli súčasťou infosystému galérie a vizuálnej identity. Teraz sa vrátia, no nie na pôdu SNG, ale na námestie.

Ich tvorca Braňo Matis bol jedným zo zamestnancov galérie, ktorí v rámci hromadných výpovedí odišli. „V rozbitých garážach vztýči symbolickú, zelenú vlajku, ktorú bude vždy vidieť, keď budeme robiť aktivity,“ hovorí pre SME vizuálna umelkyňa a členka iniciatívy Ivana Šáteková.

SkryťVypnúť reklamu

Iniciatíva dostala na priestor povolenie od mestskej časti Bratislavy – Starého Mesta. Garáže chce Staré Mesto v druhej polovici tohto roka sanovať, dovtedy bude priestor v okolí využívať Slobodná národná galéria.

Námestie Karola Vaculíka je priestor, ktorý vznikol vďaka rekonštrukcii areálu SNG. Pomenovali si ho tak zamestnanci na počesť prvého riaditeľa Národnej galérie. „Ten v neľahkých časoch spolu s mimoriadne zapáleným kolektívom navzdory zúriacemu socializmu okolo nich budoval novú inštitúciu ako odborné a profesionálne pracovisko. Tento étos je niečo, na čo chceme priamo odkázať,“ uvádzajú umelci a umelkyne iniciatívy.

Najmenšia galéria v Európe

Svoje dielo v sobotu predstaví aj ilustrátor a grafik Matúš Maťátko, bude vyvesené na bočnej stene garáží. „Pôjde o kritické dielo reflektujúce dianie v kultúre. Bude na ňom zobrazený symbol Donatellovej busty s previazanými očami v klietke, ktorá je obeťou únosu. Práve toho sa totiž obávame: že ľudia z ministerstva kultúry začnú takýmto spôsobom vynímať diela zo zbierok,“ hovorí Šáteková.

SkryťVypnúť reklamu

V jedných z dverí garáží bude priezor - rybie oko, do ktorého sa človek môže pozrieť a uvidí malú galériu, kde bude iniciatíva vystavovať. Autorov a autorky budú priebežne oslovovať. Pôjde tak o „najmenšiu galériu v Európe“.

„Strácajú sa priestory na prezentáciu výtvarníkov, takže improvizujeme a snažíme sa vytvoriť platformu, kde by mohli prezentovať svoje diela,“ vysvetľuje Šáteková.

Počas leta budú na námestí prebiehať aj diskusie a workshopy, kde sa budú venovať jednotlivým odvetviam kultúry, ktoré sú postihnuté rezortom kultúry a ich dotáciami či odstraňovaním odborníkov z vedenia. „Dáme priestor pamiatkarom, divadelníkom či tanečníkom,“ dodáva Šáteková. Chcú ukázať, že sa z kultúrnej scény nedajú vymazať a stále budú na očiach.

SNG je zatiaľ bez programu

Poslednou aktivitou iniciatívy bola výzva na odborný a verejný bojkot SNG, pokiaľ nebude zabezpečené jej nezávislé, transparentné a odborné vedenie. Iniciatíva odmieta vymenovanie Juraja Králika za generálneho riaditeľa SNG.

SkryťVypnúť reklamu

„Ide o politického nominanta, ktorý bol dosadený na základe netransparentného a neodborného výberového konania, ktoré vážne ohrozuje dôveru verejnosti aj odbornej scény vo fungovanie jednej z našich najvýznamnejších kultúrnych inštitúcií,“ konštatovali z iniciatívy.

Zatiaľ nie je jasné, čo sa bude v SNG vystavovať. Na svojej webovej stránke v sekcii pripravovaných výstav a expozícií sa nenachádza žiadny program. V galérii sa v polovici mája skončila jedna z posledných výstav Plody sváru, ktorú pripravil ešte pôvodný tím galérie.

Králik vystriedal dočasného riaditeľa Jaroslava Niňaja. Pod jeho vedením zažívali zamestnanci podľa vlastných slov nátlak, vyhrážky, chaos a rozklad inštitúcie.

Súvisiaci článok Kto zaručí, že diela Fullu, Benku či Warhola neskončia v súkromných rukách? Umelci sa obávajú o zbierky SNG Čítajte 

Jeho predchodcovia vydržali vo funkcii necelé dva mesiace – Miloš Timko skončil po 55 dňoch, Anton Bittner, ktorý bol niekoľko mesiacov riaditeľom Slovenského národného múzea, viedol galériu 54 dní. Všetci boli len dočasne poverenými riaditeľmi galérie. Nikto z nich však nepredstavil žiadny pripravovaný program.

SkryťVypnúť reklamu

Niňaj ešte vlani v novembri avizoval, že chcel galériu otvoriť pre viacerých výtvarníkov – malo ísť aj o mladých umelcov a umelkyne. Bol presvedčený, že sa galéria musí starať o tých, ktorí ešte nemali možnosť vystavovať a nestali sa známymi. K naplneniu jeho plánov však nedošlo.

Králik zasa plánoval výstavu amerického fotografa Brucea Webera za 285-tisíc eur. Výstava mala byť od septembra 2025 do januára 2026, no koncept, ktorý ponúkla produkčná spoločnosť Milosh Ltd. Miloša Harajdu, už bol súčasťou výstavy v Prahe. Česká Galerie hlavního města Prahy (GHMP) udalosť preto skritizovala.

V stanovisku na svojej webovej stránke sa písalo, že dohoda medzi novým vedením SNG a firmou Milosh Ltd. prebehla bez ich vedomia a súhlasu, navyše s použitím štruktúry a názvu výstavy, na ktorej mala GHMP ideový a kurátorský podiel. Výstava sa však napokon v galérii nebude konať. SNG ani Králik situáciu verejne nekomentovali.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Osem tipov, kam cestovať počas sviatku na konci augusta
  2. Ideálny čas na pohyb a dokonalú regeneráciu
  3. Hodnotenie profesionála: Maldivy si užijete i s nižším rozpočtom
  4. Bývanie v centre Bratislavy? Kúpa sa oplatí viac ako prenájom
  5. Operácia očí je riešením pre každú profesiu
  6. Majster cukrár radí: Tento dezert dodá každej letnej párty šťavu
  7. Private equity fondy priťahujú čoraz viac slovenských investorov
  8. S tanečnicou Katarínou Jakeš na výlete v Košiciach
  1. Ideálny čas na pohyb a dokonalú regeneráciu
  2. Osem tipov, kam cestovať počas sviatku na konci augusta
  3. Aplikácia Otvorené drevo potvrdzuje transparentnosť LESY SR
  4. Drevo pod kontrolou: Ako technológia RFID mení vývoz drevnej hmo
  5. Hodnotenie profesionála: Maldivy si užijete i s nižším rozpočtom
  6. Bývanie v centre Bratislavy? Kúpa sa oplatí viac ako prenájom
  7. Operácia očí je riešením pre každú profesiu
  8. Private equity fondy menia budúcnosť rodinného podnikania
  1. Majster cukrár radí: Tento dezert dodá každej letnej párty šťavu 14 003
  2. Bývanie v centre Bratislavy? Kúpa sa oplatí viac ako prenájom 8 571
  3. Hodnotenie profesionála: Maldivy si užijete i s nižším rozpočtom 4 787
  4. Osem tipov, kam cestovať počas sviatku na konci augusta 4 591
  5. Hodnotenie profesionála: Hotely na Zakynthose prekvapia detailmi 3 488
  6. Operácia očí je riešením pre každú profesiu 3 200
  7. S tanečnicou Katarínou Jakeš na výlete v Košiciach 2 733
  8. Private equity fondy priťahujú čoraz viac slovenských investorov 1 546
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (13. - 19.6.1925)
  2. Eva Gallova: Vyšetrovanie podozrivej smrti slávneho maliara Raffaela Santi a druhý raz bol slávnostne pochovaný
  3. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  4. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  5. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  6. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  7. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  8. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  1. Ivo Nesrovnal: Matúš, vďaka za pozvanie, ale pod toto sa nepodpíšem. Ad električka v Petržalke. 27 979
  2. Ivan Čáni: Migaľ si svoje prvé a s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou aj posledné volebné obdobie užíva „naplno“. 16 321
  3. Martin Sukupčák: Ako jeden primátor "urbanizuje" mesto L. Mikuláš 11 398
  4. Jozef Mačo: Nelegálne skládky odpadu pri osadách nemajú odstraňovať obce. Nie že nemajú, nesmú. 10 704
  5. Juraj Kumičák: Atrapa 7 691
  6. Daniel Guľaš: Drony nad Moskvou: Úderný zásah do ruskej ekonomiky 7 024
  7. Otilia Horrocks: Kto je tu vlastne podozrivý? Matovičovci, ktorí zverejnia mená — alebo tí, čo mlčia? 6 024
  8. Oskar Kaman: Parkovacia politika Magistrátu zlyháva. 5 427
  1. Marcel Rebro: Slováci dokážu závidieť polosirote rehabilitačný tábor a beznohému protézu
  2. Marcel Rebro: Kaliňákove tanky, Pearl Harbor a slovenský ministerský časostroj
  3. Marcel Rebro: Verím, že dobijeme dobrým ľuďom baterky
  4. Roman Kebísek: Štúr na Slovanskom zjazde r. 1848: Prioritou Slovanov nie je záchrana Rakúska
  5. Post Bellum SK: Priatelia-Maďari, ktorí zohrali kľúčovú rolu počas Nežnej revolúcie
  6. Radko Mačuha: Peter Pellegrini je prezidentom vojny.
  7. Marcel Rebro: Za každým padlým hrdinom zostala stolička pri stole. A často aj dieťa, ktoré stratilo otca
  8. Marcel Rebro: Deti z Nikopola túžia po tábore. Autobusy však nejdú, vodiči majú strach z dronov
SkryťZatvoriť reklamu